En Üst

29 Mart 2017

Hala Sultan Tekkesi’nde Yeni Arkeolojik Buluntular

Hala Sultan Tekkesi’nde Yeni Arkeolojik Buluntular
Haber İçi Üst

Haravgi gazetesinin “Arkeolojik Müzeler Yükseltiliyor… Tekke’de Kazı Alanında Yeni Buluntular Gün Işığına Çıktı” başlık ve spotlarının kullanıldığı haberine göre Mitsopulos, uzun yıllardır kazılar yapan İsveçli arkeoloji ekibi tarafından gün ışığına çıkarılan Hala Sultan Tekkesi’ndeki kazı alanını ziyaret ettiğini söyledi.

Larnaka Arkeoloji Müzesini de gezdiğini ve müzenin geliştirilmesi için yapılan çalışmaları incelediklerini belirten Mitsopulos, arkeolojik müzelerin yükseltilmesinin, Rum Hükümetinin önceliği olduğunu vurguladı.

Gazete, haberinde, söz konusu kazıyla ilgili ayrıntı vererek, İsveç Gothenburg Üniversitesi’nin yürüttüğü kazılarda, Larnaka Havalimanı’na yakın bir konumda, Hala Sultan Tekkesi’nde, M.Ö 14-12’nci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen antik bir kente ait kalıntılar bulunduğunu kaydetti.

Rum Eski Eserler Dairesi’ne göre, antik kentin 25–50 hektarlık bir büyüklüğe sahip olduğunun tahmin edildiğini, şehrin kökeninin ise M.Ö 16’ncı yüzyıla dayanmakta olduğunu aktaran gazete, şehrin M.Ö 12’inci yüzyılın başında yıkıldığını ve bir daha yerleşilmemek üzere terk edildiğini, şehrin sadece küçük bir kısmının kazıldığını ekledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King