Güneşoğlu’ndan samimi açıklamalar

0
28
Güneşoğlu’ndan samimi açıklamalar

Dumlupınar kulüp başkanı olan ve 28 Temmuz’da yapılacak seçimlere milletvekili adayı olarak katılacak İsmail Güneş Güneşoğlu spor ve siyasetle ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, sporun siyasete atılmada basamak olarak kullanılmasının çok doğru olmadığını söyledi. Güneşoğlu, “Bu tez doğru olsaydı, kulüpler başkansız kalmazdı” dedi

Güneşoğlu şöyle konuştu: Hentbol, bisiklet, satranç voleybol gibi branşları da kurarak bu dallara meraklı gençleri bünyemizde topladık. Kulübün spor faaliyetlerini 10 branşa çıkarmak için de hedef koyduk. Ben Dumlupınar’a başkan olduktan sonra kulüp başkanlığının ne kadar zor ve emek istediğini gördüm

Metin DELİDENİZ

Mağusa’nın genç iş adamlarından İsmail Güneş Güneşoğlu 28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili adayı olarak seçime girecek.
Hentbol oynadığı dönemlerde takımı DAÜ ile önemli başarılar elde eden, daha sonra sempatisi olduğu futbol kulübünde idareciliğe soyunan Güneşoğlu ile spor ve siyaset üzerine sohbet yaptık.
Üç yıldır aralıksız olarak Dumlupınar Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmakta olan ve 1 Haziran’daki genel kurulda da 4. kez başkan seçilen Güneş Güneşoğlu ile siyasete soyunan spor adamlarını konuştuk, sporun geleceği ile ilgili düşüncelerini biz sorduk o cevapladı.

10 yıl hentbol oynadı

Havadis: Sizin spora ilginiz nasıl başladı?
G. Güneşoğlu:
Ben ilkokul yaşlarından itibaren sporla ilgilenmeye başladım. Okul yıllarında birçok branşta sporcu olarak görev yaptım. Üniversitede yüksek öğrenim yaptığım dönemlerde, 10 yıl aralıksız olarak hentbol oynadım. Birçok yurt dışı deneyimlerim de oldu. Türkiye’de üniversiteler arası müsabakalarda şampiyonluk yaşadım. Futbolu seviyorum. Ancak futbol oynamadım.
Mağusalı olduğum için küçüklüğümden bu yana Dumlupınar Spor Kulübü’ne bir sempatim vardı. Aslına bakarsanız Fenerbahçe’yi tutan bir kişi ile renkleri sarı-kırmızı olan Dumlupınar’a olan sempatim çelişkili gibi dursa da gerçek buydu. Bunun böyle olduğunu da bütün beni tanıyanlar biliyordu.

“Spor kulüpleri basamak olsa
kulüpler başkansız kalmazdı”

Havadis: Geçtiğimiz günlerde gazetemizin yaptığı bir analizde, halen milletvekili olan veya geçmişte milletvekilliği yapan birçok siyasetçinin politikaya atılmadan önce spor kulüplerinde bir süre başkanlık yaptıktan sonra siyasete atıldıklarını isimlerle örnekler vererek anlatmıştık. Haliyle siyasete atılmak isteyenlerin spor kulüplerini basamak olarak mı kullanıyorlar sizce?
G. Güneşoğlu:
Ben şahsen bu görüşe kesinlikle katılmıyorum. Ülkemizdeki sporun ne durumda olduğu reel bir gerçek olarak önümüzde dururken, kulüplerde başkanlık yapan veya yapmış kişilerin siyasete atılmak için bir kulübü basmak yapmasının da olumlu bir avantaj olacağına inanmıyorum. Bu ülkede birçok kişi siyasete atılmak istiyor. Bu görüş doğru olsa, kulüp başkanlığı için adaylar arasında kıyasıya bir rekabet olacaktı. Var mı öyle bir durum? Bence yok. Hatta birçok kulüp henüz daha başkan bulamıyor. Yani bu analiz iddia edildiği gibi olsaydı. Siyasete atılmak isteyen birçok kişi kulüp başkanı olmak için birbirini yiyecekti.

3 yılda akademiye 240 sporcu

Havadis: Dumlupınar Spor Kulübü’ne ne zaman ve nasıl başkan oldunuz?

G. Güneşoğlu: 2010-2011 sezonunda Dumlupınar camiasından kulübe başkan olmam konusunda teklif aldım. Bu teklifi kabul ederek, kulüpçülükten anlayan benim arkadaş topluluğumdan oluşan bir yönetim kurulu oluşturdum. Geçen üç yıl içinde de bu arkadaşlarla Dumlupınar spor akademisini kurduk. Şu anda akademimizde 240 tane çocuğumuz var. Bu da beni o çocukları seyretmeye gittiğimde çok mutlu ediyor. En önemlisi Dumlupınar Spor Kulübü’nü geçen bu süreçte sadece bir futbol kulübü olmaktan çıkardık. Hentbol, bisiklet, satranç voleybol gibi branşları da kurarak bu dallara meraklı gençleri bünyemizde topladık. Kulübün spor faaliyetlerini 10 branşa çıkarmak için de hedef koyduk. Ben Dumlupınar’a başkan olduktan sonra kulüp başkanlığının ne kadar zor ve emek istediğini gördüm. Başkanlık yaptığım dönemde arkadaşlarımla yaptıklarım başarıya ulaştı. Bunun esas nedeninin de önce inanmak ve çalışmak olduğunu ispat etmeye çalıştım.

Havadis: Siyasete ilginiz ne zaman başladı?
G. Güneşoğlu:
Benim lise yıllarından bu yana siyasete ilgim vardı. Gençlerin de Meclis’e girmesi gerektiği görüşünü her zaman savunanlardan oldum. Bir gün siyasete aktif olarak girmeyi hayat felsefeme yerleştirdim. Hiçbir zaman kulüp başkanlığının benim siyasete atılmam konusunda bir avantaj olacağını düşünmedim. Ben sporla siyasetin tamamen ayrı tutulmasından yanayım. Dumlupınar’da başkanlık yaptığım dönemde benimle kulüp için çalışan farklı siyasi görüşlerde olan arkadaşlarım da vardı. Bu adaylığım sürecinde kulüp başkanlığını da kulübe siyaset karışmaması adına başka bir arkadaşıma devrettim.

“Sporla uğraşmak özveri ister”

Havadis: Sizce spor kulüplerini siyasete atılmada basamak olarak kullanıyorlar görüşü nereden çıkmış olabilir?
G. Güneşoglu: Halen milletvekili olan ve geçmişte milletvekilliği yapmış kişilerin kulüp başkanlığı gibi zor bir görevi yapması, siyasette kendilerine  bir avantaj sağlayıp sağlamadığı tartışılır. Ben kulüp başkanlığı yaparken bunun siyasette bir adım olacağını düşünmedim.  Bizdeki spor kulüplerinin potansiyeli siyasete girmeyi düşünen birine yeterli bir avantaj teşkil etmez. Ben kendimi bu kategoriye koyduğumda benim Dumlupınar kulübünün başkanı olmam siyasete atılmam konusunda bir avantaj oluşturmadı.  Benim zaten özellikle Mağusa bölgesinde yeterli sosyal potansiyelim olduğunu düşünüyorum. Yani bu görüşe katılmadığımı şöyle de açıklayabilirim. Bu ülkede milletvekilliği yapan veya yapmış olanların birçoğu da sporla hiç ilgilenmeyen arkadaşlar olmuştur.  Kulüp başkanlığı yapmış kişilerin, başkanlık yaptıkları dönemlerdeki başarıları insanlarda artı bir fonksiyon olarak düşünülebilir sadece. Sporla uğraşmak özveri isteyen bir hobidir.

Havadis: Son alarak neler söylemek istersiniz?
G. Güneşoğlu: Ben başaracağıma inandığım işlere giriştim. Başarmak için de çalışmanın esas olduğuna hep inandım. 28 Temmuz’da yapılacak olan erken genel seçimlerde milletvekili seçilmem halinde benim sporla olan alakam asla sona ermeyecek. Hatta Meclis’e girmemin spora koyacağım katkıyı artıracağına inanıyorum. Spora katkı kayan herkesin de en büyük destekçisi olacağıma söz veriyorum. Tüm ailelere mesajım şudur. Çocuklarını sporun herhangi bir dalını yapmaya teşvik etsinler.