Taşıma su ile değirmen dönmez

6 Mart 2013 Çarşamba | 10:34
Kıbrıs Town Houses

Spor kulüplerimiz ayakta kalabilmek için sürekli maddi gelir arayışlarını sürdürüyorlar.
Birçok başkan ve yönetici bu yüzden görevi bırakmak zorunda kalıyor.
Öyle bir yapı düşünün ki gelir kaynağınız yok, sağdan soldan kaynaklar sağlayarak işi yürüteceksiniz. Yani taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışmak ne kadar süreklilik getirecek.
Bir yerde mutlaka kaynak tükenecek ve yolda kalacaksınız.
Spor kulüplerimizin en büyük sıkıntıları tesis sorunu. Antrenman sahası, maçlarını yapacakları sahaların kendi bünyelerinde olmasını isterler.
Bu en doğal hakları. Ama tüm bunlara sahip olabilmek için önce durumunuza bakmak lazım.

Yıllardır başkentte Çetinkaya ve Yenicami Kulüpleri devletten arazi tahsisi için girişim yapıyordu. 2012 yılı sonunda bunu başardılar.
Maliye Baklanlığı ve Devlet Emlak Dairesi Lefkoşa’da Metehan bölgesinde bu iki kulübümüze istedikleri ölçülerde arazi tahsisi yaptılar. 
Peki devlet üzerine düşen görevi yaptı.
Şimdi bu iki kulübümüz aldıkları arazileri nasıl değerlendirecekler.
Futbol takımlarındaki sporcuların maaşlarını bile ödemekte yaşanan sıkıntılar, futbolun dışında basketbol gibi diğer kategorilerde maddi sıkıntı çekmeleri mevcut iken nasıl bir yatırım yapabilecekler.
Devlet Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş Kulüplerine Karpaz bölgesinde spor tesisi yapmaları konusunda arazi tahsis ederken bu kulüplerimiz ayaklanmıştı.
Bu olaya bir de farklı pencereden bakmak lazımdı.
Türkiye’nin bu üç büyük kulübünün adamıza bir yatırım yapacak olması Kıbrıs Türkü için büyük bir kazanç olmayacak mıydı? Neticede bu yatırım Türkiye’nin büyük kulüplerinin kasasından çıkacaktı.    

Şimdi Çetinkaya ve Yenicami takımları hangi kaynak ile spor tesis yatırımı yapacak.
Veya istenilen seviyede yapabilecek mi?
Geçmiş dönemlerde Metehan Spor Tesisleri hizmete açıldı.
Bunun da nasıl yapıldığını gördük. Lefkoşa Belediyesi’nde Cemal başkan bu tesisin bitmesi için farklı kalemlerden kaynak sağladı.
Sırf spora katkı yapsın diye kendini ateşe de atarak milyarları Metehan’a yatırdı.
Şimdi Yenicami ve Çetinkaya bu yola çıkarken yine devletten mi katkı bekleyecek?
Bulunan sponsorlar ile ancak futbolcuların masrafları karşılanıyor. Bir spor tesisi yapımı için nasıl bir bütçe yaratılır.
Arazileri alana kadar canla başla mücadele edildi ve bu başarıldı.
Elbette camianıza bir şeyler kazandırmak için mücadele edeceksiniz. Alınmış kalınmıştır mantalitesi doğru bir yaklaşım olabilir.
Siz veya sizden sonra gelenler kulübün bünyesinde mal varlığı zenginliği de yaşar. Ama taşıma su ile bu değirmen nasıl dönecek?

Dün aklıma gelen bu konuyu arkadaşlar ile masaya yatırdık. Oturup bir düşündüm ki bu iki kulübümüz arazi tahsislerini aldıktan sonra acaba nasıl bir çalışma yapmıştır.
Bizlerin de desteği ile devlet spora yaptığı yatırımların yanında kulüplere de arazi konusunda gereken desteği vermiştir.
Keşke bizim kulüplerimizde de kendi gelir kaynakları ile ayakta durabilseler.
Kendi yatırımlarını kendi gelirleri ile yapsalar. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde devletlerin kulüplere maddi yardım yapmaları yasak.
Şirketleşen kulüpler gelirlerini artırmak için çalışıyorlar. Ve bütçelerine göre hareket ediyorlar.
Dilerim gün gelir bizim ülkemizde de “futbol” bu dış temas girişimlerinde sonuç alır ve Avrupa ülkelerindeki kulüplerin düzeyine erişebiliriz.

Facebook Comments