Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirmede doğru bilinen yanlışlar-Yazı dizisi (5) - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 8, 2022
Spor

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirmede doğru bilinen yanlışlar-Yazı dizisi (5)

Mustafa Behlül yazdı:Vücut geliştirmede doğru bilinen yanlışlar


Yazı dizisi 5

Antrenman esnasında neden kaslarımız titrer?

Özelikle antrenmanın son setlerinde ve antrenmanın sonuna doğru yaşadığımız bu durumun temel de iki tane nedeni vardır. Bunlardan birincisi karbonhidrat depolarının enerji üretimine yetişememesi yani gün içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat alınamaması, ikinci olarak ise vücuttaki sodyum seviyesinin azalması ve sinirsel iletinin yavaşlamaya başlaması sonucunda antrenman esnasında kaslarımızın titremesine sebebiyet vermektedir.

Antrenman esnasında neden başınız döner?

Özellikle bacak antrenmanlarında meydana gelen bu durumun iki tane temel nedeni olabilir. Bunlardan birincisi kan şekerimizin düşmesi sonucu meydana gelirken Kan şekerimizin düşmesini dışarıdan glikoz takviyeleri ile dengeleyebiliriz. İkincisi ise tansiyonumuzun düşmesidir. Tansiyonumuzun düşmesi durumunda ise soda tuz limon ya da soda tüketimi ile tansiyonumuzu dengeleyebiliriz.

Antrenman esnasında pump etkisi neden düşer?

Antrenman yaptığımız esnada her şey yolundayken bir anda pump etkisinin düşme sebeplerinden birincisi yetersiz beslenme ve yetersiz karbonhidrat alımını gün içinde yapmamız buna neden olabilir. İkincisi ise özellikle vücuttaki en önemli kasılmaya etki eden minareller olan kalsiyum ve sodyum iyonlarının yine azalması antrenmandaki pump etkisini düşürmektedir. Yani özetleyecek olursak kalsiyumun desteklenmesi vücuda tuzun istenilen ölçüde alınması aynı zamanda dengeli bir karbonhidrat tüketimi bu konuda en verimli sonucu size sunacaktır.

Kütle kazanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kas kütlemizi artırıp iyi bir hacim elde edebilmemiz için ilk olarak karbonhidrat miktarını artırmalı ve pozitif kalori dengesinde kalmalıyız. İkinci olarak ise antrenmanları daha sert daha mekanik ve stress odaklı yapmamız gerekir. Üçüncü ve son olarak da özellikle mikro besinlere yani vitaminlere, minerallere ve su tuz dengesine mümkün olduğunca dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bilinçli tuz kullanımının vücut geliştirmedeki önemi nedir?

Bilinçli bir şekilde alınan tuzun vücut geliştirmede iki tane önemli görevi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi vücuttaki kan basıncını artırması ve dokulara daha fazla besin ve oksijenin taşınmasının sağlanması iken ikincisi ise kas liflerinin dışındaki suyun kas içine çekilerek ciddi bir pump etkisinin oluşmasını sağlamaktır.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BEHLÜL

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar