Cilt bakımında 7 yanlış!

12

İşte sıkça karşılaştığımız 7 cilt bakımı hatası…

KORUMASIZ GÜNEŞE ÇIKMAK
Deri Kanseri Vakfı, ABD'de melanom dışı deri kanserlerinin yüzde 90'ının güneşe bağlı oduğunu açıkladı. Demek ki, kendimizi hala yeterince iyi koruyamıyoruz! Aynı vakıf tarafından yapılan ankete göre, erkeklerin yüzde 49'u ve kadınların yüzde 29'u son 12 ay içinde güneş kremi kullanmadığını söylemişler.

Sadece yazın değil, 12 ay boyunca SPF'li kremlerden kullanmalıyız. Çünkü güneş ışınları yazınki kadar dik olmasa da, kışın da cildimize ulaşıyorlar. Cildimize vereceğimiz en büyük zarar, korumasız sokağa çıkmaktır.

KREMİ YALIŞ UYGULAMAK
Güneş koruyucuları ne sıklıkta uygulamamız gerektiği konusunda da bazı karışıklıklar var. Deri Kanseri Vakfı anketine göre, erkeklerin yüzde 60'ından fazlası en az dört saat boyunca kremin cildi koruduğuna inanıyormuş.

Gerçekte, güneş koruyucu kremleri her iki saatte bir yeniden uygulamamız gerekiyor. Çünkü terleme ya da yüzme yoluyla krem vücuttan gidiyor. Ayrıca kremi sürerken cömert olmak gerekiyor, krem vücudunuzun açıkta kalan her yerine değmeli…

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMAMAK
Kataraktan ve göz kapağınızdaki deformasyonlardan ve kanserden (göz kapağı kanseri, tüm cilt kanserleri içinde yüzde 10'luk bir yer tutuyor) korunmak için mutlaka güneş gözlüğü takmalısınız.

Ayrıca gözlük kullanımı, gözlerinizi kısmaktan kaynaklanan kırışıklıkları ve ince çizgileri de minimize eder.

TÜYLERDEN KURTULDUKTAN SONRA HEMEN HAVUZA GİRMEK

Jilet, ağda veya epilasyondan hemen sonra havuza girmek, çok hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Klordan dolayı… Tüylerinizi aldıktan sonra suya girmek için birkaç saat beklemek en iyisi.

NEMSİZ KALMAK
Sıcaktan kavruldunuz mu? Cildiniz de kesin aynı hisler içindedir! Sizin susuz kalmanız, cildinizin de susuz kalması demektir.

Çok fazla su içmenin yanı sıra, hindistan cevizi suyu, karpuz ve salatalık gibi yüksek su içeren gıdalar tüketmeniz de nem ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca cildinizi bol bol nemlendirmeyi unutmayın.

İHMAL EDİLEN TOPUKLAR
Parmak arası terliklerle açıkta kalan topuklarımız kolayca çatlar ve kurur. E bu da haliyle hoş bir görüntü olmaz. Pedikür periyodunuzu beklemeyin, ponza taşı ve nemlendirici ayak kremi ile günlük bakımınızı yapın.

Hatta gece yatarken nemlendiriciyi sürüp, pamuklu bir çorapla yatın. Bu sıcaklarda imkansız gibi olsa da…

SİNEK/BÖCEK ISIRIKLARINI KAŞIMAK
Sinek ve böcek ısırıkları yaz aylarının kabusudur. Bu ısırıklar çok da kaşınır. Asla kaşımayın! Kaşınan yere buz veya sirke sürebilirsiniz. Kaşıntıyı alır.