KıbrısManşet

Bakanlar Kurulu EK TEDBİRLERİ açıkladı


Bakanlar Kurulu, koronavirüs gündemiyle yaptığı bugünkü olağanüstü toplantısında bir dizi karar daha aldı. Buna göre, 10’dan fazla kişinin olduğu turlara kısıtlama getiriliyor. Koronavirüsle ilgili 7/24 esasıyla çalışmak üzere oluşturulan çağrı merkezi bu akşamdan itibaren devrede olacak. Salamis Otel’de karantinada tutulan turistlerle ilgili çalışmalar sürüyor. Polis Okulu tatil edilirken, ikamet izinlerine başvurular 30 gün süreyle askıya alındı. Kamu görevlerinin yurt dışına çıkışına da gerekmedikçe izin verilmeyecek.
Hükümet ayrıca, koronavirüsün ekonomik boyutuyla ilgili de çalışma başlattı.Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Sosyal medyada ve kamuoyunda sokağa çıkma yasağı olacağı yönünde söylentiler dolaşıyor, böyle bir şey söz konusu değil” açıklamasında bulundu.

Özersay, bugün de olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kararları kamuoyuyla paylaştı.

“İKAMET İZİNLERİYLE İLGİLİ BAŞVURU VE İŞLEM İÇİN ACELEYE GEREK YOK”

Kudret Özersay, vatandaşlara gerekmedikçe kalabalık ortamlara girmemeleri yönünde çağrı yaptıklarını söyleyerek, “Sokağa çıkma yasağı söz konusu değil” dedi.

İkamet izniyle ilgili başvurularda oluşabilecek yığılmaların önüne geçmek için başvuru kabulünün 30 gün süreyle durdurulmasına karar verdiklerini açıklayan Kudret Özersay, “Bu sürede yasal süre çalışmayacak, kişiler de cezalı sayılmayacak. İkamet izinleriyle ilgili başvuru ve işlem yapma konusunda acele edilmesine gerek yok” dedi.

Bu sabah itibarıyla bazı turistlerin ülkenin çeşitli bölgelerinde Bakanlar Kurulu kararlarına rağmen ziyaretler gerçekleştiği yönünde şeyler yazıldığını kaydeden Özersay, “Bakanlar Kurulu kararıyla dün itibarıyla müze ve ören yerlerine giriş kapatıldı. Turları yasaklamamıştık ancak bu sabah itibarıyla Turizm Bakanı bütün otellere yazı göndererek 10 kişiden fazla turların artık yapılamayacağını bildirdi” açıklamasında bulundu.

“TURİSTLER ÜLKELERİNE DÖNECEK… SALAMİS’TEKİLER HARİÇ… ONUNLA İLGİLİ AYRI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Turizm alanında yaptıkları diğer değerlendirmelere de değinen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Çok büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta Salı gününden itibaren turla ülkemize turist olarak gelen ve otellerde kalanların neredeyse tamamı ülkelerine dönmüş olacaktır. Salamis’teki durum hariç. Onunla ilgili ayrı bir çalışma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

KAMU GÖREVLİLERİ YURT DIŞINA ÇIKMAK İÇİN EN ÜST İTA AMİRLERİNDEN İZİN ALMAK ZORUNDA OLACAK

Kamu görevlerinin yurt dışına çıkışlarında en üst ita amirlerinin iznine gerek olacağını belirten Özersay, zorunlu olmadıkça bu izinlerin verilmeyeceğini söyledi.

POLİS OKULU DA TATİL

Eğitim kurumlarında kreşten üniversiteye kadar eğitime ara verildiğini anımsatan Özersay, Polis Genel Müdürü ile gerekli teması kurduklarını ve Polis Okulu’nun da tatil edildiğini açıkladı.

ÇAĞRI MERKEZİ DEVREYE GİRİYOR

Koronavirüs konusunda 7/24 esasına göre hizmet verebilecek yeni bir çağrı merkezi oluşturma kararı aldıklarını söyleyen Özersay, şu anda bu çağrı merkezinde çalışacak isimlerin belirlendiğini dile getirdi, “Çağrı merkezi bu akşam itibarıyla devreye girecek” dedi.

EKONOMİ GÜNDEMLİ TOPLANTI

Özersay, Başbakan Ersin Tatar ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un açıklamayı yaptığı sırada Bankalar Birliği ile toplantıda olduğunu da açıkladı ve ekonomide ortaya çıkmaya başlayan sıkıntıların ele alınacağını, hükümet olarak alınacak önlemlerin değerlendirileceğini söyledi.

Kudret Özersay, gün içinde ilgili bakanlıkların alınacak kararlar olursa bunu kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.

ÖZERSAY YİNELEDİ: “SAKİN OLUN”

Hükümet Sözcüsü Özersay, “Bir kez daha herkesi sakin olmaya, makul kararlara uymaya davet ediyorum. Herkesin hükümetin aldığı kararlara uygun davranması, bireylerin temkinli ve tedbirli olması, kendi hijyenine özen göstermesi, özellikle yurt dışından gelenlerin 14 gün kuralına uygun şeklide kendilerini evlerinde izole etmeleri önemli” dedi.

İşte Tedbirler:

 • -Sokağa çıkma yasağı söz konusu değildir.
  -Kalabalık ortamlardan bulunmaktan sorunlu olmadıkça kaçının-İkamet izinleriyle ilgili özellikle poliste, 60 yaşın üzerindeki kişilerin ikamet izni başvuruları 30 gün boyunca durduruldu. Bu sürede yasal süreç çalışmayacak.

  -Bu sabah itibarı ile Turizm Bakanlığı otellere yazı göstererek 10 kişiden fazla turlar yapılmayacak.

  -Bütün kamu görevlilerinin yurtdışına çıkışlarında en üst ita amirlerinin izni gerekecek ve zorunlu olmadıktan sonra izin verilmeyecek

  -Polis Okulu da tatil edilmiş okul kapsamına alındı.

  -7/24 çalışacak bir çağrı merkezi devreye sokuluyor

  Ekonomik sıkıntıları ele almak için Bankalar Birliği ile Başbakan Ersin Tatar ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoyy bir toplantı gerçekleştiriyor.

Dün alınan kararlar:

 • ‘1.Akyar (2buçukmil ) ve Yeşilırmak Kapıları 22 Mart’a kadar kapatıldı. 3 kapı açık durumda ( Metehan, Ledra, Beyarmudu)2.İran, Irak, İtalya,Çin, Güney Kore’ye ek olarak, Fransa, İspanya, Almanya, Yunanistan, ABD, İsviçre, Japonya, Norveç, Hollanda, Danimarka, İngiltere, İsveç, Hong Kong, Belçika, Singapur, Avusturya, Katar ve Bahreyn vatandaşlarına tüm kara deniz ve hava giriş kapıları 1 Nisan’a kadar kapatılmıştır.3.Tüm okullar, kreşler, üniversiteler, dersane ve etüd merkezleri nin tatili 22 Mart tarihine kadar uzatılmıştır.4.Okullardaki tüm, sportif, kültürel aktiviteler 3 Nisan tarihine kadar askıya alınmıştır.5.Tüm sinema, tiyatro,festival, konser ve diğer kitle toplantıları mitingler dahil 22 Mart tarihine kadar iptal edilmiştir.6.Tüm spor müsabakaları 22 Mart tarihine kadar ertelenmiştir. Bu tarihten sonra devam edecek şekilde takvimlendirilecektir.7.Yabancıların yeni çalışma ön izni alma işlemleri 22 Mart’a kadar durdurulmuştur.8.Korona Virüsü ile ilgili ihtiyaç duyulan mal ve hizmetler, devlet düzen ve denetim emirnamesi ile koruma altına alınmıştır. Bu malların stoklanması, fahiş fiyata satılması konularında yasaya aykırı davrananlar hakkında gerekli soruşturumalar yapılacak..’

Başa dön tuşu