KıbrısManşet

İlaçlamaya gelenler bizden ilaç istedi
Havadis, 99 müşterisi ve 19 personeliyle karantinaya alınan Mağusa’daki Port View Otel’de yaşananları canlı bağlantı ile bir kez daha kamuoyunun gündemine taşıdı. Otel müdürü Ali Erdura, otelde yaşanan dramı anlattı:
“İLAÇ VERİN İLAÇLAYALIM”: Havadis’in, otelin durumunu gözler önüne serdiği manşetinden sonra, bakanlıktan ilaçlama ekibinin otele gittiğini söyleyen Erdura, “İnanılır gibi değil ama dördüncü gün bakanlıktan gelen ilaçlama ekibi, ‘hani ilaçlarınız nerde, verin de ilaçlayalım’ dedi” şeklinde yaşanan dramı anlattı “SÜREKLİ TACİZ EDİLİYORUZ”: Etraftaki diğer mağazalarda çalışan personel tarafından sürekli taciz edildiklerini ifade eden Erdura, “Otelin önünde kiralık araç gördükleri için, kapımıza polis yığdılar, bizi tehdit ettiler. ‘Otelden müşteri kaçırıyorsunuz’ dediler. Sürekli bu psikolojik taciz altındayız” dedi

“BİR OTELLE BAŞ EDEMEDİLER”: Erdura: Bize günlerdir hiçbir sağlık personelinin gelmemesinin sebebi, iyi yönetilememektir. Devlet ciddiyetinin boyutlarını görüyoruz. Bir otelle baş edemeyen devlet, halkı nasıl koruyacak? Dua edelim ki hastaneler virüslü hasta dolmasın, orada da personel bulamayacaklar

“HAVADİS SESİMİZ OLDU”: Erdura: Oteldeki herkesi idare etmek için enerjimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz ama limitlerimiz dolmak üzere. Bizim en çok ihtiyacımız olan şey, moral. Yapmış olduğunuz bu destek, bizi uzun süre götürecektir. Yanımızda olduğu için Havadis ailesine çok teşekkür ederim

 

Müşterilerin otelde dolaşmaması, personelin de, extra servis yapmaması için, koridorlara içecek stantları kuruldu

Pınar BARUT

Havadis’in, dün manşetten duyurduğu ‘Karantina değil zulüm’ haberi, Port view Otel’de yaşanan karantina rezaletini gözler önüne sermişti.

Otel, KKTC’ye gelen Alman turist kafilesinde bulunan bir kadında, Kovid-19 testinin pozitif çıkması sonrası, Salamsi Bay Conti Otel ve Pıne Oscar Otel ile birlikte karantinaya alınmıştı.

Karantina kararı, otelde kalan 3 turistin, Kovid-19 testi pozitif çıkan Alman turistle aynı uçakta geldiğinin tespit edilmesi ve sağlık ekipleri tarafından otelden alınması sonucu verilmişti.

Karantina süreci boyunca, hiçbir yetkilinin uğramadığı, hiçbir sağlık ya da ilaçlama ekibinin gitmediği otelde bulunan 99 müşteri ve 19 personel, dün 4. günlerini doldurdu.

Otelde karantina altında bulunan Port View Genel Müdür Ali Erdura, Havadis Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ve Havadis Muhabiri Pınar Barut’un, Havadis Web Tv’de yaptıkları ‘Kovid-19 Özel Yayını’na katıladı.

Canlı yayında konuşan, yaşanan dramın inanılmaz boyutlara ulaştığını söyleyen Erdura, devlet yetkililerine, sesini duyurmaya çalıştı.Karantinadaki 4. günde de devlet ortada yok

Otel Müdürü Ali Erdura, Havadis’in, yaşanan dramı dün manşetten duyurmasının ardından, halktan çok sayıda destek mesajı ve telefon aldıklarını, bunun kendilerini biraz olsun mutlu ettiğini belirtti.

Karantinaya alındıkları ilk günden bu yana, sağlık ekiplerinin gelmesini beklediklerini, gelen kimse olmayınca, hijyen çalışmalarını kendi imkanlarıyla yaptıklarını hatırlattı.

Ne yapmaları gerektiği konusunda hiçbir bilgi verilmediğini ısrarla tekrarlayan Erdura, karantinada hijyeni nasıl sağlayacaklarına dair bilgileri, internette yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiğini ifa etti.

 

“Personel tükenme noktasında”

“Kanayan yaramız ve en büyük sıkıntımız personelle ilgili” diyen Erdura, tek vardiya ile 7/24 temizlik ve yemek hizmeti veren personelin, tükenme noktasına geldiğini söyledi.

Erdura, “Müşterilere, 3 öğün yemek servisi veriyoruz. Koridorlara çay/kahve stantları kurduk. Sürekli meyve gönderiyoruz. Tedarikçilerle mal getirmede sorun yaşıyoruz”

 

“Hareket edemedikleri için hastalanmaya başladılar”

Havadis’in dünkü manşetinden sonra, müşterilerin ilaç sıkıntısını duyan bazı eczacıların yardım için aradıklarını söyleyen Erdura, yaşı ilerlemiş olan müşterilerin hareketsizlikten dolayı da sıkıntı yaşamaya başladıklarını belirtti.

Erdura, “Bu insanların hareket etmesi ve sağlıklı kalması için uzmanların gelmesi gerekiyor. Ayrıca, moral vermek ve tükenmelerini önlemek için psikologların gelmesi gerekiyor” dedi.

Erdura, müşterilerin sağlıklarının daha kötüye gitmemesi adına, sorumluluk alarak, 2’şer kişilik gruplar halinde, otelin spor salonuna girip hareket etmelerine imkân tanıdığını da sözlerine ekledi.

 

“Tedarikçiler gelmiyor, insanlar taciz ediyor”

Tedarikçilerin, virüsten korktukları için mal getirmek istemediğini, en büyük sorunlarımızdan birinin de bu olduğunu söyleyen Erdura, “Devlet bu konuda da yanımızda değil. Gerçi ekipler bize, ilaç bile getirmedi, yemek mi getirecekler?” dedi.

Personelin kapı önüne dahi çıkamadığını, balkonda bir müşteri görülmesi durumunda bile, etraftaki diğer mağazalarda çalışan personel tarafından fotoğraflarının çekilip, polise haber verildiğini söyleyen Erdura, sürekli taciz altında olduklarını ileri sürdü.

Erdura, “Otelin önünde kiralık araç gördükleri için, kapımıza polis yığdılar, bizi tehdit ettiler. Otelden müşteri kaçırıyorsunuz dediler. Listeleri kontrol edin dedik. Sonra gerçeği anladılar ama sürekli bu psikolojik taciz altındayız”

 

“İlaçları verin ilaçlayalım”

İlaçlama ve hijyen konusunda, skandal bir iddia ortaya atan Erdura, 4. gün, bakanlıktan ilaçlama ekibinin geldiğini ve ilaçları kendilerinden istediğini söyledi.

Erdura, “İnanılır gibi değil ama dördüncü gün bakanlıktan gelen ilaçlama ekibi, hani ilaçlarınız nerde, verin de ilaçlayalım dedi” diyerek, “Bu nasıl devlet?” diye sordu.

 

“Bir otelle baş edemeyen devlet, halkı nasıl koruyacak”

Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapan Erdura, bu ülkenin bir vatandaşı olduğunu ve uzun yıllardır da turizm sektöründe çalıştığını hatırlatarak, “Bize sahip çıkılmasını beklerdik. Halkta sorguluyor artık. Bir otelle baş edemeyen devlet, halkı nasıl koruyacak?” dedi.

Herhangi bir siyasi bağı olmadığından dolayı, gerçekleri gözler önüne sermekten çekinmeyeceğini vurgulayan Erdura, yaşanan duruma karşın, devletin ciddiyetsiz davrandığını kaydetti.

Erdura, “Bize sağlık personelinin gelmemesinin sebebi, yönetilememektir. Devlet ciddiyetinin hangi boyutlarda olduğunu görüyoruz. Dua edelim ki hastaneler virüslü hasta dolmasın, orada da personel bulamayacaklar” dedi.

 

“Sesimiz oldunuz”

Tüm fiziki sorunların yanında, manevi olarak zor durumda olduğu sözlerine yansıyan Erdura, en çok ihtiyaçları olan şeyin moral olduğunu söyledi.

Herkesi idare etmek için enerjisini yüksek tutmaya çalıştığını anlatan Erdura, bir nevi psikolog işlevi gördüğünü ama kendi limitlerinin de dolmak üzere olduğunu vurguladı.

Erdura,Bizim en çok ihtiyacımız olan şey, moral. Sizin yapmış olduğunuz bu destek, bizi uzun süre götürecek inanın. Yanımızda olduğu için Havadis ailesine çok teşekkür ederim” dedi.

 

Başa dön tuşu