Rusya’dan Akdeniz’i ısıtan hamle!

29 Ağustos 2013 Perşembe | 11:48
Rusya'dan Akdeniz'i ısıtan hamle!
Kıbrıs Town Houses

Rusya'nın birkaç gün içerisinde Akdeniz'e denizaltısavar ve füze gemisi yollayacağı iddia edildi.

Rus İnterfaks haber ajansı, Batı'nın Suriye'ye saldırı hazırlıkları doğrultusunda Rusya'nın Akdeniz'de varlığını güçlendireceği, bunun için denizaltısavar ve füze gemisi yollayacağını duyurdu. (Detaylar az sonra)

"SALDIRI PLANI AÇIK BİR MEYDAN OKUMADIR"

Rusya Dışişleri Bakanlığı bazı ülkelerin Suriye’ye askeri harekat gerçekleştireceklerini ilan etmesinin uluslararası hukuk normlarına meydan okuma anlamına geldiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, dışişleri bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre dün BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi ve Suriye’nin son durumu ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Gatilov, bazı devletlerin Suriye’ye bir askeri harekat için planlarını ilan etmesinin BM ve diğer uluslararası hukuk kurallarına açık bir meydan okuma anlamına geldiğinin altını çizdi.

Gatilov, “Şuanda siyasi ve diplomatik araçların maksimum şekilde kullanılması gerekiyor. Suriye’de olası kimyasal silah kullanımını araştıran BM uzmanlarının çalışmalarını tamamlamaları ve BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan çalışmanın rapor edilmesi sağlanmalıdır” dedi.