Serdarlı’daki su sorunu Lefkoşa’ya taşındı

19 Haziran 2013 Çarşamba | 08:52
Serdarlı’daki su sorunu Lefkoşa’ya taşındı
Kıbrıs Town Houses

Ceren ÖZBİL

Havadis’e konuşan Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu, uzun süreden beridir Görneç ve Gönendere su hatlarında sorun olduğunu söyledi. Su hatlarındaki sorunun hem belediye için maddi külfet hem de köy halkı için önemli bir sorun olduğuna işaret eden Kerimoğlu, “Bu sorun çözülene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

“Tankerlerle su taşımak, belediye bütçesini de sarstı”
Gönendere ve Görneç köylerine su gitmesi için bu iki köye özel bir şirketten su satın alarak tankerlerle su taşımak zorunda kaldığını ifade eden belediye başkanı Kerimoğlu, “Belediye bütçesi artık bu durumu kaldıramıyor” dedi. Kerimoğlu, sorunu daha önce de Su Dairesi’ne ilettiğini bildirerek Su Dairesi’nin ilgisizliğinden şikayet etti.

“33 çalışan maaşını gününde alamayacak”
Özel bir şirketten su satın alıp belediye araçları ile köylere su dağıtmanın belediye için büyük bir maddi zorluk olduğunu kaydeden Kerimoğlu şu şekilde konuştu:
“Bu şekilde devam ederse belediyenin 33 çalışanı maaşını gününde alamayacak. Belediye maddi açıdan zora girmiştir. Sadece su şirketine 5 bin TL ödüyoruz. Mazot gideri ve araç giderleri ayrı. Bu sorunu çözmelerini istiyoruz.”

“Söz değil, icraat istiyoruz”
Söz değil icraat istediklerini söyleyen Kerimoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Zaten bölgede yıllardır su problemi var. Serdarlı köyüne bazen on bazen on beş günde bir su gidiyor. Bu benden önceki belediye başkanları döneminde de böyleydi. Artık bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Bugün buraya belediye çalışanları ile geldik. Daha sonra muhtarlar ve köy halkı ile geleceğiz.”