41 derecede kavrulduk

0
41 derecede kavrulduk

Nadire KRAŞLIOĞLU
KKTC genelini etkisi altına alan aşırı sıcak hava, yaşamı çekilmez hale getirdi. Meteoroloji Dairesi’nin hava raporuna göre hafta sonu, Gazimağusa’da 36, Güzelyurt’ta 38 Girne’de 36, Lefkoşa’da 40 dereceyi gösterirken bazı özel termometreler ise başkent Lefkoşa’nın 41 derece sıcaklıkta olduğunu gösterdi. Sıcaktan bunalan bazı vatandaşlar hafta sonu tatilini denizde serinleyerek geçirirken bazı vatandaşlar ise gölgede oturarak serinlemeye çalıştı.
“Elektrik faturası cep yakıyor”
Aşırı sıcak havalardan serinlemenin yöntemini arayan vatandaşlar, öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaya özen gösterdiklerini ve sürekli soğuk su tüketmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Elektrik faturasının cep yaktığından yakınan bazı vatandaşlar, klima ve vantilatör çalıştırmak istemediklerini ifade ederek doğal yoldan serinlemenin yolunu ararken bazı vatandaşlar ise aşırı sıcakları tüm gün klima çalıştırarak atlatmaya çalışıyor.
Vatandaş ne dedi?
Halil İbrahim Öztansu
“Sıcak havalarda gölgeye kaçarak serinlemeye çalışıyoruz. Sıcaktan dolayı terlediğimiz için aşırı derece soğuk su tüketiyoruz. Vantilatörler bile artık sıcağa yetersiz kalıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

Veysi Akrep:
“Mümkün mertebe öğle sıcağında güneşe çıkmamaya çalışıyoruz. İşimiz olsa dahi bir süre iş yaptıktan sonra gölgeye kaçıyoruz. Sıcaktan korunmak için soğuk su ile sürekli elimizi ve yüzümüzü yıkıyoruz. Şapkasız dışarıya çıkmamaya özen gösteriyoruz. Elektrik faturalarının cep yakması sebebiyle ve sağlığımı olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile klimalara karşıyım. Gölgede oturarak serinlemeyi tercih ederim.”

 

 

 

 

 

 

Gülden Ceylan: “Güneşin tepede olduğu öğle vakitlerinde dışarıya çıkmamaya özen gösteriyorum. Sıcak havalar kalp ve astım hastaları için de oldukça tehlikeli. Aşırı sıcakların yaşandığı şu günleri klimalı ve serin yerlerde geçirmeyi tercih ediyorum. Bol miktarda sıvı tüketmek zorunda kalıyorum.”

 

 

 

 

 

 

Fuat Zini: “Aşırı sıcakların yaşandığı şu günleri denize giderek ve serin yerlerde güneşe çıkmadan atlatmaya çalışıyoruz. Sıcak hava nedeni ile bol miktarda soğuk su tüketerek serinlemeye çalışıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Hakan Esin: “Aşırı sıcak havalarda serinlemek için gölgeleri, ağaç altlarını ve serin yerleri tercih ediyoruz. Öğle saatlerinde dışarıya çıkmamayı tercih ederek işlerimiz yapmak için akşam saatlerini bekliyoruz. Bol miktarda soğuk su içip klima çalıştırarak sıcak günleri atlatmaya çalışıyoruz.”

 

 

 

 

 

Uğur Soyalan:“Sıcak havalarda gölge yerlerde serinlemeye çalışıyoruz. Elektrik pahalı olduğu için klima açamıyoruz mecburen doğal yöntemlerle serinlemeye çalışıyoruz. Bu memlekette bu pahalılık ile bırak klimayı lamba bile yakamıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Ahmet Mağusalı: “Sıcaktan yanıyoruz ama elektrik faturaları cep yaktığı için klima açamıyoruz. Bu dönemde, bu pahalılıkta klima çalıştırmak kimin haddine düşmüş. Doğal yöntemlerle serinlemeye çalışıyoruz. Gölgede oturup kuyudan çektiğimiz soğuk sular ile sıcak havayı atlatmaya çalışıyoruz.”