En Üst

01 Mayıs 2017

Seçim Sonrası Olumlu Bir Gelişme Beklemiyorum

Seçim Sonrası Olumlu Bir Gelişme Beklemiyorum
Haber İçi Üst

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, AA muhabirine Rum Kesimi'ndeki seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde bu hafta sonu yapılacak başkanlık seçimlerinde DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiadis önde görülmesine rağmen seçimlerin 2. tura kalmasının beklendiğini, ikinci turda yapılacak ittifakların ise önemli olduğunu vurguladı.

''Anastasiadis'in seçilmesinden sonra olumlu bir tablo gözükmüyor'' diyen Özgürgün, Anastasiadis, Annan planında 'evet' taraftarları arasında olsa da bunun iç politikaya yönelik, eski aday Tasos Papadopulos'a karşı durma anlamında verilmiş bir 'evet' olduğunu söyledi.

Anastasiadis'in çok uzlaşır gibi görünen bir siyasetçi olduğunu fakat bunun aksine aslında hiç uzlaşmaya yanaşmayan bir siyasetçi olduğunu dile getiren Özgürgün, ''Her ne kadar kilise de Anastasiadis'i gösteriyor olsa da kilisenin tavrını herkes biliyor. Kilisenin tutumu, Kıbrıs konusuna bakışı belli. Görüşmelerin başlayabilme süreci bile çok zorlu geçecek. Anastasiadis, şimdiden 'ben görüşmem, temsilci gönderirim' gibi noktalar ortaya koydu. Kıbrıs konusunda görüşmelerin başlayıp nereye gideceği konusunda çok ciddi soru işaretleri var'' diye konuştu.

Seçim sonrası, olumlu bir gelişme beklemiyorum

Özgürgün, şöyle devam etti:
''2003'te Rumlar 'hayır' demesine rağmen Rumları AB'ye alma sebebi belliydi. Burada stratejik konum var. Sahipsiz bir ada var. Rumlar, Türkiye'yi Kıbrıs'tan uzaklaştırmak için herkese taviz verecek durumda. Daha önce İngiltere'ye de verdiler, Ruslara da verdiler. Fransa'ya da verebilirler. AB küçük ülkeleri koz olarak kullanıyor. Dolayısıyla da Güney Kıbrıs'ı da bu şekilde kullanmak için aldılar. Çok haksız ve çok yanlış bir AB mentalitesi görüyoruz. Hem Kıbrıslı Türklere karşı hem de Anavatana karşı. Seçimden sonra burada bir şeyin değişeceğini beklemek, AB'nin Kıbrıs konusunu Türkiye'nin önünde engel olarak kullanılmamasını beklemek çok saçma olur.''

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King