Yağlarınıza tek seansta “elveda”

0
384

LAZER LIPOSUCTION KKTC’DE… Yurt dışında uzun zamandır kullanılan ve vücudunuzdaki fazla yağları lazer aracılığı ile eritip alabilen LIPOTHERME cihazı yakın zamanda ülkemize de getirildi
HER BÖLGEDEN YAĞ ALINABİLİR… Lazer Liposuction ile istemediğiniz yağlarınıza tek seansta elveda diyebileceksiniz. Vücudun her bölgesinden yağ almak artık mümkün. Gıdı, kollar, basen bölgesi, karın gibi bölgeler tek uygulama yapılacaksa, lokal anestezi ile bir saat içinde işlem tamamlanmakta ve hasta yürüyerek evine gitmektedir
ZAYIFLAMAK ARTIK KABUS DEĞİL… Yağ alınan bölgelerinizde bu yöntemle cildinizde de sıkışma meydana geliyor. Yazı düşünüyorsanız ve yazda rahat etmek istiyorsanız operasyon için bu dönemi geçirmeyiniz. Bacaklarınızdaki bulutlu selülitlerinize de son verebileceksiniz
KİMLER YAPTIRABİLİR… Dr. Akbilen: 17-18 yaşından itibaren vücudu şekillenmiş olan kişilerde, eğer lokal olarak fazlalık varsa, hiç geciktirmeden bunu yapmalarını öneririm. Memelerinizi yüzde 20-30 küçültmek isterseniz, ameliyat yapmadan bunu çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Kadınlarda en iyi olan bölgelerden birisi de sutyen askısı atığı olan bölge
ERKEKLER DE YARARLANACAK… Kadınlar gibi büyük göğsü olan erkekler bundan çok rahatlıkla artık kurtulabilecek. Erkekler karınlarını da bu yöntemle şekillendirebilecek
SAĞLIK İÇİN DE ŞART… 60-65 yaşından sonra ayakları ileri derecede kilolu veya bacaklarında deformasyon, kötü bir görüntü olan, dizlere özellikle çok yük binen hastalarda, dize binen yükü de bununla azaltmak mümkün. Veya karnı çok sarkmış, ameliyat olmayacak kişilerde lazer liposactionı belli aralıklarla bir, iki defa uygulayarak o yükü iyice azaltırsınız
Selda İÇER
Dünyanın her neresinde yaşarsa yaşasın, özellikle kadınlar vücutlarının her zaman için mükemmel görünmesini ister. Üzerine giydiği kıyafetin altından vücudunun sağdan soldan atılması arzu ettiği bir durum değildir. Tabii ki son dönemlerde erkeklerin de bu konuda kadınlardan geri durduğunu söyleyemeyiz. Kısacası, insanoğlu fiziği konusunda çok hassas. Tıp ilerledikçe de, vücudunuzdaki istenmeyen yağlardan kurtulmak ve vücudunu şekillendirmek de, iyice kolaylaşıyor. Lazer Liposuction da bu yöntemlerden birisi. LIPOTHERME cihazı ile vücudunuzun hemen hemen her bölgesindeki yağlar lazerle eritilip dışarıya alınıyor. Tek bölgeden alınacak yağ için lokal anestezi yeterli. Bu yöntemle eskiden kullanılan liposuction ile bazı bölgelerden yağ alınamazken, artık bu sorun da ortadan kalktı. Daha az morluk ve daha az ödemle iyileşme süreci de çok kısa. Lazer liposuction ile sadece incelme değil, sağlıkla ilgili sorunlarınızı da çözebileceksiniz. Bundan sonra vücudunuzun üst kısmı zayıf, basenleriniz geniş diye üzülmenize gerek kalmadı. Tüm bu ayrıntıları adaya Lipotherme cihazını (Fransız yapımı FDA onaylı) getirip bu yöntemli ilk kullanan kişi olan estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Derviş Akbilen ile konuştuk.
HAVADİS: Bu yöntemle ilgili bizlere biraz bilgi verebilir misiniz?
AKBİLEN:
ABD’de en çok kullanılan cihazdır Lipotherme. Son 5 yıldır kullanılmasına rağmen güvenirliliği artırılarak bu duruma getirildi. Son jenerasyon lazerler güvenle kullanılmaya başlandı. Her bölge için hangi güçte verileceği ve toplam ne kadar enerji verileceği artık standardize edildi.
HAVADİS: Bu konuda birkaç örnek verebilir misiniz?
AKBİLEN:
Örneğin, gıdı bölgesine 3 binlik joule enerji verilecek ve bu on vat civarında güçle verilecek. Karında bu 20 vata kadar çıkabilir. 10 cm kareye 5 bin joule gibi standart prosedürler var. O nedenle güvenirliliği son derece yüksek.
HAVADİS: Bu sistem genel anestezi ile mi yapılıyor?
AKBİLEN:
Küçük bölgeler, çok daha ağrısız ve lokal anestezi ile yapılmakla birlikte büyük alanlar ancak genel anestezi verilerek yapılabilmekte. Yapılacak bölge önce kanamayı ve ağrıyı azaltıcı, yağların şişmesini ve kolay alınmasını sağlayan bir sıvı ile iyice şişirilmekte. Daha sonra 3 milimetrelik küçük kanül içerisinden geçen lazer ışığı ile yağlar parçalanıp eritilmekte ve daha sonra yine ince kanüllerle bu eritilen yağ dışarıya çekilmektedir. Isı ile yağları eritmenin yanında, lazerin bir başka büyük avantajı, yaydığı ısı nedeni ile ciltte oluşacak olan sıkışmayı sağlamasıdır. Bu, özellikle fazla yağ alınan bölgelerde cildin sarkmasını önlemekte ve cildin alta adaptasyonunu sağlamaktadır.
HAVADİS: Bu yöntem, vücudun her bölgesine yapılabiliyor mu?
AKBİLEN:
Lazer Liposuction, vücudun artık her bölgesine; daha önce normal liposuction ile yapılamayan bölgeler dahil, güvenle uygulanabilmektedir. Uygulama süresi yapılacak işle doğru orantılıdır.
HAVADİS: Hangi bölgeler lokal anestezi ile yapılabiliyor?
AKBİLEN:
Gıdı, kollar, basen bölgesi, karın gibi bölgeler tek uygulama yapılacaksa, lokal anestezi ile bir saat içinde işlem tamamlanmakta ve hasta yürüyerek evine gitmektedir.
HAVADİS: Bu sistemde morarma ve şişme durumu nedir?
AKBİLEN:
Morarma ve şişme, lazer liposactionda minimuma indirildi. Bu da iyileşme sürecini son derece kısaltmıştır. Bacak ön yüz veya arka yüz, çok çekinerek yaptığımız bölgelerdi. Mesela gıdı bölgesi, uygulandığı zaman kanama, morarma, ödem çok fazla olduğu için iyileşme süreci çok uzun olurdu. Ancak, lazer liposaction ile iyileşme süreci, morarma ve ödem çok azalacağı için, iyileşme süreci de çok daha kolay oluyor. Vücutta nerede çok fazla yağ varsa, artık lazer liposaction ile bunu almak mümkün.
HAVADİS: Kimlere uygulanabiliyor mu yöntem?
AKBİLEN:
Erkeklerde, jinokomastik (erkeklerde meme büyümesi) sorunu olanlara uygulanıyor. Mesela tam çene üzerinde küçük sarkmalar olan hastalar var. Oraya gidip sadece birkaç tane küçük lazer atışı ile onun toparlanması sağlanabilir. Hatta alt göz kapağında sadece torbalanma olan, sarkma olmayan kişilerde, birkaç lazer atışı ile cildin toparlanması sağlanıp, alttaki yağın eritilmesi sağlanabiliyor. Bunlar, normal liposaction ile yapılabilen şeyler değil. Kollar örneğin, bizim çok sevdiğimiz yerler değildi. Ama şimdi, rahatlıkla yapılabiliyor. Bu sistem, cildi toparlaması açısından da çok önemli. Çünkü ısı yaydığında top gibi 3 boyutlu olarak ısı yaydığı zaman bütün etrafını sıkılaştırarak iyileştiriyor. Sıkılaşma, çok büyük avantaj. Mesela karında çok sarkma olan kişilerde, baktığımız zaman, orta sarkmaları bile “ameliyat yapalım” diyorduk. Ancak şimdi, orta sarkmaları bile lazer liposaction ile daha güzel toparlanacağı için onunla düzeltiyoruz.
HAVADİS: Şunu diyebilir miyiz. “Çok fazla kilo vermiş, ciddi oranda diyet yaparak zayıflamasından dolayı karnı sarkmış kişiler bunu yaptırabilir”?
AKBİLEN:
İleri düzeyde karın sarkması varsa, çok faydamız olur ama kesinlikle düzeltmez. O sarkma devam eder. Ancak, orta veya hafif karın sarkmasında, veya doğum yapmamış ve karnında sarkma olan kişilere biz, “liposaction yapalım” derdik. Onun haricindekilerde biliyoruz ki, hamilelikte karın iyice genişleyip kendini toparlayamıyor. Bir bolluk var. Ama burada sıkılaşmayı da sağlayacağından en azından orta dereceyi de lazer liposaction ile tamamen düzelmese bile, mümkün olduğunca iyi bir hale getireceğiz.
HAVADİS: Hamilelik sonrası da karnı toparlayabiliyorsunuz yani?
AKBİLEN:
Orta sarkması varsa, en azından “bununla yapalım” deme durumuna geldik.
HAVADİS: Genel olarak kimler yaptırabilecek bunu?
AKBİLEN:
Bizim genellikle hasta gurubumuz, 30-35 yaş sonrası kadınlar. Hemen hepsinin ortak söylediği şey, “keşke bu ameliyatı 17 yaşında yapsaydım.” Ve hakikaten benim önereceğim şey de budur. 17-18 yaşından itibaren vücudu şekillenmiş olan kişilerde, eğer lokal olarak fazlalık varsa, hiç geciktirmeden bunu yapmalarını öneririm. Çünkü her bikini aldıklarında, her elbise aldıklarında, üst taraf ince, alt taraf geniş ise rahatsız olursunuz. Öyle hastalarım var ki, kilo vermekten yüzü iyice çökmüş ama basen bölgesi geniş. İşte o bölge yapılana kadar kişi mutsuz dolaşır. Onun için vücut şekli oluşunca, 17-18 yaşından sonra eğer lokal olarak fazlalık varsa, hiç düşünmeden bunları yapmak lazım. Psikolojik olarak kişinin inanılmaz moralini düzeltir bu. Bazı kişilerin bacakları daracık bir pantolona girer ama basen bölgesi direk dışarıya çıkar. Bu durum hakikaten çok rahatsız edici ama bizim ırkımız böyle. Biz, “armut” şekilliyiz. Bu genetik olarak kodlanmış. Kilo ile hiçbir alakası yok. Çok zayıfken de alt taraf geniştir, kilo alınca da otomatikman daha da genişler. Bir de, orasından hiçbir zaman kilo veremeyen kişi, bir müddet sonra kilosuna hiç dikkat etmez. O nedenle, 35-40 yaşlarında biz bunu kime yaptıysak “keşke bunu daha önce yaptırsaydık” diye duyarız.
HAVADİS: Bu operasyonun riski nedir peki?
AKBİLEN:
Lokal anestezide yetersiz yapılma olabilir. Yani tamamen alınmayabilir ama belli bir tecrübe edindikten sonra bu söz konusu değil, ancak, eskisi gibi yanıklar asla söz konusu değil. Çok güvenli olarak bu iş yapılıyor. Genel anestezinin kendi riski vardır. Onu da zaten minimuma indirmek için tüm kan tahlilleri yaptırılıp, “bir problem var mı, yok mu” önce o ortaya konulur. Eğer bir problem varsa düzeltilip, öyle ameliyata alınır. Düzeltilemiyorsa da ameliyat edilmez. Lokal olarak yapılır belki. Yoksa bu operasyonun belirli bir riski yok. Hep “yağ embolesi”nden korkulur. Yağ embolesi, liposaction yaparken damar yaralanmasına bağlı olarak içine girip de pıhtı atma gibi düşünülür ama böyle bir şey söz konusu değil. O nedenle bu konuda rahat olunabilir. Lazer liposactionun bir avantajı daha var. Özellikle 60-65 yaşından sonra ayakları ileri derecede kilolu veya kilolu olmasa bile bacaklarında deformasyon, kötü bir görüntü olan, dizlere özellikle çok yük binen hastalar var. Bir süre sonra bu diz ağrıları nedeniyle yürümesi azalır, azalınca da bu sefer kilo alır. Ve bu, bir birini tetikler. Bu tip hastalar çok fazla kilo almadan, bu tip dize binen yükü de bununla azaltmak mümkün. Sağlık yönünden bu çok önemli. Veya karnı çok sarkmıştır. Ameliyat olmayacaktır ama o yükü taşımaktadır. Bunu bir, iki defa yaparsınız belli aralıklarla, o yükünü iyice azaltırsınız. Bunlar sağlık yönünden son derece önemli.
HAVADİS: Bu tip hastalara da bunu duyurmak gerekiyor demek ki, sorunlarından kurtulmaları için.
AKBİLEN:
Aynen öyle, yani örneğin kişi diyabetiktir. Ve çok kiloludur. Hiçbir plastik cerrah buna dokunmak istemez. Çünkü ameliyat sonrasında akar, iltihaplanır. Bir sürü problem yaşama ihtimali vardır. Ancak lazer liposaction yaparsınız, yılda bir defa ve alabildiğiniz kadar alırsınız. O zaman en azından evin içerisindeki rahat yürümesini sağlarsınız. Bacaklarda fazlalığı alırsınız. Estetik olarak değil belki, iyi bir sonuç olmayacaktır ancak fonksiyonel olarak hastanın hareketlenmesini sağlarsınız. Bunlar hakikaten çok önemli.
HAVADİS: Bu kilo verme değil, yağ alma operasyonu mudur? Bunu iyice açıklamak gerekiyor.
AKBİLEN:
Evet, şekillendirme operasyonudur. Bunu net oturtmak gerekiyor. Zayıflama ameliyatı değil kesinlikle. En ideal hasta normal kilosunda lokal fazlalığı olan hastadır. Biraz önce bahsettim. 17 yaşında, normal kilosunda, ama basen bölgesi geniş. Mükemmel bizim için. Sonuç da mükemmeldir. Ama örneğin karnı fazla, basen bölgesi fazla. Biz, ameliyat yaptığımız zaman hasta zayıflamış olarak kalkmaz. Lokal olarak fazla olan yerler incelerek kalkar.
HAVADİS: Aynaya baktığı zaman ne görür peki kişi?
AKBİLEN:
Düzgün bir fizik. Sağdan soldan atılmış bir şekil değil. Düzgün, normal ve istenilen, arzulanan kadın şekli. 70 kilo da olabilir hasta, 45 kilo da olabilir ama şekil, aynı şekildir. Onu söylemeye çalışıyorum.
HAVADİS: Operasyon sonrası kişi tartıya çıktığı zaman öncesi ve sonrası fark oluyor mu peki?
AKBİLEN:
İlk anda olmaz çünkü bizim yağ aldığımız zaman vücut asla boşluk sevmez. Hemen orayı sıvıyla, ödemle doldurur. 3 hafta içinde bu ödem ciddi anlamda azalır. O zaman fark edilir. 3 haftadan sonra bir beden kadar iner veya ne kadar inecekse ancak en güzel hali, 6 ayda yüzde 80’i tamamlanır iyileşmenin. 6 ay ile bir yıla kadar bu iyileşme devam eder. Bir anda o ödem gider ama hala vücut iyileşmeye devam eder. Cildin sıkılaşması birkaç ay içerisinde o güzel görüntü ortaya çıkar. Onun için bu dönem son derece önemli. Anlatmaya çalışıyorum o nedenle bu dönem çok önemli. Yani, yazı düşünüyorsak, yazda rahat etmek istiyorsak, bu dönemi geçirmemek lazım. Tabii tüm öğretmen ve öğrencileri genellikle yazda ameliyat ederiz. Yani, yazda bu ameliyat yapılmaz değil, yapılır, tüm İngiltere’den gelen hastalarımız genellikle yazda ameliyat olur. Yani 3-4 hafta morluk ve ödem geçene kadar yazdan yararlanamayacaksınız.
HAVADİS: Erkeklerde bu operasyon hangi bölgelere yapılır?
AKBİLEN:
Erkeklerde genellikle meme büyüklüğü yapıyoruz. Bu sorundan dolayı denize, havuza giremeyen hastalarımız var. Ameliyat olup çok rahatlayan birçok kişi var. Küçücük bir delikten girip bunu yapıyoruz. Vücut geliştiren hastalarım var. Her şey çok güzel ama memesi büyüktür. Karın bölgesi özelikle erkeklerde daha çok yaptığımız ve bel bölgesi. Erkeklerde en çok yaptığımız yerler. Tek bölge ise burada da lokal anestezi ile operasyon yapılabilir.
HAVADİS: Yağ alınan yerlerde yeniden yağ oluşma süreci ne kadardır. Bu da merak edilen bir konu?
AKBİLEN:
Aynı şekilde hiçbir zaman olmaz. Ve verdiğimiz şekil hayat boyu kalır. Yani, tabii ki kilo alırsınız. Biraz önce söylediğim gibi, aynı şekli düşünün, 45 kilo da aynı şekilde, 90 kilo da aynı şekilde. O şekil bozulmaz. Tabii ki, yaş ilerleyip çok kilo aldığınızda sarkma meydana gelir. O şekil çok uzun süre devam eder ve hiçbir zaman o atıklık asla olmaz.
HAVADİS: Hasta aynı bölgeyi tekrardan yaptırabilir mi?
AKBİLEN:
Şöyle yapılabilir. Düzgün şekil verilmişse. Bir daha yaptırmanın bir anlamı yok. Hani karnı biraz daha düzeltmek için yapılabilir. Veya karında normal liposaction yapılmıştır ama çok kötü olmuştur. Çukur olanlar vardır. Fazla olan yeri alırız, az olan yere yağ veririz. Bunları düzeltmek için çok uğraşırız. Profesyonel olmayan kişilerde bunu yaptırmamak da gerekiyor, buna çok dikkat etmek gerekiyor. Bu yöntemle yağlar eritilip alındığı için cildin bulutlu yani inişli çıkışlı kalma sorunu olmaz.
HAVADİS: Bu operasyonda kullanılan makine ülkemizde sadece sizde mi var?
AKBİLEN:
Evet, bende var. Hatta Türkiye’de de çok az yerde var. İstanbul’da birkaç yerde var şu anda ama gittikçe yaygınlaşacaktır.
HAVADİS: Kişi zayıftır ama cildinde sarkmalar vardır. Bunu bu aletle toparlamak mümkün olabilir mi?
AKBİLEN:
Tabii. Selülitler için de özellikle kullanılmaktadır yağı eritmek için. Örneğin, karın bölgesinde 20 vata ihtiyaç var ki yağı eritip çekebilelim. Ama eğer, 13-15’e düşürüp de yüze çalışırsanız, sıkılaşma protokolüdür o. Onu yaptığınız zaman, amaç yağ almak değil, o ısıyı yaratarak yüzlerce küçük tünel açmak. O tüneller iyileşirken mutlaka cilt kasılarak iyileşir. Onun için kendini toparlama durumu çok çok daha fazla. Mesela, gıdı bölgesinde, yağı olanlar var ama esas önemli olan yağ değildir. Çünkü şöyle söyleyeyim. Aynı yağ oranı 30 yaşında orda bir şey yokken 60 yaşında birden aynı bölgede bir sarkma meydana gelir. Burada yapılan şey, oradaki yağı almak değildir amaç. Oradaki yağı almak ama ondan sonra da sıkılaştırmak. Bu ikisini birden yaptığınız zaman o kendini güzelce toparlar. Üçüncü, dördüncü derece selülitlerde de öyle.O portakal kabuğu görüntüsünde. Lazerle o kötü olan yağları erittiğiniz zaman kendini çok güzel iyileştiriyor. Bazı hastalarda bu işlem yüzde yüz cevap verebilir. Normal liposactionı selülitlere yapmazdık. Başka şeyler yapardık onlar için. Hafif sarkık olan memeyi bile lazer liposaction yapabilirsin. Hem meme küçülür, hem bir santime kadar dikleşme sağlayabilirsiniz. Yüzde 20-30 küçültmek isterseniz, ameliyat yapmadan bunu çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Kadınlarda en iyi olan bölgelerden birisi de sutyen askısı atığı olan bölgedir. Küçük bir delikle bunu toparlarsınız.
HAVADİS: Bu operasyon çok mu pahalıdır?
AKBİLEN:
Kesinlikle değil. Burada bizim başlangıç fiyatlarımız Türkiye’nin nerede ise üçte ikisi gibi düşünmek lazım. Bizim hastalarımızın yüzde doksanı memur. Her kesimden kişinin rahatlıkla ulaşabileceği fiyatlardır.