KıbrısManşet

Yol için eylem yaptılar


Yapımına 2013 yılında başlanan Güzelyurt Lefke Anayolu’nun Doğancı-Lefke bölümünün bir türlü trafiğe açılmaması bölge halkını sokağa döktü

Gürsel KARAGÖZLÜ

Doğancı halkı, 7 yıl önce yapımına başlanan ve bir türlü bitirilemeyen Güzelyurt-Lefke anayolunun Doğancı Lefke arasındaki bölümünün trafiğe açılması talebiyle eylem yaptı.

Doğancı çemberinde toplanan bölge halkı, yolun Doğancı kavşağından Lefke’ye kadar olan 7 kilometrelik kısmının da bir an önce trafiğe açılmasını istedi. Uzun yıllar Lefkede ikamet eden ve yol sorunu nedeniyle Güzelyurt’a göçen Turgut Ergel’in organize ettiği eyleme, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Sivil Toplum Örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Eylem sırasında eski yolda kaza oldu

Eylemin olduğu saatlerde, eski Güzelyurt-Lefke anayolunda, Cengizköy köy içerisinde Gemikoanğı sakini Nurettin Köse’nin LD 856 plakalı aracı ile kaza yapması, eylemde olanları huzursuz ederek, işet eski yol bu trafiği kaldırmıyor, yeni yol açılmalı yorumlarının yapılmasını getirdi.

Eylemin organizatörü Turgut Ergel, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya , Sivil toplum örgütleri koordinatörü Teoman Oktay, Güneşköy Muhtarı ve Güzelyurt Muhtarlar Birliği Başkanı Akay Darbaz, Cengizköy Muhtarı Hüseyin Turaç ve Doğancılı Patates üreticisi Mehmet Bicen birer konuşma yaptılar.

Turgut Ergel: Yollarımız hala 1950’li yıllardaki gibi  

Ben bir vatandaş olarak Güzelyurt-Lefke anayolunun, Doğancı-Lefke arasındaki 7 kilometrelik tamamlanamayan yol için eylem düzenleme kararı aldım. Lefke Belediye Başkanı, bölge Muhtarları, Sivil toplum örgütleri ve bölge halkı bana bu eylemin gerçekleşmesinde katkı koydular. Bu yol ile yaşanan sıkıntıları dile getirmek isterim. Güzelyurt-Lefke yolu gerek ara emirler, gerekse hükümetlerin yetersizliğinden dolayı bir kabusa sürüklenerek, çözüm bulunamamıştır. Geçtiğimiz dönem dörtlü koalisyon hükümeti döneminde tam olarak tamamlanmadan Güzelyurt-Doğancı arasındaki kısım kurdele kesilerek açıldı. Bu açılan kısımda da birçok eksiklikler vardır. Güneşköy çemberi ışıklandırılmamış sürücülere, büyük tehlike teşkil etmektedir. Aydınköy’e giriş ve çıkışlarda ışıklandırma yapılmamış, Aydınköy’deki köprü altına kış aylarında su birikintileri oluştuğundan göledi andıran bir duruma gelerek köye giriş çıkışlar, drenaj sistemi yapılmadığından imkansız hale gelmektedir. Doğancı çemberi de ayni şekilde ışıklandırılmamış geceleri tehlike arz etmektedir. Doğancı çemberinde drenaj sistemi yapılmadığından kış aylarında yağan yağmurlardan burası su dolmakta ve sürücüler araçları ile sular içerisinden geçmek zorunda kalarak tehlikeli bir yolculuk yapmaktadırlar. Ben şahsen toplumum için hizmet edebilecek bir hükümet ve devlet yönetimi göremedim. Bu çağda bizlere Avrupa standartlarında yaşıyoruz deniliyor, ancak bizler halen 1950’li yıllardaki gibi yollarda seyir ediyoruz.

Teoman Oktay:Boğazın altından yol yaptılar bu yol açılmadı  (Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü )

 2013 yılında Türkiye’de Boğaz’ın altında 15 kilometrelik bir mesafe ayni anda bu yol ile birlikte temeli atıldı. Tüm gerekli olan her şeyi ile birlikte açıldı. Güzelyurt-Lefke anayolu halen tamamlanamadı ve tamamlanmayı bekliyor. Şimdi buraya gelirken Cengiz Topel Hastanesi bölgesinde bir trafik kazası yaşandı. Şimdi kullanılan eski Güzelyurt-Lefke anayolu bu trafik akışını kaldırmıyor. Bu yeni yolun açılması gerekmektedir. Bu yolun açılmasında mazeret kabul edilemez. Lefke Avrupa Üniversitesinin bölgemizde olması ve 11 Bin sayısına ulaşması Lefke-Lefkoşa arasında çok büyük bir Trafik akışı vardır. Doğancı-Lefke anayolunda ara emri Şubat ayında kalkmıştır. Bu yolun yüzde yetmişi tamamlanmış durumdadır. Devlet bu yüzde otuzluk kısmı kendi bütçesinden ve personeli ile de yapabilir. Bunu devlet yapabilir dış kaynağa, Türkiye ye bu konu bağlanamaz. Devlet imkanlarını kullanmalıdır. Devlet artık kendi kaynakları ile de bir şeyler yapabileceğini göstermelidir.

 

 

Akay Darbaz: 2020’den bahsediyorlar ama ümidim yok   

(Güneşköy Muhtarı ve Güzelyurt Muhtarlar Birliği Başkanı )

 

Benden önce konuşan arkadaşlarımızı dinledim ve tüm söylediklerine katılıyorum. Güzelyurt-Lefke anayolunun, Doğancı’ya kadar açılan kısmında çember ve kavşaklarında ışıklandırma yapılmadı. Bahçe sahiplerinin bahçelerine gidecekleri tali yollar dahi yapılmadı. Projede hatalar vardır. Kaçıncı toplandı ve eylemler yapıldı. İnsanlar eylemler yaptı. Bizlere hep önümüzdeki bütçede bu yolun tamamı için bütçe koyacağız dendi, ama bu bütçe halen konmadı. Ben şahsen umutsuzum. Lefke Belediye Başkanı bu yıl bu yola için bütçe konmadığını ve 2020 yılında bütçe konması için çaba harcandığını söyledi. Ben bundan da umutsuzum 7 yılda bir bütçe konmadı. Bizlerin daha ciddi tepkiler ve daha ciddi eylemler yapmamız gerektiğine inanırım. İnşallah ben yanılırım. Ama yanılmayacağımı hissediyorum. 16 aylık muhtarım, yetkililer ile bu yol için, çember ve kavşakların ışıklandırılması için en az 10 defa görüştüm taleplerimiz oldu. Maalesef herhangi bir ışıklandırma olmadı. Yapacağız edeceğiz dendi ama yapılmadı

 

Hüseyin Turaç: Bölgede 24 bin nüfus var bu yol açılmalı

( Cengizköy Muhtarı )

Cengizköy Muhtarıyım. Ayrıca Cengiz Toepl Hastanesinde acil ambulans da görevliyim. Bölgemizdeki nufus ve öğrenci sayısı arttığından araçla trafiği de hızla artmakta ve ambulans hizmetlerini de kötü bir şekilde etkilemektedir. Trafik kazaları yanında, bölge hastanelerimizden Lefkoşa’ya götürülen hastaların da geç götürülmesine neden olunur. Bölge nufusu 12 bin kişi, bölgedeki öğrenci sayısı da 12 bin civarında, toplam 24 bin civarında bölge nüfusu olduğundan bu yeni yolun açılması ve hem trafik kazaları hem de hastaların hizmetleri kolaylaştırılmalıdır. .

Aziz Kaya: Ara emri kalktı yol aynı  

(Lefke Belediye Başkanı)

 

Güzelyurt- Lefke yeni çift yolu 2013 yılında yapımına başlandı. Ancak 2019 yılına gelmemize rağmen yolun tümü tamamlanarak trafiğe açılamadı. Güzelyurt-Doğancı arasındaki kısım tamamlanarak, ışıklandırılması yapılmadan trafiğe açılmış bulunmaktadır. Doğancı- Lefke arasındaki kısım da üç yerde sorun olduğu ve bunlardan bir bahçe sahibinin aldığı ara emri alınmıştı. Bu ara emri Şubat 2019 ayında kalkmış durumdadır. Yolun yapımına başlanmasına engel teşkil eden bir durum yoktur. Ara emri olduğu dönemde yapılabilecek çok işler olmasına rağmen bu çalışmalar yapılmadı. Örneğin Cengizköy ve Gemikonağına yapılması gereken çemberler, Cengiz Topel Hastanesine bağlantı ve Lefke’ye bağlantı yolları yapılabilecek bir durumda olmasına rağmen bunlar yapılmadı. 2019 yılı bütçesine bu yol için de herhangi bir bütçe konmadı. En azından 2020 yılı bütçesine bu yol için bütçe konmalı ve yol her şeyi ile tamamlanarak açılmalıdır.

Mehmet Bicen: Zemini yükseltip maliyeti arttırdılar yol yarım kaldı

(Doğancı Üretici )

Tüm Basın mensuplarına ve katılımcılara hoş geldiniz derim. Gördüğünüz gibi yol tamamlanmadı. Bu yol bilinçli veya bilinçsiz olarak yapımına 7 yıl önce başlandı. Bu yol devleti soymak için planlandı. Dümdüz yolun zeminini 12 metre yükselttiler ve maliyeti artırarak yola tamamlayamadılar. 7 yıldır yolu bu şekilde bıraktılar. Yolu yaparken ağaçlar katledildi. Endemik bitkileri mahvettiler. Üreticiler katledilen ağaç paralarını 5 sene sonra aldılar. Halen sorunlu olan yerlerdeki üreticilerde paralarını alamadılar. Hükümetin derhal bu yolu tamlamasını bölge halkı olarak talep ediyoruz.

 

 

 Başa dön tuşu