Mustafa Behlül yazdı: Çocuk ve spor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mart 20, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Çocuk ve spor

Mustafa Behlül yazdı: Çocuk ve spor


Spor, çocukların fiziksel becerilerini geliştirmelerine, egzersiz yapmalarına, arkadaş edinmelerine, eğlenmelerine, takım çalışmasını, adil oynamayı öğrenmelerine ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Okullarda ve profesyonel sporcularda yaygın olan oldukça stresli, rekabetçi, “ne pahasına olursa olsun kazan” tutumu, çocukların spor ve atletizm dünyasını etkileyerek sağlıksız bir ortama katkıda bulunmaktadır. Çocuklara sporda öğretilen tutum ve davranışların yetişkin yaşamına da taşındığını unutmamak önemlidir. Ebeveynler, çocuklarının iyi bir sportmenlik geliştirmesine yardımcı olmada aktif rol almalıdır. Çocuğunuzun spordan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için aktif olarak dahil olmanız gerekmektedir. Biz ebeveyinler çocuklarımıza;

-Duygusal destek ve olumlu geri bildirim sağlamak

-Bazı oyunlara katılmak ve sonrasında onlar hakkında konuşmak

-Çocuğumuz için gerçekçi beklentilere sahip olmak

-Sporu öğrenmek ve çocuğumuzun spor aktivitelerine katılımını desteklemek

-Çocuğumuza öğretmenleri ve diğer arkadaşları ile olan deneyimleri hakkında sizinle konuşmaya teşvik etmek

-Çocuğumuza, rekabet etme ve atletik becerilerini geliştirme çabalarını överek kaybetme konusundaki hayal kırıklıklarıyla başa çıkmayı öğretmek

-Saygılı seyirci davranışını modellemek yolunda bilinçlendirmemiz, onların gelecekteki yaşamlarına yön verecektir.

Bu katılım zaman alsa ve çalışma programları için zorluklar yaratsa da, antrenör, takım değerleri, davranışlar ve tutumlar hakkında daha bilgili olmanızı sağlamaktadır. Çocuğunuzun davranışı ve tutumu, antrenörü ile iyi sportmenlik ve adil oyun hakkındaki tartışmalarınızın bir bileşimini yansıtır.

Çocuğunuzun spor müsabakalarında neler gözlemlediği hakkında konuşmak önemlidir. Sportmenlik kötü olduğunda, durumun ele alınabileceği diğer tartışmalıyız. Rekabetin hararetinde kontrolü sürdürmenin ve başkalarına saygı duymanın zor olabileceğini kabul ediyor olsak da, saygısız davranışların kabul edilemez olduğunu vurgulamak önemlidir. Unutmayın, başarı kazanmakla aynı şey değildir ve başarısızlık da kaybetmekle aynı şey değildir.

Çocuğunuzun antrenörünün davranışı veya tutumu hakkında endişeleriniz varsa, antrenörü ile özel olarak konuşmak isteyebilirsiniz. Yetişkinler olarak çocuğun öğrenmesi için en önemli olan şey, hakkında birlikte konuşmak ve çözüm yolu üretmek olmalıdır. Bir antrenörün belirli bir tutumunu veya davranışını değiştiremeseniz de, çocuğunuza nasıl yaklaşılmasını istediğinizi açıkça belirtebilirsiniz. Antrenörün yanıt vermediğini fark ederseniz, sorunu okul veya lig faaliyetlerinden sorumlu kişiler ile görüşerek aktarılabilir.

Ebeveynliğin çoğu yönünde olduğu gibi, aktif olarak dahil olmak ve çocuklarınızla hayatları hakkında konuşmak çok önemlidir. Başarılardan gurur duymak, galibiyetleri ve yenilgileri paylaşmak ve onlarla olanlar hakkında konuşmak, hayatta başarılı olmak için beceri ve kapasite geliştirmelerine yardımcı olur. Bizlere düşen en önemli görev çocuğumuza kazanma ve kaybetme duygusunu aşılamak ve öğretmekten geçmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Behlül

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar