Fırtına kabusu

68
Fırtına kabusu

KKTC’nin genelini etkileyen olumsuz hava koşulları ve fırtına maddi hasara neden oldu.
Polisten verilen bilgiye göre, fırtına Alaniçi’nde servi ağacı devrildi ve Zafer Gülbudak’ın evinin damındaki kiremitlerin kırılmasına neden oldu, fırtına yine Alaniçi’nde Fatma Topçuoğlu’na ait evin damından çinkoların sökülmesine neden oldu.
Sütlüce’de devrilen 2 servi ağacından biri bir evin kapı camını kırarken, İnönü’de Ayşe Yağlı’ya ait evin damındaki, çinko tahta ve plastik yağmur suyu olukları söküldü.

GİRNE'DEKİ DURUM KAMERAYA BÖYLE YANSIDI

GÜZELYURT’TA FIRTINA
Bu arada saat 16.00 sıralarında Güzelyurt’ta meydana gelen fırtınada Fehim Selçuklu’ya ait garaj çatısından kiremitler uçarak, GL 658 ve LL 048 plakalı araçlara zarar verdi.
Fırtına ayrıca Yayla’da Öztürk Yücedal’ın evinin atermitten yapılmış çatısını, Aktay Alpak’a ait evin çinko çatısını, Aycan Talaş’a ait ağılın çinko çatısını uçururken, ağılın blok duvarını yıktı.
Ayrıca Bostancı’da Fırat Arkın’a ait FA isimli berber salonunun camı çıkan fırtınada kırılarak hasar meydana geldi.

Hasar tespit çalışması başlatıldı
Fırtına Girne’de işyerlerine zarar verdi. Akdeniz, Arapköy, Çamlıbel ve Çatalköy’de ağaçlar devrildi, çatılar uçtu. Kaymakamlık, İtfaiye, Elektrik Kurumu, Sivil Savunma ve Orman Dairesi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Girne merkez ile civarında saat 15:30’dan itibaren etkili olan şiddetli rüzgar ve fırtına bazı ev, apartman, işyeri ve ağılların çatılarını uçururdu, enerji nakil hatlarından kopan teller ile ağaçlar park veya seyir halindeki araçların üzerine devirerek büyük oranda hasara yol açtı.
Girne merkeziyle özellikle Arapköy, Akdeniz, Çamlıbel ve Çatalköy bölgesinde etkili olan fırtınaya Girne Kaymakamlığı, Sivil Savunma, Orman ve İtfaiye ekipleri müdahale ederek yol, ev ve işyerleri üzerine düşen ağaçları kaldırdı.
Şiddetli rüzgar akşamın ilk saatlerinde de etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Kara: Fırtına maddi hasa neden oldu
Girne Kaymakamı Gürkan Kara yaptığı açıklamada, Girne ve civarında saat 15:30 sularında başlayan fırtınanın bazı işyeri, ev ve ağılların çatılarını uçurduğunu, enerji nakil hatlarından kopan teller ile ağaçların seyir ve park halindeki araçların üzerine devrilerek hasara neden olduğunu açıkladı.
Girne Kaymakamlığı’na gelen yaklaşık 30 ihbar üzerine Kaymakamlık, Sivil Savunma, Orman Dairesi ve İtfaiye’nin ekiplerinin bölgeye giderek olaya müdahale ettiğini ve yollara devrilen ağaç ve enerji nakil hatlarını kaldırmaya çalıştığını belirten Kara, meydana gelen zararla ilgili hasara tespit çalışması başlattıklarını söyledi.

Nadire KRAŞLIOĞLU
KKTC’yi etkisi altına alan şiddetli fırtına Mağusa, İskele ve Karpaz bölgesini olumsuz etkiledi. Şiddetli fırtına sonucu pek çok tabela, elektrik direği ve kablolar yollara düşerken, İskele ve Karpaz bölgelerine ait köylerde de pek çok ağıl ve ev çatılarının uçmasına neden oldu.
Gemi seferleri iptal
Mağusa’yı dün etkisi altına şiddetli fırtına nedeniyle tüm gemi seferleri iptal edildi. Gazimağusa Liman Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, dün akşam sefer yapacak olan Star Line ve Deep Karpaz isimli yük gemilerinin seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi.
Çatılar uçtu, kablolar yollara düştü
Şiddetli fırtına nedeniyle İskele ve Karpaz bölgesi sınırlarındaki pek çok köyde zarar meydana geldi. Boğaztepe’de Süleyman Açıkada’ya ait prefabrik evin çatısı uçtu, Büyükkonuk’ta sakin Fevzi Plevne’ye ait mandıra çatısı Plevne’nin üzerine düşerek ayağının kırılmasına neden oldu. Aygün köyünde Cemal Güler’e ait garaj çatısı, Ötüken’de sakin Zeynep Margillili’ye ait evin çatısı ve Lapetos’ta sakin Hüsamettin Er’e ait mandıranın su deposu uçarak maddi zarara yol açtı. Karpaz bölgesi sınırlarında bulunan Gelincik, Mehmetçik köylerinde çok sayıda ev ve ağıl çatıları uçtu ve yol kenarlarında bulunan elektrik direkleri, kablolar ve tabelalar devrilerek yollara düştü.
Tekneler suya gömüldü
Kötü hava şartları nedeniyle denizlerde meydana gelen dalgalar Balalan balıkçı Barınağı’nda bağlı Üzeyir Sevindik’e ait teknenin başka bir tekneyle çarpışmasına neden oldu. İskele Boğaz Balıkçı Barınağı’nda bağlı bir tekne ise sunun yükselmesi nedeniyle suya gömüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gürsel KARAGÖZLÜ
Lefke ve bölgesinde sabahın erken saatlerinde başlayan fırtına ağaçların devrilmesine, iskelelerin yan yatmasına, kalasların sokağa savrulmasına neden oldu.
Fırtına nedeni ile finansmanı Türkiye Elçiliği tarafından karşılanan Lefke Belediyesi’nin dış cephe restorasyonunda kullanılan iskele, elektrik tellerinin üzerine düştü. Kopan elektrik telleri bölgedeki ev ve iş yerlerinin bir süre elektriksiz kalmasına neden oldu.
Servi kökünden söküldü
Fırtına nedeni ile Lefke Sağlık Ocağı önündeki İbrahim Paşa Sokak’taki bir servi ağacı yerinden sökülerek yola devrildi. Elektrik ve telefon tellerini de koparan ağaç bölgede elektrik ve telefon hizmetinin aksamasına yolun ise bir süreliğine trafiğe kapanmasına neden oldu.

Orman Dairesi’ne çağrı…

Bölge halkı fırtınanın etkisi ile sökülen ağacın kuru bir ağaç olduğuna dikkati çekerken, bölgede benzer durumdaki ağaçların da aynı şekilde düşebileceği uyarısında bulundu.
Bölge sakinleri, kuru ağaçların Orman Dairesi ekipleri tarafından kesilerek evlerin veya yoldan geçen insanların üzerine devrilmesi tehlikesinin ortadan kaldırılmasını istedi.