KıbrısManşetSağlık

Yıllık kan ihtiyacı 20 bin ünite


Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Kızılayı ve Alpet iş birliğindeki Kan Bağışı Kampanyası’nın startı dün verildi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 21 Eylül’e kadar sürecek kampanyanın başlangıcına, Lefkoşa’da Girne Kapısı bölgesindeki Memo Petrol’de Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Başkanı Bülent Çıraklı, Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu ve Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş katıldı.

İlk kan bağışını gerçekleştiren Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş’ın ardından ALPET personeli başta olmak üzere birçok vatandaş kan bağışı kampanyasına katılarak destek verdi.

Pilli: Kan bağışı devlet politikası haline gelmeli

Kan bağışı konusundaki duyarlılığı nedeniyle, kampanya destek verenlere teşekkür eden Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Teknolojinin ilerlemesine ve tıpta bu kadar gelişme olmasına rağmen kanın tek kaynağının sadece insan olduğunu ve ne yapayı ne de başka bir eşdeğeri bulunmadığını unutmamalıyız” dedi.

Kan bağışında bulunmak için sadece kampanyaların beklenmemesi gerektiğini ve düzenli kan bağışında bulunmanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söyleyen Pilli, kan bağışının bir devlet politikası haline gelmesi için düğmeye bastıklarını ve bu konuda girişim başlattıklarını da açıkladı.

Kan bağışının önemine dikkat çeken Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, sağlıklı her bireyin kan bağışında bulunması gerektiğini belirterek, bu yıldan itibaren her yıl düzenli olarak kan bağışı kampanyası gerçekleştireceklerini açıkladı.

 

Çıraklı: Yeni araç yakında hizmete girecek

Sağlık Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Kızılayı iş birliğinde yaklaşık 3 yıl önce başlatılan kan kazanım destek programının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Kıbrıs Türk Kızılayı Başkanı Bülent Çıraklı, üç yıl içerisinde birçok kurum, kuruluş ve firmanın ziyaret edilerek bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ve kan bağışı topladıklarını ifade etti.

Sadece Thalassaemia Derneği’nin düzenli olarak yıllık 7 bin 500 ünite, onkoloji bölümünün ise yıllık 3 bin ünite kan ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Bülent Çıraklı, genel olarak yıllık 20 bin ünite kan ihtiyacı olduğunu bildirdi.

İkinci kan bağış aracının da ülkeye geldiğini ve yakında hizmete gireceğini açıklayan Çıraklı, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş’a duyarlılıkları nedeniyle teşekkürlerini dile getirdi.

 

Varoğlu: Zamanlama çok iyi

Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, ALPET’in katkılarıyla başlatılan kan bağışı kampanyasının tam da kan ihtiyacının yüksek olduğu bir dönemde yapılması nedeniyle duyduğu mutluluğu ifade etti.

Ahmet Varoğlu, thallasaemialıların düzenli olarak ve yüksek miktarlarda kan ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

İnsanların daha duyarlı olması gerektiğini belirten Varoğlu, gönüllü kan bağışçı sayısının artması gerektiğini de söyledi.

21 Eylül’e kadar sürecek kan bağış kampanyası bugün 09.00-11.00 Gemikonağı Cem Pişmiş 1 Petrol’de yapılacak.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı