Seyahate çıkmadan önce 10 altın öneri

35
Seyahate çıkmadan önce 10 altın öneri

1.    Hazırlıklarınızı tamamlayın

İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızdan, evinizden sorunsuzayrıldığınızdan emin olun. Aracınızı sürerken sorunları çözmek için yapacağınızstresli telefon görüşmelerinin ya da geri dönmek zorunda kalma ihtimalininönüne geçmenizin yolu budur. Bir seyahat listesi hazırlamak da yardımcıolacaktır.

2.    İyi dinlenin

Bu, hem sürücüler hem de yolcular için geçerli. Özellikle tanımadığınızyollarda, ya da yoğun trafikte uzun bir sürüşün fiziksel olarak ne kadar yorucuolduğunu asla küçümsemeyin. Sürücüler sürüş esnasında iyi dinlenmiş veçevrelerinin tamamen farkında olmalıdırlar. Yorgun olmayan yolcular da araçiçerisindeki stresi azaltmakta önemli bir unsurdur!

3.    Eşyalarınızı aracınıza uygun şekilde yükleyin

İşte size uzun yolculuklarda vakit geçirmek içinoynayabileceğiniz klasik bir oyun: Tatile doğru yol alırken, etrafınızdaki eşyalarla aşırı yüklenmişarabaları bulun. Siz ise aracınızı aşırı yüklememeye özen göstermişolmalısınız. Yanınıza ne alacağınızı iki defa düşünün – upuzun bir plajşemsiyesi önemli gibi görünebilir, ama eğer aracınızın yolcu koltuklarındandışarı çıkıyorsa, aracınızda rahatsız ve tehlikeli saatler geçirmek yerine,gittiğiniz yerde bir şemsiye kiralamak daha iyi olacaktır.

4.    Rotanıza hâkim olun

GPS harika bir gereç, ama sürüş süresi, gireceğiniz yollar ve muhtemelmola yerleriniz hakkında seyahay öncesi küçük bir araştırma yapmak, stresinizibüyük oranda azaltacaktır.

5.    Yolunuzu parçalara ayırın

Tüm yol güvenlik kuruluşları uzun yolların “tek lokmalık” yollarabölünmesi tavsiyesinde bulunur. Her birkaç saatte bir mola vermek sürücünündikkatini yoğunlaştırmasına yardımcı olur. Ağır ya da yağlı yemekleringetirdiği doygunluk (ve yorgunluk) hissinden kaçınmak için hafif öğünler yiyinve bol bol su için. Aynı şey yolcularınız için de geçerli – ara sıra yürüyüşyapma fırsatı bulmaları hem yolcuları, hem de sürücüyü daha mutlu kılacaktır.

6.    Direksiyon başına sıraylageçin

Mümkünse başka bir sürücüyle yola çıkın ve varanakadar sırayla araç sürün. Böylece her bir sürücü mola vermiş olacak vedikkatlerinin yoğunluğu artacaktır. İkinci bir sürücü tehlikeli durumlardayolcu koltuğundan sizi uyararak da yardımcı olabilir.

7.    Aracınızı servise verin,kontrol ettirin

Günümüzdearaçlar hayli güvenilir, ama uzun bir yolculuğun orta yerinde küçük bir sorunungetirdiği bir arıza dahi stresli ve pahalı bir kâbusa dönüşebilir. Yolaçıkmadan önce lastik dişlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın – lastiklerinizizamanında değiştirmemek, tehlikeli durumlara yol açabilir.

8.  Güvenlik şeritlerini yalnızcakesin ihtiyaç hâlinde kullanın

Bu şeritler acil durumlariçin tasarlanmış olsa da güvenliğinizi garanti altına almaya yetmez. Kamyonlarve diğer arabalar birkaç metre yakınınızdan rüzgârlarıyla geçerken kendinizigüvenliğe almak için uyarı yeleği giyin, uyarı ışıklarınızı yakın ve herkesiçarpma bariyerinin ardına geçirerek güvenli bir yere alın. Eğer midesi bulanmışya da ilgi isteyen bir çocuğunuz varsa en iyisi güvenle park edebileceğiniz birsonraki benzin istasyonuna kadar yola devam etmek olacaktır.

9.  Lastiklerinizi kontrol edin

Lastiklerinizin uygun çalışma koşullarında olduğundan emin olmanızgüvenli ve rahat bir yolculuk için büyük önem taşır. Lastiklerinizin mevsime veyol koşullarına uygun, en doğru lastikler olduğundan emin olun. Yalnızca lastikdişlerinizi yıpranmaya karşı kontrol etmekle kalmayın, (yüklü) aracınihtiyaçlarını karşılamaya en uygun miktarda, doğru basınçta şişirilmişolduğundan da emin olun. Eğer aracınıza karavan, yük vagonu ya da tekne vagonubağlıyorsanız, çekme kancası ve arka ışıklar ile diğer gerekli öğelerinçalışmasını sağlayan elektrik devreleriyle, karavan ya da vagonunuzun lastiklerininde uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

10. Müzik

Yolda giderken radyo istasyonlarının frekansları değiştiği için müzikdinlemek zor olacaktır. Ayrıca radyo frekansı aramak dikkati dağıtabilir.Gerginlik ve sıkıntıdan kaçınmak için yola çıkmadan önce yanınıza birkaç CDaldığınızdan ya da müzik çalarınızın aracınıza takılı olduğundan emin olun.