Siber’in Kabinesi’nde isimler netleşiyor…

0
75
Siber'in Kabinesi'nde isimler netleşiyor...

 KABİNE BUGÜN EROĞLU’NA SUNULACAK… CTP-BG, TDP ve DP-UG, ortak bir kararla hükümeti kurma görevini, CTP Milletvekili Dr. Sibel Siber’e verdi. Siber’in Başbakanlığı’nda oluşacak geçici koalisyon hükümetine son şekli bugün saat 12.00’de verilecek

4 CTP, 3 TDP VE 3 DP… Başbakan koltuğuna oturacak Sibel Siber dışında, kabinede 4 CTP, 3 TDP ve 3 DP’li bakan yer alacak. Bakanlar eski hükümette yer almayan, şu anda devlette çalışmayan ve hiçbir partiden aday olmayan isimlerden oluşacak

BAKANLIKLAR İÇİN GEÇEN İSİMLER ŞÖYLE… Kabinede yer alması beklenen isimler şöyle: CTP-BG Maliye Bakanı: Zeren Mungan, Çalışma Bakanı: Aziz Gürpınar, İçişleri Bakanı: Ali Alnar, Dışişleri Bakanı: Erdil Nami veya Kutlay Erk. DP-UG Ekonomi Bakanı: Atay Ahmet Raşit, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hüseyin Öztoprak, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Dr. Nuri Gökşin

CTP-BG Milletvekili Dr. Sibel Siber’in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan hükümeti kurma görevini almasının ardından, gözler yeni kurulacak kabineye çevrildi. Oluşacak yeni teknokrat kabinede Başbakan koltuğuna oturacak Sibel Siber dışında, 4 CTP, 3 TDP ve 3 DP’li bakan yer alacak. İsimler emekli bürokratlar arasından seçilecek, makam aracı kullanılmayacak.
Bakanlar eski hükümette yer almayan, şu anda devlette çalışmayan ve hiçbir partiden aday olmayan isimlerden oluşacak. Partiler almış oldukları mutabakatları parti gruplarında değerlendirecek ve Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanı’na sunulacak.

TDP “3” diye diretti
Cumhuriyet Meclisi’nde dün sabah saatlerinde, üç muhalefet partisinin toplantısında TDP, bir önceki gün bakanlıkların 5 CTP, 4 DP, 2 TDP yönünde olmasına onay verirken, dün yapılan toplantıda 3 bakanlıkta diretti.
Toplantının bu nedenle uzadığı belirlendi. TDP’nin, “3 bakanlık olmazsa biz yokuz” resti, CTP-BG ve DP- UG tarafından görüldü. TDP’nin bakanlık sayısı dün yapılan toplantıda üçe çıktı, kriz uzamadı.

Uzman kadro
Seçime yönelik müdahaleleri önlemek, usulsüz icraatları tespit etmek, kısa süreli bir hükümet programı olacak. Bakanlar emekli ya da uzman olacak. Asla makam arabaları kullanmayacak. Bakan olacak kişiler seçim meydanlarından uzak duracak.

Dört bakanlık CTP’de
Havadis’in elde ettiği bilgilere göre, CTP geçici hükümette Başbakanlığın yanı sıra Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nı alacak.
Maliye Bakanlığı’na eski müsteşar Zeren Mungan’ın, Çalışma Bakanlığı’na eski bakanlık müsteşarı Aziz Gürpınar’ın, İçişleri Bakanlığı’na geçen dönem müsteşarlık yapan Ali Alnar’ın ve Dışişleri Bakanlığı’na ise Ticaret Odası eski Başkanı Erdil Nami veya eski Lefkoşa Belediye Başkanı ve CTP eski Genel Sekreteri Kutlay Erk’in getirilmesi bekleniyor.

Ekonomi, Ulaştırma ve Sağlık DP’ye
DP-UG ise yani kabinede, Ekonomi, Bayındırlık ve Ulaştırma ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nı alacak. Duyumlara göre, DP-UG, Ekonomi Bakanlığı için Atay Ahmet Raşit veya eski YAGA Başkanı Ayşe Dönmezer, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na Hüseyin Öztoprak, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na ise Dr. Nuri Gökşin düşünülüyor.

TDP’de yetki Çakıcı’da
TDP Parti Meclisi dün akşam, üç bakanın atanması konusunda genel başkan Mehmet Çakıcı’ya tam yetki verdi. Toplantıda isimler konuşulmazken, sadece prensipler belirlendi. Buna göre, Tarım Bakanı İskele ya da Mağusalı, Eğitim Bakanı Lefkoşa ya da Güzelyurtlu, Turizm Bakanı ise Girneli olacak.

OLASI KABİNE… Kabinede yer alması beklenen isimler şöyle:

CTP-BG Maliye Bakanı: Zeren Mungan
CTP- BG Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Aziz Gürpınar
CTP- BG İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı: Ali Alnar
CTP- BG Dışişleri Bakanı: Erdil Nami veya Kutlay Erk
DP-UG Ekonomi Bakanı: Atay Ahmet Raşit veya Ayşe Dönmezer
DP-UG Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Hüseyin Öztoprak
DP- UG Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Dr. Nuri Gökşin
TDP Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı: Belirsiz
TDP Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Belirsiz
TDP Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı: Belirsiz