Pınarbaşı yolu 90 günde bitecek

0
Pınarbaşı yolu 90 günde bitecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, yeni başlatılan 3,5 kilometrelik Pınarbaşı kavşağı ile Şirinevler kavşağı arasındaki yolun yenilenmesi çalışmalarını yerinde inceledi.

İsmail Başarır, yol çalışmalarının başlatıldığı Pınarbaşı köyü mevkiinde basına yaptığı açıklamada, 90 günde tamamlanması öngörülen 3,5 kilometrelik yolun 1 milyon TL’ye mal olacağını söyledi.

Pınarbaşı yolu ile ilgili aldıkları şikayetler üzerine en kısa zamanda yolun tadilatı için çalışma başlattıklarını kaydeden Başarır, diğer köy yollarının bir program dahilinde tadil edilmesini öngördüklerini belirtti.

Başarır, seçim hükümetin ilk toplantısında toplumun günlük yaşantısını kolaylaştıracak işlere öncelik verme kararı aldığını anımsatarak, özellikle trafiğe öncelik verdiklerini söyledi.

İsmail Başarır, trafik alanında yapılması öngörülen düzenlemelerin daha hızlı ve sorunsuz yapılabilmesi için farklı bakanlık altında bulunan 11 yasanın yetki ve sorumluluğunun Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı’na verilmesi için yasa değişikliğine gidildiğini anlattı. Başarır, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan söz konusu yasa değişikliğinin mecliste de en erken zamanda yasallaşması temennisinde bulundu.

Amacın trafikte çok başlılığı ortadan kaldırma olduğunu kaydeden Başarır, “Avrupa Birliği normlarına da uygun olarak dün itibarıyla trafik konusunun tek bakanlıkta, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı uhdesinde toplanması kararı Bakanlar Kurulu’ndan geçti” dedi.

Başarır, bakanlığın Lefkoşa-Girne ve Lefkoşa-Gazimağusa yollarının temizliğini başlattığını kaydetti. Başarır, yollardaki ışıklandırma eksikliğini, sürücülerin de görüş açısını kapatan tabela kirliliğinin kaldırılması için çalışmalar başlattıklarını söyledi.

İsmail Başarır, Dipkarpaz’da av bölgesi içerisindeki telefon kablolarının yer altına alınması çalışmalarına da başlandığını kaydetti.

Motosikletlerde kask, araçların arka koltuklarında da emniyet kemeri takma zorunluluğu getiren yasaların uygulanmasında yaşanan sıkıntılara da değinen Başarır, sıkıntılara neden olan tüzük eksikliklerinin üzerinde çalışma yapmakta olduklarını söyledi.

Denetimleri de artırmak gerektiğini belirten Başarır, motosiklet sürüş sınavlarının motosikletlerin motor gücüne göre yapılması gerektiğini de vurguladı.