KıbrısManşet

Mülteciye kelepçe utancıİnsan tacirlerinin KKTC açıklarında, bozuk balıkçı teknesinde terk ettiği 33 Suriyeli mülteci tekne kaptanı ile birlikte ellerine kelepçe vurularak mahkemeye çıkarıldı
YASADIŞI GİRİŞ SUÇLAMASI: “KKTC’ye Muhaceret Yasası’na Aykırı Giriş Yapmak” suçlaması ile ellerine kelepçe vurularak mahkemeye çıkarılan mülteciler aleyhine 2 gün tutukluluk emri verildiÖLMEK İSTEMİYORLAR: Teknenin kaptanı Erdal Özden, mahkemedeki ifadesinde polise her konuda yardımcı olacağını söyledi. Mültecilerden H.H.A. ise “Suriye’ye dönersek ölürüz. Bizi burada bırakın, göndermeyin” dedi

İNSAFSIZCA TİCARET: Kaptan Özden, 33 Suriyeliyi, Baf’a götürmek üzere Mersin’den aldı. Bu iş için insan kaçakçısı ile 15 bin TL’ye anlaşan kaptan, 1000 TL’yi peşin aldı.. Kaptanın 33 Suriyeliden de ayrıca 4500 ile 7500 Dolar arasında para aldığı öğrenildi

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Sahil Güvenlik ekibi tarafından, KKTC açıklarında önceki gün bir teknede tespit edilerek, “KKTC’ye Muhaceret Yasası’na Aykırı Giriş Yapmak” suçlaması ile tutuklanan Suriyeli 33 kişi ve teknenin kaptanı dün Lefke Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Tekne kaptanı mahkemedeki ifadesinde, polise yardımcı olmaya hazır olduğunu, olayla ilgili de gerekli ifadeyi verdiğini söyledi.

Mahkemenin söz hakkı verdiği H.H.A ise kendisinin de diğer 32 kişinin de Suriye’ye dönmek istemediklerini kaydetti, “Bizi geri göndermeyin” diye konuştu.

 

 

Aranan şahıslar var, cep telefonu dökümleri incelenecek

Lefke Polis Karakolunda görevli Polis Memuru Erdem Çevikdal, mahkemedeki ifadesinde 14 Ocak 2020 tarihinde, saat 15.40 sıralarında Yeşilırmak’ta, KKTC karasularında, “Muhaceret Yasası’na aykırı olarak giriş yapan bir teknenin sahil güvenlik ekipleri tarafından tespit edildiğini söyleyerek, teknedeki 34 kişiyi tutukladıklarını” söyledi.

Çevikdal, soruşturmanın yeni başladığını, olayla bağlantılı aranan şahısların olduğunu, alınacak ifadelerin bulunduğunu ve “zanlıların” cep telefonu görüşmelerinin dökümlerinin alınması gerektiğini söyledi.

“Zanlıların” serbest kalmaları halinde soruşturmaya müdahale etme olasılıklarının olduğunu belirten Çevikdal, tüm “zanlıların” iki gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Mahkemede tercümanlığı, Türkçe ve Arapça dillerine hakim olan A.D. yaptı.

 

Kaptan ve zanlı Ali mahkemede dinlendi

Yargıç Mine Gündüz, soruşturma memurunun ifadesinin ardından zanlılara söz verdi. Suriyelileri taşıyan teknenin kaptanı İstanbul’da sakin Erdal Özden, mahkemedeki ifadesinde gerekli ifadeyi verdiğini ve polise her konuda yardımcı olacağını söyledi.

Suriyeli mülteci H.H.A ise tüm “zanlılar” adına konuştuğunu belirterek Suriye’ye dönmek istemediklerini söyledi, kendilerini burada bırakmalarını talep etti.

 

Cuma günü yeniden mahkemeye çıkarılacaklar

Yargıç Mine Gündüz, meselede makul şüphe olduğunu söyledi. Soruşturmanın yeni başladığını kaydeden Yargıç Mine Gündüz, zanlıların serbest kalmaları halinde soruşturmaya müdahale etme olasılıklarının olduğunu belirtti ve iki gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Kaptan, insan kaçakçısı ile 15 bin TL’ye anlaştı

Havadis muhabirinin edindiği bilgiye göre, tekne kaptanı Erdal Özden, ikamet ettiği İstanbul’dan Adana’ya, Adana’dan da Mersin’e geçerek 33 Suriyeliyi teknesine aldı. Kaptan, 33 Suriyelinin SULTANIM 1 isimli tekne ile Baf’a götürülmeleri için Mersin’de insan tacirleri ile 15 Bin TL ye anlaştı,  bin TL’yi peşin alan kaptan 14 bin TL’yi geri dönüşte alacaktı.

Teknenin KKTC açıklarında arızalanması sonucu, söz konusu insan kaçakçısı başka bir tekneye bindi. Zanlı Erdal Özden’in ayrıca 33 Suriyeliden 4500 ile 7500 Dolar arasında para alındığı öğrenildi.

 

Başa dön tuşu