Devlet borçlu, narenciye üreticileri alacaklı

24
Devlet borçlu

ÜRETİCİ TARLASINA BAKAMIYOR… Devletten alacağı 8 milyon TL’yi hala alamayan narenciye üreticileri bahçesine bakamaz duruma geldi. Devletten parasını alamayan üretici kara kara su ve ilaç parasını nasıl ödeyeceğini düşünüyor

Narenciye üreticileri, yeni dönem ürününü yetiştirebilmek için devletin kendilerine olan borcunu ödemesini bekliyor. Üreticilerin devlete verdikleri ürün karşılığında alacakları olan yaklaşık 8 milyon TL hala ödenmedi. Parasını alamayan birçok narenciye üreticisi tarlasına bakamıyor.
Havadis’e konuşan Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, devletten parasını alamayan üreticinin yanında çalıştırdığı işçileri ödeyemediğini ve ayrıca ürünlerine bakmak için ilaç ve su da alamadığını belirtti.

Akçın: Ülke ekonomisinin olmazsa olmazı
Akçın, narenciyenin ülke ekonomisindeki önemine dikkat çekerek, “Narenciye en büyük ihracat ürünüdür” dedi. Narenciye için iç piyasanın yeterli olmadığını kaydeden Akçın şu ifadeleri kullandı:
Narenciye ülkenin olmazsa olmazıdır. En çok ihraç edilen üründür. Bu nedenle ihracat uygun ürün yetiştirmek bizim için avantajdır. Bu sene rekolte yaklaşık 83 bin tondur ve bunun 20 bin tonu üçüncü ülkelere 40 bin tonu Türkiye’ye 22 bin tonu da konsantreye gitmiştir. Konsantreye giden 22 bin tonun parası hala üreticiye ödenmedi. Üreticinin devletten alacağı 8 milyon TL var. Üreticiler her gün bizi arıyor. Ne zaman ödeme yapılacağını soruyor.

“Ödeme yok zam var”
Havadis’ e konuşan narenciye üreticileri bir yandan devletin üreticinin alacaklarını ödemezken diğer yandan tarımsal girdi fiyatlarının arttığına dikkat çekti. Üreticiler, “Artık baş edemiyoruz. Biz paramızı alamazken su ve ilaç paraları sürekli artıyor” dedi.

Üretici ne dedi?
Savaş Aydın
“Ürünlerini Cypfruvex’e veren üreticiler henüz paralarını alamadı. Ayrıca narenciye de girdi maliyetleri çok yüksek. Ürünlerimizi yetiştirmek için ilaç atmak ve sulamak zorundayız. Paramızı alamayınca ne su alabiliyoruz ne ilaç. Artık ihracatta azaldı. İngiltere kapısı kapandı. Nakliye paraları blie ödenmedi.”

Ali Çaluda
“Gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Ürün satın alırken bile torpil yapılıyor. Eğer bunda bile torpil yapacaklarsa bize söylesinler bizde artık bu işi yapmayalım. Ayrıca bize ödemeleri geç yaptıkları için ürünlerimize bile bakamıyoruz. Tarımsal girdiler çok pahalı.”

Mustafa Ersözer
“Türkiye’den su gelmesi de narenciye üreticilerinin sorununu çözmek için tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda kaliteli ürün yetiştirilmesi ve ihracat kapılarının açılması gerekir. Ayrıca bizden satın alınan bin, bin beş tonluk narenciye var. Bunlar satılsa üretici de ödenecek. Ancak hiçbir şey yapılmıyor. Kalitenin düşmesinin tek nedeni beceriksizliktir.”

Narenciye 5: Narenciye üreticileri, yeni dönem ürününü yetiştirebilmek için devletin kendilerine olan borcunu ödemesini bekliyor