Mustafa Behlül yazdı: Bizler için egzersizin faydaları nelerdir? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Bizler için egzersizin faydaları nelerdir?

Mustafa Behlül yazdı:Bizler için egzersizin faydaları nelerdir?


Uzmanlar, gençlerin her gün 60 dakika veya daha fazla orta ila şiddetli fiziksel aktivite yapmalarını önermektedir. İşte bazı nedenler:

-Egzersiz, zihin de dahil olmak üzere vücudun her yerine fayda sağlar. Egzersiz beyin sağlığını ve öğrenmeyi geliştirir. İnsanların daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuzu iyi hissetmenize yardımcı olan kimyasallar üretir. Egzersiz, depresyon şansınızı azaltır ve kaygı duygularınızı azaltır. Ayrıca, egzersiz size gerçek bir başarı duygusu verebilir ve örneğin 100 metrelik koşuda eski bir zamanı geçmek gibi bir hedefe ulaşmanın gururunu verebilir.

-Egzersiz, insanların sağlıklı bir kiloda kalmasına ve bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapmak kilo alımını, tip 2 diyabeti, kalp hastalığını ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Zıplama, koşma veya ağırlık kaldırma gibi kemik güçlendirme egzersizleri kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

-Egzersiz, bir kişinin iyi yaşlanmasına yardımcı olabilir. Bu şimdi önemli görünmeyebilir, ancak vücudunuz daha sonra size teşekkür edecek. Düzenli egzersiz, siz yaşlandıkça yaşam kalitenizi- bir şeylerden zevk alma yeteneğini – artırır. Beyin sağlığını iyileştirebilir ve Alzheimer (hafıza kaybına neden olan bir beyin hastalığı) olma şansını azaltabilir. Egzersiz, düşmeleri ve düşmelerden kaynaklanan yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Dengeli bir egzersiz rutininin üç bölümü şunları içerir: aerobik egzersiz, kuvvet antrenmanı ve esneklik aktiviteleri.

Nasıl Aerobik Egzersiz Yapabilirim?

Diğer kaslar gibi, kalp de iyi bir egzersizden hoşlanır. Aerobik egzersizler kalbi pompalayan ve daha zor nefes almanızı sağlayan her türlü egzersizdir. Kalbinize ve ciğerlerinize düzenli olarak bu tür bir egzersiz yaptığınızda, güçlenirler ve vücudunuzun her yerine oksijen (oksijen taşıyan kan hücreleri biçiminde) taşımakta daha iyi olurlar.

Takım sporları yapıyorsanız, antrenman günlerinde muhtemelen en az 60 dakika veya daha fazla orta ila şiddetli aktivite alıyorsunuz. Size harika bir aerobik çalışma sağlayan bazı takım sporları basketbol , futbol hentbol branşlarıdır.

Ancak takım sporları yapmıyorsanız endişelenmeyin – aerobik egzersiz yapmanın birçok yolu vardır. Bunlara bisiklete binme , koşma, yüzme , dans etme, paten kayma, tenis , doğa yürüyüşü ve hızlı yürüyüş dahildir.

Peki ya Kuvvet Antrenmanı?

Düzenli egzersizden yararlanan tek kas kalp değildir. Vücudunuzdaki diğer kaslar da egzersiz yapmaktan zevk alır. Kaslarınızı kullandığınızda güçlenirler.

Güçlü kaslar da bir artıdır çünkü eklemlerinizi destekler ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olurlar. Kas güçlendirici aktiviteler aynı zamanda kemik güçlendirici olabilir. Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmek için ağırlık kaldırmanıza gerek yok. Farklı egzersiz türleri, farklı kas gruplarını güçlendirir. Örneğin:

-Güçlü bacaklar için koşmayı, bisiklete binmeyi veya fitness yapmayı deneyin.

Esnekliği Nasıl Oluşturabilirim?

Egzersizin tek önemli amacı kalbi, kasları ve kemikleri güçlendirmek değildir. Egzersiz aynı zamanda vücudun esnek kalmasına yardımcı olabilir, yani kaslarınız ve eklemleriniz kolayca gerilir ve bükülür. Esnek olmak, bir kişinin spor performansını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Dans veya dövüş sanatları gibi bazı faaliyetler büyük esneklik gerektirir. Ancak artan esneklik, insanların futbol gibi diğer sporlarda daha iyi performans göstermesine de yardımcı olabilir.

Esnekliği teşvik eden spor ve aktiviteleri bulmak kolaydır jimnastik ve yoga da iyi seçimlerdir. Antrenmandan sonra esneme, esnekliğinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

Egzersizin Sürekliliği Nasıl Sağlanabilir?

İnsanların bir egzersiz programını bırakmasının en büyük nedenlerinden biri ilgi eksikliğidir:

Yaptığınız şey eğlenceli değilse, onu devam ettirmek zordur. Ancak hangisinin size ilham verdiğini görmek için deneyebileceğiniz birçok farklı spor ve aktivite var. Biraz daha fazla motivasyona ihtiyacınız varsa, bir kursa katılın, bir takıma katılın veya doğru yolda kalmanıza yardımcı olacak bir egzersiz arkadaşı bulun.

Size ve zindelik seviyenize uygun bir programa başlamanıza yardımcı olabilecek bir spor salonundaki bir antrenör veya fitness uzmanı gibi biriyle konuşun.

Herkes daha fazla hareket etmekten ve daha az oturmaktan yararlanabilir, hatta engelli olanlar veya astım gibi tıbbi sorunları olanlar bile. Bir sağlık sorununuz veya başka bir endişeniz varsa (şekilsiz olmak gibi), bir egzersiz planına başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Fiziksel olarak aktif olmanın tüm sağlık yararları göz önüne alındığında, egzersizin neden akıllıca olduğunu görmek kolaydır. Ve egzersizle ilgili harika olan şey, başlamak için asla çok geç olmamasıdır. Bisiklete binmek, köpeği gezdirmek gibi küçük şeyler bile egzersiz sayılabilir. Egzersiz yapmakta yeniyseniz, günde birkaç dakika ile başlayın ve yavaş yavaş önerilen miktar olan en az 60 dakikaya kadar artırın.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BEHLÜL

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar