Larnaka alevlerle boğuşuyor

0
Larnaka alevlerle boğuşuyor

KÖY BOŞALTILDI ASKER ÇEKİLDİ… Alevlerin ortasında kalan Hirokitia köyü tedbir olarak boşaltıldı. Rum Milli Muhafız Ordusu bölgedeki nöbet yerlerinde bulunan askerlerini geri çekti. Rüzgarın etkisiyle zaman zaman ana yol kenarına kadar inen alevler ulaşımı da olumsuz etkiledi
Larnaka’ya bağlı “Hirokitia” ve civarında dün sabah 10.30 sularında başlayan geniş çaplı yangınI kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.  Polis ve yetkili birimler binlerce dönüm ormanlık araziyi küle çeviren yangının kundaklama sonucu çıktığından şüpheleniyor. Yangın dün gece itibarıyla kontrol altına alınamazken, bir köyü ve RMMO’ya ait bazı nöbet yerleri tedbir için boşaltıldı.

Köy ve nöbet yerleri boşaltıldı
Rum radyosu RİK ve diğer Rum haber kaynaklarına göre yangın kontrol altına alınamamasından dolayı “Hirokitia” köyü ve bölgedeki Rum Milli Muhafız Ordusu nöbet kulübeleri önlem amacıyla boşaltıldı. Bölgedeki bazı yollar yangın ve yoğun dumandan nedeniyle hala ulaşıma kapalı bir vaziyette bulunurken, yangından kurtulamayan bazı araçlar alevlerin içerisinde kaldı. Şimdiye kadar herhangi bir ölüm ya da ciddi bir yaranama haberi verilmedi. Yangın dolayısıyla bazı bölgelerde elektrik kesintisi de yaşanıyor.

Tüm itfaiye güçleri orada
Rum İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Liza Kemici, yangının söndürülmesi için Güney Kıbrıs’ın neredeyse tüm bölgelerinden ve İngiliz Üslerinden destek alındığını, ancak bölgede sabahtan akşam saatlerine kadar hakim olan şiddetli rüzgarın yangın söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Yangın 4 noktada aynı anda başladı

Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos ve İtfaiye Teşkilatı Müdürü Markos Trangolas ise bölgede yaptıkları açıklamalarda, tüm göstergelerin kundaklamaya işaret ettiğini; sabah ikisi “Tohni”, biri “Hirokitia” ve bir diğer de “Ay. Theodoros” olmak üzere dört noktada aynı anda yangın başladığını ifade ettiler.

Kundakçı olduğu şüphesiyle tutuklama

Öte yandan Fileleftheros Gazetesi internet sayfasında, elde ettiği bilgilere dayanarak, çıkan yangınla ilgili bir kişinin tutuklandığını haber verdi.

Bakan kundaklama dedi
Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı, Nicholas, itfaiye ve diğer güçlerin yoğun çabasına rağmen yangınla mücadelede yetersizlikler yaşandığını açıkladı.  Yangınla mücadele sırasında gösterilen özveriye de dikkat çeken bakan, birçok insanın hayatını tehlikeye sokan yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını ifade etti.  Kamu Düzeni Bakanı yangının kasıtlı girişimler sonucu çıkarılmış olduğu üzerinde durulduğunu söyledi.