KıbrısManşet

Yedidalga İlkokulu Öğrencileri Erenköy’ü ziyaret etti
Gürsel Karagözlü

Yedidalga İlkokulu öğrencileri, kara yoluyla Erenköy’e giderek, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesindeki yeri hakkında dönemin tanıklarından bilgi aldı.

Kıbrıs Türk mücadele tarihinde önemli bir yeri olan Erenköy’e okulların ilgisi devam ediyor.


Türkiye’de 1964 yılında yüksek eğitim alan 500 dolaylarında Kıbrıslı Türk gencin adaya teknelerle gelerek, bölge halkı ve köylüler ile birlikte Rum saldırılarına karşı verdiği mücadelenin mihenk taşı olan Erenköy’ü 44 öğrenci, Müdür ve Öğretmenlerden oluşan Yedidalga İlkokulu heyeti ziyaret etti.

Ziyarette öğrencilere ilk önce, Erenköy Şehitliği’ni ziyaret eden öğrenciler tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Şehitlik ziyaretinden sonra, Erenköy mücadelesine ait fotoğraf ve eşyaların sergilendiği müze ile savunma ve silah ile mühimmatın saklanması için pek çocuğu elle kazılan mağaralar gezdirildi.

Öğrencilere, Erenköy Mücahit sorumlusu, Tarihe tanıklık eden Erenköy Mücahidi ve Erenköy Mücahitler Derneği Asbaşkanı Ahmet Yıldırım Erenköy hakkında milli mücadele yıllarında yapılan direniş hakkında ve şimdiki konumu hakkında bilgiler verdiler.

Müze ziyaretinden sonra tüm katılanlara Erenköy’de öğle yemeği verildi.

Okul Müdürü Cemal Çamlıca yaptığı açıklamada, öğrencilerin Erenköy destanını yalnızca kitaplardan okuduklarını, yaptıkları bu ziyaret ile öğrencilerin Erenköy’ü yerinde gördüklerini ve bilgilerini pekiştirdiklerini söyleyerek, hem çok anlamlı bir ziyaret olduğunu söyledi. Çamlıca, Erenköy ziyaretlerinde kendilerine bu imkânı sağlayan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerine ve kendilerine bilgiler veren Erenköy Mücahidi Ahmet Yıldırım’a teşekkür etti.

Başa dön tuşu