KıbrısManşet

Bengihan: Önlem alınmazsa süresiz grev ilan edilecek


KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümet pazartesi gününe kadar adım atmasza süresiz grev ilan edilecêğini açıkladı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümete pazartesi gününe kadar Covid-19 ile ilgili gerekli tedbirleri alması yönünde süre verdiklerini, bunun olmaamsı halinde ise stratejik dairelerde süresiz greve gidileceğini belirtti.

KTAMS’tan yapılan açıklama şöyle:Covid 19 pandemisi nedeniyle ülkemizde uygulanan kapanmanın ardından

1 Temmuz tarihinde açılma ile birlikte vakalar hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Sorumlu sendikacılık bilinciyle o günlerde  yaptığımız tüm uyarılara rağmen hükümetin karantinasız girişler konusundaki ısrarı sonucu 75 günlük sıfır vakadan sonra dün itibarıyle  toplam vaka sayısı 651’e ulaşmıştır.

Salgının yayılmasının önlenmesi için  Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği sosyal mesafe kuralı büyük önem taşımaktadır. Bu gerçekten hareketle sendikamız   kamu kurum ve kuruluşlarında  rotasyonla çalışma talebiyle uyguladığı iki günlük grev sonrasında çağrıldığı görüşmede önerilerini yetkililere sunmuştur. Önerilerimizin Bakanlar Kurulunda değerlendirilip gerekenin yapılacağı sözü verilmesi ile grevimizi askıya almıştık. Aradan geçen bir haftalık süreye rağmen hükümet tarafından sendikamıza olumlu veya olumsuz hiçbir yanıt verilmemiştir. Bazı dairelerdeki ita amirlerinin  rotasyon uygulamasını  başlatmış olması UBP-HP hükümetinin ciddiyetten uzak keyfi yönetim anlayışının göstergesidir.

Açılma sürecinde yapmış olduğumuz uyarıların dikkate alınmaması neticesinde geldiğimiz durum ortada iken hükümetin hala “bildiğini okuma” tutumunda ısrar etmesi ile salgının  yayılacağı endişesi taşımaktayız. Dün Gümrük Dairesi personeline yapılan test sonucunda bir pozitif vakanın çıkması ile bu endişemizde haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Tekrardan tamamen kapanma durumuna gelmemek için doğru zamanda gerekli tedbirler alınması gerekirken hükümet tam bir sorumsuzluk örneği sergilemektedir.

Pazartesi günü mesai bitimine kadar Hükümetin bu konuda gerekli adımı atmaması durumunda  stratejik dairelerde süresiz grev ilan edeceğimizi vurgularız.

Güven Bengihan

Başkan

 Başa dön tuşu