KıbrısManşet

Yüzler gülüyorUlusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi heyetlerinin ikinci resmi görüşmesi 1.5 saat sürdü. Açıklamalar temkinli olsa da vücut dili gidilen yolu işaret etti

AĞIRDAN ALDI: HP Genel Başkanı Özersay: İki partinin farklı hassasiyetleri var. Öze dair görüştük. Bir yere bağlanır mı bağlanmaz mı belli olacak. Olacaksa geç olmadan oldurmak sorumlu siyasetin gereği

HEDEF HAFTA BAŞI: UBP Genel Başkanı Tatar: Temel prensipler üzerinde mutabakata vardık. Daha detaylı çalışmalar için hafta sonunu da değerlendirmekte fayda var. Hafta başında da nihai sonuç için elimizi çabuk tutmak gerekir

HAFTA SONU MESAİSİ: Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi koalisyon çalışmaları çerçevesinde hafta sonu da mesai yapacak. Bugün iç değerlendirmelerini yapacak olan her iki parti yarın, görüşmeleri tamamlama hedefiyle yeniden bir araya gelecek

 

 

Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde biraraya gelen Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) heyetlerinin görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü.

HP Genel Merkezi’nde saat 14.00’de başlayan görüşmede Ersin Tatar başkanlığındaki UBP heyetinde Genel Sekreter Hasan Taçoy,  milletvekilleri Nazım Çavuşoğlu, Dursun Oğuz ve Özdemir Berova; Kudret Özersay Başkanlığındaki HP heyetinde ise Genel Sekreter Yenal Senin, milletvekilleri Hasan Büyükoğlu, Hasan Topal, Jale Refik Rogers ve Mesut Genç yer aldı.

Görüşme sonrası iki parti başkanı basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak soruları cevapladı.

Özersay: Sürecin uzamaması gerekir

İlk sözü alan HP Genel Başkanı Kudret Özersay, daha önceki görüşmelerinde UBP yetkililerinin görüşlerini dinlediklerini dün ise anlatan ve görüşlerini paylaşan konumunda olduklarını belirterek, “Ersin Tatar’a ve arkadaşlarına HP’nin çeşitli konulardaki hassasiyetlerini, düşüncelerini anlatmak ve paylaşmak imkanı bulduk. Eminim ki aktardığımız noktalar çerçevesinde kendi değerlendirmelerini yapacaklardır” dedi.

Sadece bir partinin değil her iki partinin de birtakım hassasiyetleri olduğunu yineleyen Özersay, bunlar çerçevesinde UBP’nin dün kendileriyle paylaştıkları görüşleri değerlendireceklerini kaydetti.

Özersay, “Bu bir süreçtir, önümüzdeki toplantı veya toplantılarda bu diyaloğun bir koalisyon ortaklığına dönüşüp dönüşmeyeceği şekillenecektir. Bu süreç ister olumlu ister olumsuz sonuçlansın çok uzamaması gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Tatar: Hedef hafta başı

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar da, bugünkü görüşmede temel prensipler üzerinde durulduğunu belirterek, Özersay ve arkadaşlarının kendilerine bazı konularda bilgi verdiğini kendilerinin de bunları dikkatle dinlediğini söyledi.

Özersay’ın da söylediği gibi bu sürecin fazla uzamaması için bugün değerlendirerek yarın temas edeceklerini ve Pazar günü yeniden HP ile biraraya gelebilmeyi düşündüklerini belirten Tatar, ”önümüzdeki hafta başında da artık bu görüşmelerin hangi aşamaya gelebileceğini kamuoyuyla da paylaşarak bu süreci hızlandırmak zorunda olduğumuzu değerlendirdik” dedi.

KKTC’nin içinde bulunduğu koşullarda bu süreci hızlandırmak gerektiğini düşündüklerini tekrarlayan Tatar, “Bu konuda Özersay ve ekibiyle haftasonunu da değerlendirerek süreci bir noktaya getirmemiz gerek” dedi.

Tatar, kahvelerini de içtiklerini hatta 2 kahve içtiklerini, temel prensipler üzerinde bir mutabakata vardıktan sonra daha detaylı çalışmalar için hafta sonunu da değerlendirmekte fayda olduğunu, hafta başında da nihai bir sonuca varmak için ellerini çabuk tutmaları gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu görevi kendisine 4 gün önce verdiğini ve 15 günlük süreleri olduğunu dolayısıyla hafta başına kadar bu işleri netleştirmek durumunda olduklarını söyledi.

Sorular

Açıklamaların ardından soruları yanıtlayan Ersin Tatar ve Kudret Özersay, temel prensiplerde bir ilerleme sağlanıp sağlanmadığıyla ilgili soruya, Tatar, “Gerileme yoktur, herşey baştan konuşulmalı, konular netleşmediği takdirde daha sonra sorunlar çıkar” şeklinde cevap verdi.

Tatar, herkesin sorumluluğunun bilinci içerisinde davranması gerektiğini, daha fazlasını alayım noktasının kimseye yakışmayacağını söyledi.

Özersay ise, “Temel prensiplerde görüş alışverişleri öze dair yapılmaya başlandı bu biryere bağlanır mı bağlanmaz mı günün sonunda belli olacaktır. Eğer olacaksa bunu oldurmak sorumlu siyasetin gereğidir. O bağlamda Ersin beyin söylediğine katılıyorum” dedi.

Tatar, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir soru üzerine, bugünkü görüşmede konunun gündeme gelmediğini günü geldiğinde bunun partide değerlendirileceğini, bakanlıklarla ilgili birşeyin de bugünkü görüşmede ele alınmadığını belirtti. Özersay da bakanlık konusunun görüşülmediğini söyledi.

Tatar, “Genel prensipleri görüştük büyük bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, ama Özersay yazılı gönderecek biz de değerlendirip yazılı cevap vereceğiz” dedi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı