“Ağaçların kesilmesine izin vermeyeceğiz”

19 Haziran 2013 Çarşamba | 09:56
“Ağaçların kesilmesine izin vermeyeceğiz”
Kıbrıs Town Houses

 

Bazı sivil toplum örgütleri ve bölge sakinleri Küçük Kaymaklı’daki Turkcell Trafik Parkı’nın yanındaki arazide, Trafik Kompleksi yapılarak ağaçların kesileceği gerekçesiyle, eylem yaptı.
Eylemciler, ağaçlandırılarak yeşil alan haline gelen arazinin, betonarme yapılar oluşturulması amacıyla yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

“Ağacıma Dokunma” teması ile düzenlenen eylemde, “Yeşil Ada Kıbrıs Yeniden Yeşertilmeli”, “Beton Değil Ağaç İstiyoruz”, “Yarının Doğası Bugünden Yaratılır” yazılı pankartlar taşındı.
Eylemde bölge sakinleri adında Savaş Aksunlar, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Başkanı Güven Varoğlu, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel birer konuşma yaptı.

Aksunlar: Yeşil alanın yok edilmesine izin vermeyeceğiz
Savaş Aksunlar, mahalle sakinleri olarak boş araziyi ağaçlandırdıklarını, yeşil bir alan yarattıklarını söyleyerek, trafik kompleksi gibi betonarme bir tesis için yeşil alanın yok edilmesine karşı olduklarını belirtti.
Trafik kompleksinin, konferans salonunun sadece bölgeye trafik fazlalığı getireceğini söyleyen Aksunlar, tek bir ağacın bile kesilmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Elcil: Yeşil alana dokunulmasına izin vermeyeceğiz
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında 2009 yılında protokol imzalandığını söyleyerek, bu alana bu çerçevede betonarme bir tesis yapılmasının planlandığını anlattı.
Derneğin kameralar ve cezalarla trafik kazalarını önlemeye çalıştığını savunan Elcil, bir haftada 65 trafik kazası meydana geldiğini bunların 5’inin ölümlü kaza olduğunu belirtti. Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı, devletin ihmalinin ve yanlış uygulamasının birçok soruna yol açtığını iddia ederek, Anayasa’nın insanlara çevreyi koruma görevini verdiğini söyledi.
Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, ağaçların insanlar için hayati önem taşıdığını, oysa devleti yönetenlerin davranışlarının ağacın önemini bilmediklerini gösterdiğini ileri sürdü.
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Lefkoşa’da şehirleşme oranının yüksek olduğunu, yeşile ve ağaca ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

TKÖD Başkanı Avcı: Ağaç kesilmesi söz konusu değil

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, basında son günlerde yer alan bazı duyurularda Trafik Eğitim Parkı yanındaki komşu evdekilerin ağaçlar ektiği alanda ağaçların kesilerek bina yapılacağı ve “Ağacıma Dokundurmam” sloganı ile kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını açıkladı.
Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu arazinin Eğitim Bakanlığı’na ait olup sadece eğitim amaçlı kullanılmaya ayrıldığını kaydetti.

Facebook Comments