KıbrısManşet

“Direne direne kazanacağız”


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesini önlemek ve yatırım yapılmasını sağlamak için sendikalarla birlikte grev ve eylem yaptı:

 

DİRENİŞ BAŞLADI: Başbakanlık önünde eylem düzenleyen El-Sen hükümete sert eleştiriler yöneltti. El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç “karanlıklara karşı, aydınlık günlere ulaşmak için” direniş başlattıklarını açıkladı

SÜRESİZ GREV: El-Sen dün Başbakanlık önünde eylemle startını verdiği grevi bugün süresiz olarak devam edecek. Özkıraç, ülkeye yatırım istediklerini ve AKSA’nın toplumu sömürmesine karşı olduklarını vurguladı

DESTEK: Türk Sen İle Dev İş, El-Sen’in eylemine destek belirtti. Türk-Sen Genel Başkanı Bıçaklı, hiçbir siyasinin toplumun malını satamayacağını belirtti. Dev İş Başkanı Felek ise halkı son kale olarak tanımladığı Kıb-Tek’i savunmaya çağırdı

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) genel grev ve Başbakanlık önünde eylem yaptı.

“Özelleştirmeye Hayır”, “Dilene dilene değil direne direne kazanacağız”, “Üreteceğiz direneceğiz” yazan pankartlarla Başbakanlık önüne gelen EL-SEN, Elektrik Kurumuna sahip çıkılmasını ve gerekli yatırımların yapılmasını istedi.

EL-SEN, Başbakanlık önünde “direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı attı.

Özkıraç: Direnişe başladık

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, direnişin başladığını belirterek, eylem boyunca polis ile karşı karşıya gelmeyeceklerini kaydetti ve “Direne direne kazanacağız” dedi.

Özkıraç, karanlıklara karşı ve aydınlık günlere kavuşmak için direneceklerini ifade ederek, enerjide yatırıma ihtiyaç olduğunu, geçmiş hükümet döneminde alınan yatırım kararının hayat bulmasını ısrarla beklediklerini söyledi.

“Tek amacımız yatırım”

Tek amaçlarının ülkeye bu yatırımların yapılması olduğunu ifade eden Özkıraç, Devletin ve ayrıcalıklı yerlerin kuruma olan borçları bulunduğunu ve bunların ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrımcılığa ve AKSA’nın toplumu sömürmesine karşı olduklarını ifade eden Özkıraç, “Direnişimiz topluma hayırlı olsun, özgür bir Kıbrıs için hep birlikte sokaktayız. Dilenmeye değil direnmeye geldik” dedi.

Bıçaklı: Utanç protokolü

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, hiçbir siyasinin toplumun malını satamayacağını belirterek, özelleştirmelerin olduğunu savunduğu  mali protokolü utanç protokolü ve belgesi olarak niteledi.

Bıçaklı, “Kuruma yatırım yapılsın, ucuz ve çevreye daha duyarlı temiz enerji hizmeti verilsin. 4 jeneratör alınmalı ihale tamamlanmalı” diye konuşarak, Maliyenin ayrıca kuruma olan 109 milyon borcun ödemesini istedi.

Bıçaklı, hükümete; “Burada cereyan var elinizi uzatmayın teper” diye seslendi.

Felek: Kıb-Tek son kale

Sendikal Platform adına konuşan Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek de, Türkiye’den dayatıldığını iddia ettiği ekonomik paketlerin Kıbrıs Türk halkının kimliğini, kurumlarını yok etmeye yönelik girişimler olduğunu savundu ve bunu reddettiklerini söyledi.

Kurumu özelleştirme için yıllardır paketler üzerinden dayatma olduğunu ancak bugüne kadar bunu, mücadele ortaya koyarak engellediklerini ve bundan sonra da birlikte engelleyeceklerini ifade eden Felek, kuruma gerekli teknolojik yatırımların yapılması için gereken mücadeleyi ortaya koyacaklarını kaydetti.

Kıb-Tek’i tüm halkın savunması gerektiğini çünkü kurumun elde kalan en son kalelerden biri olduğunu belirten Felek, kurumda kapasite artırımına gidilerek temiz ucuz elektrik sağlanması gerektiğini ifade etti.

Kurumun özerkleştirilmesi ve Aksa’dan “kurtulmak” gerektiğini ifade eden Felek, sendikal Platform olarak EL-SEN’e sonuna kadar destek belirttiklerini kaydetti ve “ölene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

AYRIKARE Uzlaşı umudu

 

 

 

El-Sen dün gerçekleştirdiği uyarı grevinin ardından, akşam saatlerinde Başbakan Ersin Tatar ile bir araya geldiklerini açıkladı. El-Sen sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Başbakan’ın özellikle yatırımlar konusunda ümit verici davrandığını, bugün ise Başbakanlıkta ilgili taraflarla bir araya gelecekleri duyuruldu.

Grevin devam ettiği de ifade edilen açıklama şu şekilde:

 

“Bugün (dün) sendika yönetimimiz, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile bir araya gelerek yaşanan süreci değerlendirmiştir. Gerçekleşen görüşmede, özellikle yatırımlar konusu olumlu ve yapıcı geçmiştir.Sendika yönetimimiz yarın (bugün) saat 10:00’da hükümet yetkilileriyle yeniden bir araya gelecektir.

Not: Grevimiz devam etmektedir!”

 

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı