Tadı damağınızda kalacak

9 Haziran 2013 Pazar | 10:59
Tadı damağınızda kalacak
Kıbrıs Town Houses

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke’de yıllardır geçimini ceviz üreticiliği ile sağlayan Nazmiye Akkoyun, ürettiği cevizlerden yaptığı macunları gururla pazara sunuyor. Akkoyun’un bin bir emek harcayarak yaptığı ceviz macunları yiyenin damağında tadını bırakıyor. Havadis’e konuşan, Akkoyun ceviz macununu hazır almak istemeyenler kendi tarifini paylaştı. İşte Akkoyun’un püf noktalarını içeren 100 cevizlik macun tarifi.

7 gün suda bekletilir…
Kabuklarını soyduğumuz cevizi 7 gün bir kap içerisinde suda bekletiriz ve her gün suyunu değişiriz. 7 gün sonra cevizleri bulundukları kaptan çıkartarak soğuk suda yıkarız ve cevizleri bir kap içerisine koyarak bu kap içerisine bir miktar kireç dökerek su doldurur ve 2-3 saat bekletiriz. Sonra cevizleri soğuk suda yıkar ve kireçten temizleriz. Cevizleri bu kez bir tencereye koyarak üzerine örtecek kadar su ile doldur ve kaynama noktasına kadar ocakta bekletiriz.

Kaynamaya başladığı anda suyu değişin
İlk taşım kaynama suyu dökülür ve yerine yeni su doldurularak cevizler yeniden kaynamaya bırakılır. Bu kez cevizler 5 dakika kaynatılır ve sonra su değiştirilir. Son defa suyunu döktüğümüz ve kaynamaya bıraktığımız cevizler 15 dakika kaynatılır.

Su süzülen cevizler soğutularak içine badem konur
15 dakika kaynayan cevizlerin suyu dökülerek soğumaya bırakılır. Cevizler soğurken önceden soyulan bademler bir tavada hafifçe kızartılır. Bademler tek tek cevizlerin içine yerleştirilir. Bademle birlikte isteğe bağlı olarak cevize karanfil de eklenebilir.

Şekerleme işlemi iki şekilde yapılır

Cevizleri şekerleme işlemini iki şekilde yapılabilir.
1- Daha önceden kaynattığız cevizlerin üzerine 2 kilo şekeri ( 14 su bardağı) serperiz ve 1-2 saat bu şekerin ceviz üzerinde sulanmasını bekleriz. Daha sonra sulanan bu cevizin üzerine 2-3 su bardak su koyarak yaklaşık yarım saat kaynatırız. Sonra soğumaya bırakırız.

2- Başka bir kapta 100 ceviz için 2 kilo şekeri ( 14 su bardağı) şerbet yaparız ve daha önce kaynattığımız cevizlerin üzerine bu şerbeti dökeriz ve yarım saat kaynattıktan sonra soğumaya bırakırız. Bu işlemleri yaptıktan sonra cevizleri kavanozlara koyarak servise hazır etmiş oluruz.


Lefke’de yıllardır geçimini ceviz üreticiliği ile sağlayan Nazmiye Akkoyun, ayrıca yetiştirdiği cevizlerden ceviz macunu da yapıyor