Mustafa Behlül yazdı: Antrenman performansınızı artırmak ve yağ oranımızı düşürmek için neler yapabiliriz? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Antrenman performansınızı artırmak ve yağ oranımızı düşürmek için neler yapabiliriz?

Mustafa Behlül yazdı: Antrenman performansınızı artırmak ve yağ oranımızı düşürmek için neler yapmalıyız?


Antrenman Öncesi Isınmak

Gerek antrenman öncesinde gerekse egzersiz öncesinde vücudunuzu yapacağımız spor branşına tamamen hazır hale getirmek, kan akışınızı hızlandırmak ve gerekli olacak enerjiyi toplamak için ısınma hareketleri yapmak gerekir.

Antrenman Öncesi Kardiyo Yapmak

Ağırlık çalışması öncesi kardiyo veya dayanıklılık çalışmaları yapmak kuvvet antrenmanındaki verimi azaltacaktır. Kardiyolarınızı antrenmandan sonra yapmanız doğru seçim olabilir.

Antrenman Öncesi Şeker Tüketmek

Bir çok kişi, egzersizden bir saat öncesinde şeker ya da şekerli gıdalar tüketilirse performanslarının etkileneceğini düşünür. Bu bilgi bilinenin aksine yanlıştır olduğunu unutmayalım egzersizden önce alınan şeker kan şekeri seviyenizi çılgınca dalgalanacaktır ki bu pek sağlıklı değildir.

Antrenmana Yakın Öğün Yemek

Egersizden önce vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almalısınız. Spordan 2-3 saat önce yemek yemelisiniz. Fakat aceleniz varsa spordan önceki 30-45 dakika bir şeyler atıştıra bilirsiniz. Spordan önce yağ, protein ve lif açısından yüksek olan gıdaları tüketmemeyi tercih edin.

Protein Alımını Arttırmak

Kilo verme döneminde vücudun protein ihtiyacı artar. Hem kasları korumak için hem de metabolizmayı hızlandırıp tok tutuğu için protein alımını arttırın.

Hiit Kardiyo

Hiit kardiyo metabolizmayı ciddi oranda hızlandırır. Haftada 2-3 gün 30 dk yapmak bile ciddi fayda sağlayacaktır.

Su Tüketimi

Su tüketimi metabolizmayı hızlandırır, fazla ödemi atmak için faydalıdır. Su tüketimine dikkat etmek çok önemli.

Sebze Tüketimi

Yemeklerin yanında tokluk için bolca sebze, yeşillik ya da salata tüketin. Az kalori ile mideyi doldurmanın en iyi yolu.

Uyukunun Önemi

Son olarak uyuku, kilo verme hormonların çalışmasında çok önemlidir. günlük 8 saat uyuku, spor yapan bireyler için önemlidir.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar