5 köy alo diyemiyor

49
5 köy alo diyemiyor

Bakiye LORD

Merkezi Serdarlı’da bulunan ve beş köyün telefon ihtiyacını sağlayan santral yaklaşık 2 aydır tamir edilmiyor. Telefon Dairesi’nin duyarsız kaldığı bu süre zarfında bölgede yaşayan binlerce insan da dünya ile iletişimini sağlayamıyor. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon Dairesi’nin, çok eski ve yetersiz olan santralin bakımını ve tamirini yapmadığını dile getiren bölge halkı, bozuk olan hatlar yüzünden sürekli cep telefonlarından konuştuklarını ve Telekomünikasyon Dairesi’ne aylık sabit ücretleri de ödemeyerek gerekirse yasal yollara başvuracaklarını belirttiler.
Görneç Muhtarı Nevzat Akçagil de sürekli bozuk olan telefon hatlarının bir tek Görneç’de olmadığını ayni zamanda; Serdarlı, Pınarlı, Ulukışla ve Ergenekon köylerinin de telefonlarının sustuğunu, bu duruma biran önce müdahale edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bölge halkı ne dedi?

 

Aysel İnce:
Aylardır telefonumuz kesik. Telefonlarımız sustu ve ha bugün ha yarın diyerek 2 ay oldu. Telefon Dairesi her ay sabit ücretini ister ama bizler iki aydır ev telefonlarımızı kullanamıyoruz. Santralin bozuk olduğu aylar dahilinde sabit ücretlerimizi vermeme kararı aldık. Bir an önce mağduriyetimiz giderilsin.

 

Laden Kasım:
Ben öğrenciyim tatil süresince telefonlarımız hiç çalışmadı. Cep telefonları çok pahalı olduğu için arkadaşlarımla telefonda görüşemiyorum. Bir an önce telefon santralinin tamir edilmesini istiyorum.

 

Nevzat Akçagil:
Bölgenin telefon ihtiyacını gideren santral 2 aydır bozuk. Edindiğimiz bilgiye göre santralin çok eski olduğu ve yıllardır bakımının yapılmadığı, bir de üstüne ani yüksek voltaj sonucu devre dışı kaldığını öğrendik. Evde kalan küçük çocuklarım var onlarla haberleşemiyoruz. Köydeki yaşlı vatandaşlar yakınlarından haber alamıyor ve sürekli bana soruyorlar. Bu bir hane değil beş hane değil tam beş köyün telefonları çalışmıyor. Bir an önce bu duruma gerekli mercilerin el atmasını ve sorunu çözmelerini istiyorum.

Ahmet Kürtoğlu:
Telefonlar senede 3, 4 kez hep arıza yapar. Cep telefonlarından da konuşmaya korkar olduk. Uzakta kalan eş, dost, akraba ile bayramda bile görüşemedik. Bu umursuzluk bölge halkına yapılan en büyük ayıptır.

 

Ayten İzoğlu:
Ben cep telefonu kullanmam. Yurt dışında ve burada başka köylerde kalan çocuklarım var. Aylardır telefonum çalışmadı. Aylardır da çocuklarımla konuşamıyorum. Esentepe’de kalan evladımın acı haberini bile başkalarından duydum. Biz yaşlılara verilen değer bu mu?