İşin sırrı yeterli ve dengeli beslenme - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
BeslenmeManşetSağlık

İşin sırrı yeterli ve dengeli beslenme

Uzman Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, soğuk kış günlerinde vücut direncini sağlamak ve sağlığı korumak için beslenme önerilerinde bulundu

 “E VİTAMİNİ EKSİK ETMEYİN”: Kış kapıdan içeri girdi, soğuk algınlığına bağlı hastalıklar da yaygın olarak görülmeye başlandı.  Uzm. Dyt. Zeybek: E vitamini soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve fındık ceviz gibi yağlı tohumlar tüketilmelidir

“BOL SU İÇİN”: Zeybek, yeterli sıvı alımının vücutta oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında son derece önemli rol oynadığını söyledi. Zeybek: Her gün en az 2-2.5 litre su içilmeli, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir

Duygu ALAN

Yakın Doğu Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Araştırma Görevlisi Uzman Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, soğuk kış günlerinde vücut direncini ve sağlığını korumak için doğru beslenme programını açıkladı.

Zeybek, öncelikle yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması için esas olduğunu bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerin yeterli miktarlarda alınması gerektiğini kaydetti.


Zeybek bunlara ek olarak; savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketiminin önemli olduğunu söyledi.

 “5 porsiyon meyve tüketilmeli”

Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesinin önerildiğini kaydeden Zeybek, “Genellikle kış aylarında özellikle çocukların sevdiği sebzeler azdır. Çocuklara pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini zorlayıcı tavırlar ile yemek yemelerini sağlamak birçok anne için problemdir. Bu nedenle ısrar etmek yerine bu sebzeleri değişik şekillerde sunmak belki de daha faydalı olacaktır” dedi.

Zeybek, “Örneğin; kereviz yemeğini sevmeyen çocuğunuza, bu sebzeyi rendeleyerek, yoğurda karıştırmak, içine bir miktarda ceviz ekleyerek çocuğa sunmak, aynı şekilde ıspanak yemeğini sevmeyen çocuklara, ıspanağı bir iç olarak kullanarak; börek, poğaça ya da krep yapılması ve çocukların bu besinleri tüketmeleri sağlanmalıdır. Özellikle çocukların meyveleri, posalı almaları sağlanmalı tüketim zorluğu yaşanması durumunda ise gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve sularının tükettirilmelidir” diye konuştu.

Zeybek, meyve sularının tüketiminde önemli olan sıkıldıktan hemen sonra tüketilmesi gerektiğini, meyve suyunun bekletilmesinin C vitamininin azalmasına neden olacağını belirtti.

 

“E vitamini vücut direncini arttırır”

Uzman Diyetisyen Sabiha Gökçen Zeybek, E vitaminin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olduğunu soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırdığını kaydetti.

Zeybek, “E vitaminin iyi kaynakları olan; yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve fındık ceviz gibi yağlı tohumlardır. Günlük olarak mevsimine uygun 2 porsiyon sebze, 15-20 adet fındık (30 gr) veya 5-6 adet ceviz (30gr) ve haftada 2-3 defa kurubaklagil tüketilmesi E vitaminin diyetten alınmasında yeterli olacaktır” dedi.

 

“Yeteri kadar sıvı alınmalı”

Uzm. Dyt. Zeybek, yeterli sıvı alımının vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynadığını söyledi.

Zeybek, “Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar