Güney KıbrısManşet

Anastasiadis halka seslendi: Sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlar
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, halka seslenerek korona virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla bazı tedbirler açıkladı.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, korona virüsün yayılmasıyla herkesin duyduğu endişe ve güvnsizlik duygusunu bildiğini, bu nedenden dolayı hükemetin tedbir alma konusundaki kararlılığını dile getirmek istediğini ifade etti.Öncelikli kaygılarının vatandaşların kamu sağlığının korunması buna müteakip olarak ise çalışanların, orta ölçekli işletmelerin, diğerlerinin ve nüfusun dayanıksız grubunun ekonomik yaşantısını güvence altına almak olduğunu söyleyen Anastasiadis, Rum Sağlık Bakanlığı’nın 23 Ocak 2020 itibarıyla almaya başladığı tedbirleri anımsattı.

Korona virüs konusunda bugüne kadar alınan tedbirlere de atıfta bulunan Anastasiadis, alınan tedbirlerin Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ile istişarelerin ve tavsiyelerin sonucu olduğunu da belirtti.

Alınan tedbirlere ilişkin kişisel ve kollektif sorumluluğun üstlenilmesinden de söz eden Anastasiadis bu hastalığın herkes ile ilgili olduğuna da dikkati çekti.

Anastasiadis alınmakta olan tedbirlerin ve muhtemelen daha da alınacak tedbirlerin günlük olarak  herkesi etkileyeceğini ancak başka bir seçeneğin de bulumadığını ifade etti.

Anastasiadis bu kapsamda bazı tedbirler aldıklarını, buna göre; 15 Mart sabah itibarıyla 15 günlük dönemi kapsayacak şekilde, Kıbrıslı vatandaşlar, Güney Kıbrıs’ta yasal ikamet edenler, Güney Kıbrıs’ta çalışan Avrupa veya üçüncü ülke vatandaşları, ikili ve uluslararası anlaşmalardan hak kazanarak diplomatik hizmet veya misyon yetkisinde bulunan ülke vatandaşları, ilgili bakanlıktan gerekli iznin alınmasına bağlı olarak kaçınılmaz mesleki yükümlülüklere ilişkin üçüncü ülke veya Avrupa vatandaşlarının münferit durumları kategorisinde olmayan vatandaşların girişinin yasaklanmasına, Güney ve Kuzey arasındaki geçiş noktalarında sadece Kıbrıslı vatandaşlara, Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Rumlara, Güney Kıbrıs’ta yasal ikamet edenlere, ikili ve uluslararası anlaşmalardan hak kazanarak diplomatik hizmet veya misyon yetkisinde bulunan ülke vatandaşların geçişine izin verilmesine karar verildiğini belirtti.

Anastasiaadis, gerekli olmadıkça kullanılmaması çağrısında da bulundu.

Anastasiadis Güney Kıbrıs’taki eğitim kurumlarındaki aranın 10 Nisan’a kadar uzatıldığını da belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandeminin merkezinin Avrupa olduğunu açıkladıını söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs’ta Güney ve Kuzey olmak üzere son 4 gün içinde 14 vakanın kaydedildiğini söyledi.

Ancak Anastasiadis’in açıklamasından kısa bir süre sonra Rum Sağlık Bakanlığı 7 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini, toplam vaka sayısının Güney Kıbrıs’ta 21’e yükseldiğini duyurdu.

.

1. Okullar 10 Nisan’a kadar kapalı.
2. Açık olan geçiş kapılarından sadece Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar geçecek.
3. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar önümüzdeki 14 gün adadan özel izinle çıkılabilecek.


Güney spor salonlarını kapatmaya karar verdi

Güney Kıbrıs 10 Nisan’a kadar spor salonlarını kapatmaya karar verdi…

Kıbrıs Spor Örgütü (CMO), Sağlık ve Eğitim Bakanlarının talimatlarını takiben, Örgüt’ün özel spor salonlarının ve spor salonlarının faaliyetini 10 Nisan 2020 Cuma gününe kadar durdurmaya karar verdiğini açıkladı.

 


Başa dön tuşu