Alaslan ve suç ortakları cezaevinde

32
Alaslan ve suç ortakları cezaevinde

Kiraciköy’deki (Güney Kıbrıs) “Costas Peros” isimli iş yerinden bala makinesi çalınması olayı ile ilgili tutuklanan Coşkun Alaslan, Ecevit Kunna ve Serdar Kunna cezaevine gönderildi. 17 yaşındaki zanlı E.M. ise seyahat belgelerine el konularak yargılanacağı güne kadar serbest bırakıldı

Duygu ALAN
Gaziler köyünde Mayıs 2013 tarihinde terk edilmiş bir bala makinesi bulunduğuna dair ihbar alan ve hemen akabinde harekete geçen polis, yaptığı soruşturma neticesinde söz konusu makinenin Kiraciköy’deki (Güney Kıbrıs) “Costas Peros” isimli iş yerinden çalınan bala makinesi olduğunu tespit etti.
Bala makinesi hırsızlığı olayı ile ilgili yürütülen soruşturmada, 22 Mayıs 2013 tarihinde Coşkun Alaslan, Ecevit Kunna, Serdar Kunna ve E.M. (E-17) isimli dört kişi gözaltına alındı.
Zanlılar, mahkeme emri gereği polisteki 1 ve 3 günlük tutukluluğun ardından geçen hafta Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yeniden yargıç karşısına çıkarıldı ve haklarında 7 gün tutukluluk temin edildi.

Polis: Zanlılar suçunu itiraf etti
Polisteki 7 günlük tutukluluk süresi dolan zanlılar dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, 21 Mayıs 2013 tarihinde saat 09.00 sıralarında, Gaziler köyünde terk edilmiş vaziyette bir bala makinesi olduğunun bilgisini almaları üzerine köye gittiklerini ve sözü edilen kırmızı renkli terk edilmiş vaziyette bulunan bala makinesini tespit ettiklerini kaydetti.
Polis, bala makinesi üzerinde başka bir araca ait bir parça bulunduğunu ve yapılan soruşturma neticesinde bu parçanın, Coşkun Alaslan isimli zanlıya ait ağılda bulunan JB 335 plakalı transit marka araca ait olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
Polis, parçanın koptuğu aracın bulunduğu ağıl sahibi Coşkun Alaslan’ı 22 Mayıs 2013 tarihinde gözaltına aldıklarını, yapılan ileri soruşturmada da Coşkun Alaslan ile birlikte hareket ettikleri gerekçesi ile aynı gün Ecevit Kunna, Serdar Kunna ve E.M. (E-17) isimli zanlıların da gözaltına alındığını söyledi.
Polis, ayrıca çalınan söz konusu makinenin de Kiraciköy’deki (Güney Kıbrıs) “Costas Peros” isimli iş yerinden çalınan bala makinesi olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Polis, zanlılar hakkında yürütülen soruşturmada, zanlıların polise gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerini açıkladı.

Suç dosyaları kabarık
Zanlılar hakkında soruşturmanın tamamlandığını açıklayan polis, zanlı Coşkun Alaslan’ın benzer 16 adet suçu olduğunu, zanlı Ecevit Kunna’nın 8 adet benzer suçu, zanlı Serdar Kunna’nın 6 benzer suçunun olduğunu söyledi.
Zanlıların diğer suçlarla ilgili davalarının ise henüz görüşülmediğini belirtti.
Polis zanlı E.M. (E-17)’nin ise daha önceden benzer bir suçunun tespit edilmediğini açıkladı.

1 ay cezaevinde kalacaklar
Mahkemeden söz hakkı alan zanlılar, işledikleri suç nedeni ile “Özür dilerim” diyerek mahkemeden özür dilediler.
Mahkeme, zanlılar Coşkun Alaslan, Ecevit Kunna ve Serdar Kunna’nın davaları görüşülünceye kadar 1 ayı geçmeyen bir süre Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak gönderilmesine emir verdi.

Zanlı E.M. tutuksuz yargılanacak
Mahkeme, zanlı E.M. (E-17)’nin ise yurt dışına çıkışını yasaklayarak bu maksatla kimlik ve pasaportunun polise teslim edilmesine ve davaları görüşülünceye kadar, KKTC yurttaşı bir kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşulu ile serbest kalmasına emir verdi.