Bernanke Konuştu Piyasalar Karıştı

20 Haziran 2013 Perşembe | 11:59
Kıbrıs Town Houses

Tüm piyasaların izlediği FED toplantısı dün gece gerçekleşti. Toplantı sonrası açıklama yapan FED Başkanı Ben Bernanke ekonomik göstergelerin iyi seyretmesi halinde yıl sonuna doğru tahvil alımlarının azaltılmaya başlanacağını açıkladı. Bernanke aynı zamanda 2014'te tahvil alımlarının durabileceği sinyalini de verdi.

Bu açıklamanın ardından piyasalarda sert düşüşler izleniyor.

Piyasalarda bol paranın biteceği endişesi ile ilk tepkiyi altın verirken, ons fiyatı yüzde 2.3 düşüşle 1343 dolara geriledi ve son iki ayın en düşük seviyesine indi. FED toplantısı öncesi altın 1374 dolar seviyesindeydi.

Uzmanlar, Fed toplantısında tahvil geri alımlarına devam kararı çıkmasına rağmen, toplantı sonrası konuşan Başkan Bernanke'nin  bu yıl sonuna kadar bu alımların yavaşlatılabileceğine yönelik açıklamasının dikkati çektiğini kaydederek, açıklamalardan Fed'in ekonomik verilere bağlı olarak parasal genişlemeyi azaltacağı anlamının öne çıktığını ve ekonomik aktiviteye yönelik tahminlerinde de iyileşme olması nedeniyle satış baskılarının arttığını ifade ediyor.

BORSA VE DOLARDA SERT TEPKİ

FED kararı borsa tarafında da sert düşüşlere neden oldu. BIST 100 Endeksi açılışla birlikte gelen satışlarla ilk anda yüzde 2.36 değer kaybetti ve 76 bin 900 seviyesinin altına sarktı. Ancak satışlar açılıştan sonra da devam ederken endeksteki kayıp yüzde 4 seviyesini aştı ve endeks 75 bin 500'lü seviyelere indi.

FED kararının etkileri dolar tarafında da görüldü. Dolar/TL 2011 yılı sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 1.9190 TL'ye kadar tırmandı. Analistler, doların uluslararası piyasada tüm varlıklar karşısında değer kazandığını, dolayısıyla panik işlemlerin bitikten sonra dengeleneceği seviyenin önemli olacağını ifade ediyor.

Öte yandan gösterge tahvilin bileşik faizi 18 Ekim 2012'den beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı ve yüzde 7.36'ya ulaştı.

Uzmanlar, Bernanke'nin varlık alımlarının azaltılacağına ilişkin biraz daha artan vurgusunun piyasalarda oynaklığa neden olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Avrupa borsalarında da yüzde 3'e varan kayıplar izleniyor.

YÜKSEK FAİZ BORSANIN ÖNÜNÜ KESİYOR

Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Baki Atılal, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, bu düşüşün aslında beklenen bir hareket olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin 10 yıllık faizlerinde bir gerileme yoktu. FED Başkanı Bernanke 22 Mayıs'taki toplantıda zaten dünkü toplantıdaki takvimin sinyalini vermişti. Bizde araya bir de Gezi olayları girince faiz indirimi gündemden kalktı" dedi.

Faizlerde yaşanan yükselişin piyasalardaki kötüye gidişi tetiklediğini kaydeden Atılal, "Türkiye'nin 10 yıllıkları yüzde 7.88'e yükseldi. Daha iki hafta önce yüzde 6.16-6.30 bandındaydı. Hem iç hem de dış faktörler piyasaları zorluyor. Yüksek faizler borsanın da önünü kesiyor. Çünkü değerlemelerde faiz için yüzde 6.5-6.8 bandı esas alınıyordu. Ayrıca faizlerin yükselişi bankaların kârlarının azalması anlamına geliyor. Dolayısıyla bankalardan başlayan satışların genele yayıldığını izliyoruz. Endeksin 75 bin seviyelerinde kendisine dip yapmaya çalışmasını bekliyorum. Burada tutunamazsa 73 bine kadar gidebilirz" diye konuştu.

ABD DE DÜŞTÜ

Bernanke'nin açıklamalarının ardından ABD hisse senedi piyasaları, iyimser noktaların yerine parasal genişlemeden çıkışın açık açık konuşulmaya başlanması ve sonraki Fed toplantılarına yönelik belirsizliğin devam edeceği endişelerini fiyatlayarak yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Dow Jones endeksi günü yüzde 1,35 oranında değer kaybıyla 15.112 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi de yüzde 1,39 oranında gerileyerek 1.629 puan oldu.

İŞSİZLİK DÜŞERSE TAHVİL ALIMLARI DURACAK

FED'in açıklamalarında ABD’deki işsizlik oranının yüzde 7’nin altına gerilemesi durumunda programın sona ereceği belirtildi. FED, ekonomiye destek olmak için halen piyasadan her ay 85 milyar dolarlık uzun vadeli bono alımı yapıyor. Bu uygulamada dünkü toplantının ardından değişikliğe gidilmedi. Ancak FED Başkanı Ben Bernanke’nin düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre işsizlik oranı ve düzelmenin hızına bağlı olan planda hedef sene sonu programını yavaşlatmak var.  Veriler iyi giderse 2014’ün ortasında da alım programı tamamen sona erdirilecek.