En Üst

29 Nisan 2017

Paraguay’ın yeni devlet başkanı belli oldu

Paraguay’ın yeni devlet başkanı belli oldu
Haber İçi Üst

 

Seçim Komisyonu, yaklaşık 6,2 milyon nüfusa sahip 3,5 milyon seçmen bulunan Paraguay'da, seçimlere katılım oranının yüzde 68 olduğunu, Cartes'in de oyların yüzde 46'sını alarak devlet başkanı seçildiğini açıkladı.

Radikal Liberal Parti'nin adayı Efrain Alegre'nin oy oranı ise yüzde 37'de kaldı.

Cartes'in seçilmesiyle birlikte muhafazakar Colorado Partisi de iktidara dönmüş oldu. 61 yıl iktidarda kalan Colorado Partisi, 2008'deki seçimi Katolik Piskopos Fernando Lugo'nun kazanmasıyla iktidar koltuğunu kaybetmişti.

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından zaferini kutlayan 58 yaşındaki Cartes, "Yoksulluk, işsizlik ve uluslararası sorunlar, çözüm bekliyor. 5 yıllık devlet başkanlığı dönemimde tüm Paraguay halkının yardımına ve desteğine ihtiyacım olacak" dedi.

Güney Amerika'nın üçüncü büyük soya, mısır ve ayçicek üretici olan Paraguay'da halkın yarıya yakını yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Nüfusun yüzde 1'ini oluşturan kesim, ekilebilir alanların yüzde 77'sini kontrolü altında bulunduruyor.

ABD'nin Oklahoma eyaletinde eğitim gören ve geçen yıl şampiyon olan Libertad futbol takımının da başkanı olan Cartes'in tütün tarlalarına ek olarak bir içecek fabrikası, tarım tesisleri ve yatırım fonları bulunuyor.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King