KıbrısManşet

Yine çocukları kullandılar

Dilenci kadınlar, Girne ve Lefkoşa’dan sonra, şimdi de Lefke’de görüntülendi. Dilenci kadınların bahaneleri de, dilenirken kullandıkları yöntem de değişmedi

BEBEKLERLE DİLENİYORLAR: KKTC’de dilencilik yaparak kazanç sağlayan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Ülkemizde “dilencilik” suç olmasına rağmen, bu kadınlar her ay bir kenti mesken tutuyor, kucaklarında bebek, yanlarında çocuklarla ellerini kollarını sallayarak haftalarca dilencilik yapıyor

MİNİK BEDENİ DAYANAMADI: Lefke’de dilenen iki kadın objektiflere yansıdı. Kadınlar, bir minibüs ile dilendikleri yere getirildi, kucaklarına da birer bebek verildi. Minibüs, hızla olay yerinden uzaklaştı, kadınlar saatlerce aynı noktada dilendi. Bebeklerden biri, aşırı sıcak havaya dayanamayarak fenalaştı

KORKUNÇ İDDİA: Bebeğin fenalaştığını o sırada yoldan geçen duyarlı bir vatandaş fark etti ve hemen hastaneye götürdü. İddiaya göre, bebeğin uyuşturucu ilaç tesiri altında olduğu tespit edildi. Bir başka iddia ise, bebeğin, dilenci kadının çocuğu olmadığı yönünde

Devrim DEMİR

Dilenciler, Girne ve Lefkoşa’dan sonra Lefke’de vatandaşın duygularını sömürerek kazanç elde etmeye başladı.

Lefke’de geçtiğimiz gün “mendil satma” bahanesi ile dilenen iki kadının da kucağında bebek vardı. Kadınlar dilenecekleri yere bir minibüs ile geldi. Minibüs şoförü, kadınları arabadan indirdi, hızla olay yerinden uzaklaştı.

İki kadın kucağında henüz doğmuş bebeklerle, sıcak havada, saatlerce dilendi.

Kadınların genç yaşta olup da dilencilik yaparak kazanç sağlamaları bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar tepkilerini, kadınlara dönüp, “Gençsiniz, eliniz ayağınız da tutuyor. Dileneceğinize çalışıp para kazanın” diyerek gösterdi.

Birçok vatandaş ise dilenci kadınların duygu sömürüsüne aldandı ve cebindeki bozuk paraları bu kadınlara pay etti.

Dilenci kadınların foyası, hastanede ortaya çıktı.

Bebeklerden biri fenalaştı

Lefke’de dilenen iki kadından birinin kucağındaki bebek, aşırı sıcak havanın da etkisi ile aniden fenalaştı.

Durumu fark eden duyarlı bir vatandaş, bebeği hemen bölgedeki hastaneye götürdü.

Bebeğin annesi değilmiş

Havadis’e ulaşan kaynaklar, söz konusu bebeğin uyuşturucu ilaç tesiri altında olduğunun tespit edildiğini ileri sürdü. İddiaya göre, bebeğin söz konusu dilenci kadının çocuğu olmadığı hastanede öğrenildi.

Vatandaş isyan etti

Lefke’de bazı vatandaşlar, yasak olmasına rağmen dilencilik suçunun bu denli ülkede yaygınlaşmasına ve suçun rahatlıkla işlendiğine dikkat çekti, yetkililerin bu duruma sessiz kalmasına anlam veremediklerini söyledi.

Lefke’de olayla ilgili Havadis’e konuşan vatandaşlar, polisi ve zabıta ekiplerini dilencilere gerekli yaptırımın uygulanması noktasında göreve davet etti.

Havadis yazmıştı

Dilencilik birçok ülkede olduğu gibi KKTC’de de yasak. Ancak ülkemizde dilencilik yaparak kazanç sağlayan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Üstelik de ülkemizde bu suç gün ortasında ve uluorta işleniyor.

Havadis, ülkede işlenen dilencilik suçunu kamuoyuna 26 Kasım 2017 tarihinde yayınladığı “Bu tablo bize yakışmıyor” başlıklı haberi ile duyurmuştu.

Dilenci kadınların sayısının artması ve yetkililerin duruma sessiz kalması üzerine Havadis, bu kez benzer bir haber yayımladı. 18 Haziran 2018 tarihinde yayımladığı “Dilenmek için uyutuyorlar” başlıklı haberi ile dilenci kadınların nasıl dilendiklerini, dilenirken hangi yöntemleri kullandıklarını ve çocukları nasıl suçlarına alet ettiklerini kamuoyunun gündemine taşıdı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı