KıbrısManşet

Karantina değil zulüm
99 otel müşterisi ve 20 personeli ile karantinaya alınan Mağusa’daki Port View Hotel’de adeta dram yaşanıyor. Kendisi de karantinada olan otel müdürü Ali Erdura, günlerdir hiçbir yetkilinin uğramadığını söyleyerek otelde yaşananları Havadis’e anlattı:
Ali Erdura
Ali Erdura

TAM BİR KAOS: Sağlık Bakanlığından bir telefon açılarak ‘karantinadasınız’ dendiğini, ne yapacakları konusunda hiçbir bilgi verilmediğini ileri süren Erdura, “ilk günden beri kendi çabalarımızla ayaktayız. 119 kişi kapalı bekliyoruz. Burada tam bir kaos var” dedi“İLAÇLAMA YAPILMADI”: Erdura: Bakanlıktan, çamaşır suyuyla yerleri ve kapı kollarını silin dediler. Herhangi bir ekip gelip de farklı bir ilaçlama da yapmadı. İlaç talebiniz var mı, bir şey ister misiniz diyen, karantina kurallarını anlatan da olmadı. Rutin temizliğimizi yapıyoruz

“İLAÇLAR BİTTİ”: Erdura: Bize uğrayan bir Allah’ın kulu yok. Ne doktor, ne sağlıkçı ve ilaçlama ekibi geldi. Yaşı ilerlemiş, tansiyon ve şeker hastası müşteriler var. İlaçları bitti. İlacı bittiği için bir kişiye bir şey olursa, sorumlusu kim olacak?

“TEMİZ ÇAMAŞIR KALMADI”: Erdura: Personellerimizden bazıları, çalışamayacak duruma geldi. Temiz çamaşırları dahi kalmadı. Belirsizlik yüzünden psikolojik sıkıntı yaşıyor, ağlıyorlar. Personel çalışamazsa, temizlik yapılmaz, yemekler hazırlanamaz

Otelde adeta hapis kalan 20 çalışan 99 müşterinin rahat etmesi için özveriyle çalışıyor

Pınar Barut

Ülkemizde ilk Kovid-19 vakasının açıklanmasının ardından başlayan kaos gittikçe büyüyor. Virüs testi pozitif çıkan Alman turistin içinde bulunduğu kafilenin, Mağusa’da kaldığı 3 ayrı otel şu an karantinada.

99 otel müşterisi ve 20 personeliyle, karantinaya alınan otellerden biri de Mağusa merkezde bulunan Port View Otel.

Kendisi de karantinada olan ve otel içindeki son durumla ilgili Havadis’e konuşan, genel müdür Ali Erdura’nın söyledikleri kan donduran cinsten.

Verdiği bilgilerle, içeride yaşanan dramı da gözler önüne seren Erdura’nın iddiasına göre, karantinanın ilk gününden bu yana, otele hiçbir devlet yetkilisi gitmedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan hiçbir doktorun ve ilaçlama ekibinin uğramadığı otelde, karantina altında olanlar da günlerdir kontrol edilmedi.Yemek ve içecek stoklarının sınırlı olduğu otelde, hijyen çalışmaları çalışanlar tarafından yapılırken, yiyecek servisleri, odalarından çıkartılmayan turistlere de, paket servisle yapılıyor.

Şeker ve tansiyon hastası olan otel müşterilerinin ilaçları bittiği ve çalışanların temiz kıyafet sıkıntısı çekmeye başladığı otelde, psikolojik olarak bir dramın yaşandığını söyleyen Erdura, acil destek çağrısında bulundu.

Port View Otel, yatak kahvaltı olarak otele gelen 99 müşteriye karantina sonrası 3 öğün yemeğin, yanı sıra ara öğün de veriyor

Erdura: Sadece 1 polis geldi

Port View Otel Müdürü Erdura, Kovid-19 teşhisi konulan Alman turist ile aynı kafilede olan ve kendi otellerinde konaklayan 3 kişi olduğunu, vakanın tespit edilmesinin ardından, sağlık ekiplerinin otele gelerek, bu kişileri karantinaya aldığını söyledi.

Otelde 3 gün konaklayan ve karantinaya alınmadan yarım saat önce çıkış yapmaya hazırlanan 3 turist götürülürken, aynı anda otelin de karantinaya alındığını belirten Erdura, sonrasında yaşanan her şeyin, tam bir bilinçsizlik olduğunu söyledi.

Erdura: Sadece 1 tane polis geldi ana kapıya ve buradan çıkışlar olmayacak dedi. Hepsi bu

Port View Otel, yatak kahvaltı olarak otele gelen 99 müşteriye karantina sonrası 3 öğün yemeğin, yanı sıra ara öğün de veriyor

“Kaos ortamı var. Ağlayanları teselli etmeye çalışıyoruz”

Otelin karantinaya alınmasıyla, Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine, otel müşterilerinin odalarda kalması yönünde talimat verdiğini söyleyen Erdura, deyim yerindeyse, tüm misafirleri odalara kapattıklarını belirtti.

“Şu an 99 otel müşterimiz ve 20 personelimizle içerdeyiz” diyen Erdura, müşterilerden 85’inin, Alman olduğunu belirtti.

Erdura: Burada tam bir kaos var. Ağlayanları teselli etmeye çalışıyoruz

 

“Telefonla ‘karantinadasınız’ dediler”

Sağlık Bakanlığı’ndan sadece bir telefon açarak ‘karantinadasınız’ dediğini ama yetkililerin gelip de ne yapacakları konusunda hiçbir bilgi vermediğini ileri süren Erdura, ilk günden beri kendi çabalarıyla ayakta kaldıklarını söyledi.

Erdura: İlaçlayın dediler, ne ile ilaçlayalım dedik. Çamaşır suyuyla yerleri ve kapı kollarını silin dediler. Zaten bu bizim yaptığımız rutin temizliktir. Bakanlıktan herhangi bir ekip gelip de farklı bir ilaçlama modeli de yapmadı. İlaç talebiniz var mı, bir şey ister misiniz diyen olmadı. Biz kendi çabalarımızla devam ediyoruz. Yani bize karantina kuralları şudur diyen olmadı

 

“Bize uğrayan bir Allahın kulu olmadı”

Mağusa’da karantinada olan tek otel olduklarını, belediyenin, özel restoranlara kadar ilaçlama yaptığı halde, otel için bir girişim olmadığını söyleyen Erdura, “Bize uğrayan bir Allahın kulu olmadı” dedi.

Erdura: Ne doktor, ne sağlıkçı ve ilaçlama ekibi geldi. Bu gün üçüncü gün, dedikleri tek şey, içeri kapanın, dışarı çıkmayın

 

“119 kişiden hiç birimiz kontrol edilmedik”

Sadece 3 şüpheli turistin yetkililer tarafından götürüldüğünü ama bu kişilerle temas eden bir görevliniz ya da misafiriniz var mı sorusunun sorulmadığını ve kimse üzerinde hiçbir kontrol yapılmadığını ne süren Erdura, “Gerçek anlamda, bu otelde bir kişi de bile virüs var ise, herkes hasta olacak demektir” dedi.

Erdura: Kapattılar bizi içeri, ilaçlama ile ilgili bir bilgimiz de yok. Misafirlerimizi odalara kapattık, balkondan balkona sohbet ediyorlar. Çok sıkılıp aşağıya inmeye çalışanları geri gönderiyoruz

 

“Otel içinde inanılmaz bir psikolojik dram yaşanıyor”

Otel yakınındaki market çalışanlarının, otelin önüne çıkanlara bile, ‘Virüslüsünüz, içeri girin, markete gelmeyin’ diye bağırdığını iddia eden Erdura, oteldeki herkesin psikolojisi bozulduğunu söyledi.

“Otel içinde inanılmaz bir psikolojik dram yaşanıyor” diyen Erdura, yetkililere seslenerek, bu işi gerçek anlamda ciddiye alıyorlarsa, çok hızlı bir şekilde otele müdahale etmeleri gerektiğini vurguladı.

Erdura: Kimsede sabır kalmadı. Hem personel hem misafirler gitmek istiyor. Bu belirsizlikten dolayı herkesin sinirleri gergin, tartışmalar başladı. Bu insanların şartlarını iyileştirmemiz lazım

 

“Müşterilerin ilaçları bitti, personelin temiz çamaşırı kalmadı”

Oteldeki herkesin çeşitli ihtiyaçlarının baş gösterdiğini, yaşı ilerlemiş, tansiyon ya da şeker hastası olan müşterilerin, ilaçlarının tükendiğini belirten Erdura, dışarıdan bir şeyler alınması için kimseyi gönderemediklerini söyledi.

“Hastalığı olan bu insanların artık tedavi edilmesi gerekiyor” diyen Erdura, “Yarın burada stres ya da ilacı bittiğinden dolayı bir kişiye bir şey olursa, bunun sorumlusu kim olacak?” diye sordu.

Erdura: İnsanlar hijyen jelleri istiyor. Kimseyi markete ya da eczaneye gönderemiyoruz. Dıştan görünmüyor ama içeride çok ciddi sıkıntılar baş göstermeye başladı

Otel Yönetimi, kapana kısılıp kalan müşterilerini oyalamak için odalara yap boz bulmacalar dağıttı

 “Gıda stokları tükeniyor, psikolog ve doktor ihtiyacımız var”

Otelde açık büfeyi yasakladıklarını, odalara paket servisle yemek gönderdiklerini belirten Erdura, gıda stoklarının uzun süre yetmeyeceğini söyledi.

Ekstra harcamaları da yaptıklarını, 3 öğün yemek ve meyve servis ettiklerini, müşterilerin haklı olarak C vitamini almak istediklerini belirten Erdura, “Ama bu stoklar tükenecek. Hasta mıyız, değil miyiz, yiyeceğimiz, içeceğimiz var mı diye soran olmadı” dedi.

Erdura: Bakanlığı aradığım, artık psikolog, doktor ve ilaç istediğimizi söyledim. Sağlık kısmını bırakın, gıda ve içecek konusunda da hiçbir destek görmedik. Sadece içerde kapalı kalın dendi

 

“Personel çalışamayacak duruma geliyor”

Yaşanan belirsizlik ortamından dolayı, personelin çalışamayacak duruma gelmeye başladığını ifade eden Erdura, “Personellerimizden bazıları, bu işin ne zaman biteceğini bilmediğimiz için, psikolojik sıkıntılar yaşıyor, sürekli ağlıyor” dedi.

Erdura, böyle giderse personelin ‘Biz çalışamayacağız’ dediğini anlatarak, “Personel çalışamazsa, temizlik yapılmaz, yemekleri hazırlamaz. O zaman ne yapacağız? 99 müşteriyle, sağlık ve gıda konusunda nasıl baş edeceğiz?” diye sordu

Erdura: Yetkililer çıkıp demiyor ki, bu durum şu zamana kadar sürecek. O zaman belki biraz daha sabredebiliriz. Yetkililerin buraya acil müdahale etmesi gerekiyor

Başa dön tuşu