Yrd.Doç.Dr. Mustafa Behlül yazdı: Fitness yaşam içindir, bu ipuçları ile kendinizi motive edin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Spor

Yrd.Doç.Dr. Mustafa Behlül yazdı: Fitness yaşam içindir, bu ipuçları ile kendinizi motive edin

Yrd.Doç.Dr. Mustafa Behlül yazdı: Fitness yaşam içindir, bu ipuçları ile kendinizi motive edin


Hiç bir fitness programına başlayıp sonra bıraktığınız oldu mu? Cevabınız evet ise, yalnız değilsiniz. Pek çok insan fitness programlarına başlar, ancak sıkıldıklarında, bundan zevk almadıklarında veya sonuçlar çok yavaş geldiğinde bırakabilirler. İşte motive kalmanıza yardımcı olacak yedi ipucu.

Basit hedeflerle başlayın ve ardından daha uzun vadeli hedeflere ilerleyin. Hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir kılmayı unutmayın. Hedefleriniz çok iddialıysa hüsrana uğramak ve pes etmek kolaydır.

Örneğin, bir süredir egzersiz yapmadıysanız, kısa vadeli bir hedef, haftanın beş günü, günde 10 dakika yürümek olabilir. Kısa süreli egzersizlerin bile faydaları olabilir. Ara hedef, haftada beş gün 30 dakika yürümek olabilir. Uzun vadeli bir hedef, 5K’lık bir yürüyüşü tamamlamak olabilir.

Çoğu sağlıklı yetişkin için, haftada en az 150 dakika orta düzeyde aerobik aktivite veya 75 dakika şiddetli aerobik aktivite veya orta ve şiddetli aktivitenin bir kombinasyonunu önerir. Daha fazla miktarda egzersiz daha da fazla fayda sağlayacaktır. Haftada en az iki kez tüm büyük kas gruplarını çalıştıran kuvvet antrenmanı egzersizlerini fitness rutininize dahil etmeyi hedefleyin.

Zevk aldığınız sporları veya aktiviteleri bulun, ardından rutini ilgi çekici kılmak için değiştirin. Antrenmanlarınızdan zevk almıyorsanız, farklı bir şey deneyin. . Bir dansı dersi alın. Bir sağlık kulübü veya dövüş sanatları merkezine göz atın. Evde egzersiz yapmayı seviyorsanız, yoga, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı veya kickboks gibi birçok egzersiz sınıfının videolarını çevrimiçi olarak arayın. Ya da bir parkta yürüyüşe çıkın veya koşun. Gizli atletik yeteneğinizi veya ilgi alanlarınızı keşfedin.

Unutmayın, egzersiz sıkıcı olmak zorunda değildir ve eğleniyorsanız bir fitness programına bağlı kalma olasılığınız daha yüksektir.

Egzersiz için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, bahanelere geri dönmeyin. Antrenmanları diğer önemli etkinliklerde yaptığınız gibi planlayın.

Ayrıca gün boyunca fiziksel aktivitelerekayabilirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanın veya mağazadan uzağa park edin. Çocukların spor yapmasını izlerken kenarda aşağı yukarı yürüyün. İş yerinde bir mola sırasında yürüyüşe çıkın.

Evden çalışıyorsanız, molalarda gerin, yürüyün veya merdiven çıkın. veya mekik yapın. Varsa köpeğinizi gezdirin. Sabit bir bisiklete binin, koşu bandında yürüyün veya koşun ya da öğle tatilinizde veya geceleri TV izlerken kuvvet antrenmanı egzersizleri yapın.

Araştırmalar, önerilen haftalık aktivite miktarını alsanız bile uzun süre oturmanın sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini bulmuştur. İş yerinde günde birkaç saat oturuyorsanız, gün içinde su içmek için yürümek veya telefon görüşmeleri veya görüntülü toplantılar sırasında ayakta durmak gibi hareket etmek için düzenli molalar vermeyi hedefleyin.

Kilo vermeyi umuyor musun? Enerjinizi artırmak mı? Daha iyi uyur musun? Kronik bir durumu yönetmek mi? Hedeflerinizi yazın. Düzenli egzersizin faydalarını görmek ve hedeflerinizi kağıda yazmak motive kalmanıza yardımcı olabilir.

Bir egzersiz günlüğü tutmanın da yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Her egzersiz seansında ne yaptığınızı, ne kadar süre egzersiz yaptığınızı ve sonrasında nasıl hissettiğinizi kaydedin. Çabalarınızı kaydetmek ve ilerlemenizi izlemek, hedeflerinize doğru çalışmanıza yardımcı olabilir ve size ilerleme kaydettiğinizi hatırlatabilir.

Bu işte yalnız değilsin. Egzersiz yaparken veya yürüyüşe çıkarken arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı size katılmaya davet edin. Partnerinizle veya diğer sevdiklerinizle egzersiz yapın. Çocuklarınızla futbol oynayın. Yerel bir sağlık kulübünde fitness dersleri almak veya sanal olarak birlikte egzersiz yapmak için bir grup komşu düzenleyin.

Her egzersiz seansından sonra, egzersizin size verdiği güzel duyguların tadını çıkarmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu tür bir iç ödül, düzenli egzersiz için uzun vadeli bir taahhütte bulunmanıza yardımcı olabilir.

Dış ödüller de yardımcı olabilir. Daha uzun menzilli bir hedefe ulaştığınızda, egzersiz yaparken eğlenmek için yeni bir çift yürüyüş ayakkabısı veya yeni melodilerle kendinizi ödüllendirin.

Egzersiz yapmak için çok meşgulseniz veya kendinizi hazır hissetmiyorsanız, bir veya iki gün ara verin. Molaya ihtiyacın varsa kendine yüklenme. Önemli olan, mümkün olan en kısa sürede yola geri dönmektir.

Artık hevesinizi geri kazandığınıza göre, harekete geçin! Hedeflerinizi belirleyin, eğlenceli hale getirin ve zaman zaman sırtınızı sıvazlayın. Unutmayın, fiziksel aktivite yaşam içindir. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğinizde bu ipuçlarını gözden geçirin.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
1
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar