Edip: Yatırım yapmakta sıkıntı yaşıyoruz

29
Edip: Yatırım yapmakta sıkıntı yaşıyoruz

YATIRIM YAPMAKTA SIKINTI YAŞANIYOR: Hiçbir borcu olmayan Beyarmudu Belediyesi’nin tek sorunu yatırım yapmamak. Projelerini hayata geçirmekte maddi sorunlar yaşayan belediye hedeflediği birçok projeyi Avrupa Birliği ya da Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek alarak gerçekleştiriyor

“SAĞLIK OCAĞI VAR DOKTOR YOK”: Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, belediyeye bağlı her köyde sağlık ocağı olduğunu ancak sağlık ocaklarında doktor olmadığını söyledi. Bu sorunun çözülmesi için yetkililere çağrı yapan Edip, “Çözülmezse belediye olarak doktorlardan hizmet alamı yapacağız” dedi

Ceren ÖZBİL
Beyarmudu Belediyesi, Sosyal Sigortalar Dairesi, İhtiyat Sandığı Dairesi ve banklara borcu olmayan ender belediyelerden bir tanesi. Devletten katkı payı alamadan çalışanlarının maaşını düzenli olarak yatıran belediye projelerini hayata geçirmekte ise ekonomik sorunlar yaşıyor. Belediye hayata geçirdiği birçok projede Avrupa Birliği ya da Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek aldı.

Sosyal tesisler yıl sonu tamamlanacak…
Beyarmudu Belediyesi’nin şu anda başlattığı projeler arasında Güney Mesarya Sosyal Tesisleri var. Bölgeye yapılacak sosyal tesisler içerisinde 300 kişilik tiyatro, sinema ve seminer salonu, kreş, sportif faaliyetlerin yapılacağı halı saha, voleybol sahası ve ayrıca yaşlılar için dinleme yeri olacak. Belediye bir milyon 400 bin Euro’luk bu proje için Avrupa Birliği’nden 700 bin Euro destek alırken geri kalan maddi kaynağı ise kendisi sağlayacak.

Akıllı sayaç sistemine geçildi
Beyarmudu Belediyesi ayrıca vergi toplama sorununun önüne geçmek için akıllı sayaç sistemine geçti. Vatandaşlar su kullanabilmek için ön ödeme yapacak ve kartlarına yüklenen miktara göre su kullanabilecek. Bu sistemle hem su tasarrufu yapılmış hem de vergi toplama sıkıntısının önüne geçilmiş oluyor.

“Hedef yıl sonuna tamamlamak”
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, bölgedeki en büyük projenin Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nin yapılması olduğunu söyledi. Bu projenin yıl sonuna kadar tamamlanmasını hedeflediklerini kaydeden Edip, temelinin 28 Şubat’ta atıldığını ifade etti. Edip, projenin 2009 yılında hazırlanıp Avrupa Birliği’ne sunulduğunu ve bir milyon 400 Euro’luk bu proje içinde Avrupa Birliği’nden 700 bin Euro’luk destek alındığını belirtti.  

“Altyapı çalışmaları devam ediyor”
Beyarmudu Belediyesi’ne bağlı tüm köylerde başlatılan altyapı çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Edip, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden aldıkları hibe yardımı ile de Beyarmudu köy meydanının yapılacağını kaydetti.
Belediye başkanı Edip yüne Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti ile Beyarmudu su şebekesinin değiştirilmesi projesini başlattıklarını söyledi.

“5 kardeş belediyemiz var”
Beyarmudu Belediyesi’nin Türkiye’de beş kardeş belediyesi olduğunu kaydeden Edip, bu belediyelerin İstanbul Sarıyer Belediyesi, İstanbul Arnavutköy Belediyesi, Karaman Belediyesi, Mudanya Belediyesi ve Antalya Belediyesi olduğunu kaydetti. Edip bu belediyelerle Beyarmudu Belediyesi ilişkilerinin çok iyi bir şekilde yürüdüğünü belirtti.

“Farklı bir konumumuz var”
Edip, köyünün sınırda olması nedeniyle çok farklı bir konumu olduğuna işaret etti. Edip, “Hem Birleşmiş Milletler hem İngiliz askeri hem de bizim yetkililer arasında dışişleri görevindeyiz” dedi ve şu şekilde konuştu:
Geçmişte sınırda olmaktan avantajımız vardı. Tek açık sınır kapısı burası olduğu için Güney’de çalışanlar buradan geçiyordu. Artık Güney’de çalışan kalmadı. İngiliz üstlerinde çalışanlar vardı.  Ancak artık bu durum dezavantaja döndü. Futbol sahasının yarısı bize ait yarısı İngiliz toprağında. Su bulmak için kazı yaparken de sorun yaşadık.

“Hükümet suç işliyor”
Belediyelere verilecek devlet katkısının yüzde 9.25’e çıkarılması yönünde anlaşmaya varıldığını kaydeden Edip, eski Bakanlar Kurulu’nun bu konuda yasa gücünde kararname çıkardığını söyledi. Hükümetin bu kararnameyi iptal etmediğini ancak kararı da uygulamadığını belirten Edip bunun yasal bir suç olduğunu ifade etti.

“Nüfus akmıyor”
Mesarya bölgesindeki belediyelerin ekonomik olarak zor durumda olduğunu kaydeden Edip, Mesarya bölgesinde her geçen gün nüfusunda azaldığını söyledi Edip şu şekilde konuştu:
Yeni nüfus sayımına göre eksiye düştük. Bölgemizde yapılaşma ve turizmde yok. Bence katkı payı verilirken sadece nüfusa göre verilmemelidir. Bu konuda kriterle konulması gerekiyor.

“Havuz sistemine geçilmeli”
Edip, tüm belediyelerin gelirlerinin ortak bir yerde toplanacağı havuz sistemi kurulması gerektiğini söyledi ve ancak bu şekilde belediyelere eşit dağılım olabileceğini belirtti. Belediye başkanı Edip ayrıca yaşanan ekonomik orunların çözülmesi için gerekirse belediye sayısının da azaltılabileceğini savundu.

“Yeni yasa geçmeli”
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, yeni, yasa konusunda her siyasi partiden belediye başkanları ile uzlaşıya varıldığını söyledi ve bu yasa geçtikten sonra belediyelerin sorunlarının çözüleceğine inancını belirtti. Edip, “Bu yasada sonra belediyelerin yetkileri artacak ancak denetleme de artacak” dedi.

“Akıllı sayaç sistemine geçildi”
Vergilerin düzenli toplanabilmesi için su sayaçların da akıllı sayaca geçtiklerini kaydeden Edip, bu sistemle vatandaşları suyu kullanmadan önce ödeme yapacağını kaydetti. Edip bu sistemin hem belediyenin vergi toplamasını kolaylaştıracağı hem de su israfının önüne geçeceğini söyledi. Belediye başkanı Edip şu ana kadar bu sistemle yüzde 20 su tasarrufuna gittiklerini ifade etti. 

“Az kadro tercihim”
Bölge nüfusunun 4 bin 604 olduğunu belirten Edip, 5 binin üzerinde olan belediyelerin kent belediyesi olduğunu belirtti. Ancak kent belediyesi olması durumunda çalışan sayısını artırması gerektiğini kaydeden Edip, bu durumun belediye bütçesini zora sokacağını kaydetti.

“Yaşlılarımız unutmuyoruz”
Her yıl yaşlılar için gezi düzenlendiği kaydeden Edip, 400’e yakın üye olduğunu belirtti. Edip, yaşlıların düzenli olarak şeker ve  tansiyonlarının kontrol edilip ihtiyaçları konusunda yardımcı olunduğunu belirtti.
“Sağlık merkezi var doktor yok”
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, belediyeye bağlı her köyde sağlık merkezi olduğunu ancak merkezlerde doktor olmadığını söyledi. Sağlık merkezlerindeki doktor sorunun çözülmesini istediğini kaydeden Edip çözülmemesi durumunda belediye olarak doktorlardan hizmet satın alacaklarını bölgenin bu ihtiyacını gidereceklerini belirtti.

Liste:
Nüfus: 4 bin 604
Köyler: Güvercinlik, Türkmenköy, Beyarmudu, Köprü, İncirli, Çayönü
Eski Belediye Başkanları: Muammer Kasapoğlu, Hüseyin Beyar

Belediye meclis üyeleri
Üyeler
1.     Hüseyin Yalınca                     UBP
2.     Adnan Amasyalı                     DP
3.     Nezif Özdenak – Asbaşlan     UBP
4.     Hüseyin Taner                         CTP
5.     Sevilay Kasapoğlu                   TDP    
6.     Mustafa Dostbilen                  UBP
7.     Günay Erçika                            CTP
8.     Mehmet BULAK                       UBP

Eski belediye başkanları

 

 

Yeni belediye binası yapılması projeler arasında yer alıyor