Beylik tabanca meselesi

471

Partilerde neler oluyor? UBP’nin yeni başkanı kim olacak? CTP’de artık kol kırılıp yen içinde kalamıyor mu? UG’nin DP içinde sorun olduğu doğru mu? Çakıcı TDP başkanlığına devam edecek mi? Koalisyonu hangi partiler kurmalı? Bakanlar Meclis içinden mi dışından mı olmalı?
Sorular sorular sorular… Ve bu soruların sınırlarını belirlediği dar gündem.

Olur bazen sıkılırsınız gündemden. Sizi sıkan olaylardan kaçmak istersiniz ya, bugün bende öyle bir gündeyim. İçimden öyle gündeme dair, siyasete dair, ya da yaşadığımız sıkıntılara dair bir yazı yazmak gelmiyor. Hafif bir yazı konu geçiyor aklımdan. Baştan bunu söyleyeyim de saçma bulursanız bana kızmayın. “Light” bir yazıdır bu yazı. Bilin de öyle okumaya başlayın. Ya da hemen okumayı kesip, öteki sayfalara kayın, ya da kafanızı dağıtmak, biraz gülümsemek, biraz düşünmek için okumaya devam edin…

Türküz biz. Her ne kadar modern yaşamın etkisine girmişsek de “at avrat silah” üçlemesidir geleneksel hayat felsefemiz. Artık atın yerini otomobiller almışsa da, silah tutkumuz devam etmektedir.
Glock, Baretta, Smith&Wessonların isimlerini çocukkenden öğrenmişizdir çoğumuz. Klaşnikof gençlik yıllarımızda girmişti bilgi dağarcığımıza… Gerçi benim bugünkü konum bu silahları anlamak anlatmak değil sizlere. Benim derdim kafama takılan bir deyim. Silahları sınıflayan özel bir deyim: BEYLİK TABANCA.
Yıllardır Türkiye medyasından okurdum, son zamanlarda bizim medyada da sık sık görmeye başladık. “Beylik tabancasını ateşledi” diye… Genellikle cinnet geçirilen cinayetler sonrasında atılan manşetlerde geçen bu “Beylik tabanca”nın ne anlama geldiğini iyice merak eder oldum bu aralar.
Sahi nedir bu “beylik” tabanca? Tabancanın beylik olmayanı var mıdır acaba? Peki ama beylik tabanca olur da “hanımlık” tabanca olmaz mı?


Aslında çok da uzatmaya, sizi eziyetlemeye gerek yok. Burada “beylik” kelimesi “resmi” anlamında kullanılmaktaymış. Bu durumda “beylik tabanca” resmi tabanca anlamına gelmekteymiş ki, devletin kişiye görevinde kullanılmak üzere bedelsiz verdiği resmi silah demekmiş. Tabanca, görevli kişinin adına kayıtlıdır. Sorumluluğu da o personele aittir. Sadece görevde kullanılır. Kişi usulüne uygun görevden ayrılmışsa (emeklilik ya da istifa) silah kişide kalabilir. Ama usulüne uygun ayrılma olmamışsa (tart vs gibi) kurum silahı mutlaka geri alınır.
Kişinin bir de “zati” tabancası olabilirmiş. Bunun beylikten farkı, kişinin bunu tamamen kendi imkanları ile sahiplenmesi ve adına ruhsatlandırmasıdır. Zati silahın resmi görevde kullanılması hukuki sorun yaratabilirmiş. Beylik tabancadan farklı olarak ticari meta gibi el değiştirmesi, yani alınıp satılması mümkündür.
Aslında işin doğrusu “zati” olsun, “beylik” olsun silah güzel bir şey değildir. Tehlikelidir, özellikle yanlış insanların, ruhi bunalım içinde olanların ve bilhassa da çocukların eline geçtiğinde telafisi olmayan vakalar yaşanmaktadır. Bu nedenledir ki, gerek beylik gerek zati olarak ruhsatlandırılıp emanetine verilecek kişinin, önceden iyi etüt edilmesi, sorumluluğunu idrak edip edemeyeceğinin anlaşılması ve özellikle de bir psikiyatrist tarafından sıkı muayene edilip “sağlıklıdır” raporu alması şart olmalıdır.
Gelelim “beylik” kelimesine… Sahi niye bu silahlara bu isim verilmiş? Örneğin niye daha önce de yazdığım gibi “hanımlık” denilmemiş? Bu konuda bir bilgi yok. Bir subay arkadaşıma bunu sorduğumda “siz iyice avaracı kaldınız galiba” demişti bana… Demişti demesine ya sonrada onun da kafası takılmış olacak ki bir yorum yaptı bu konuda.
Subay dostum, “Sanırım o zamanlar orduya ve polis teşkilatına kadınlar alınmıyordu. Sadece erkek görevlilere mahsus verilirdi bu silahlar, bu nedenle beylik sıfatını almıştır” dedi. Bence çok makul bir açıklamaydı.
Zaten kadının barışçıl yapısına yakışmayacak berbat bir şey bu silah olayı. Bence de kadının adıyla anılmaması daha güzel olmuş.

Keşke hiçbir şekliyle silaha ihtiyaç duyulmasa. Sahi, silahlar olmasa, dünya daha yaşanırsı bir yer olur muydu acaba?

Anlayamadıklarım
Oyunun kurallarını baştan kabullenip oyuna dahil olanların, oyunu kaybettikten sonra, şikayet etmelerini gerçekten anlayamıyorum…

 

OBJEKTİFİMDEN