Akıllı CihazlarBilim ve Teknoloji

Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor!


Uber geçen yıl Arizona’da gerçekleşen otonom araç kazasının ardından önemli bir kararla geri döndü. Sürücüsüz Uber araçları trafiğe yeniden çıkıyor!

Uber geçen yıl otonom araçlarının sürüş testi sırasında bir bisikletçiye çarpmıştı ve bisikletli vatandaşın ölümüne sebep olmuştu. Olayın üzerinden geçen dokuz ayın ardından Uber radikal bir kararla sürücüsüz araçlarını trafiğe tekrar çıkarmayı planlıyor.

Geçen yılki olayın uzun süredir araştırmalarının ardından şirket hatalarını düzelttiğini umuyoruz. Fakat geçen yılki olaya bakarsak, büyük bir ihmalkarlık söz konusu da diyebiliriz. Kazadan bir hafta önce, Uber çalışanlarından Robbie Miller, şirket yöneticilerini güvenlik endişeleriyle ilgili bir e-posta ile uyarmıştı.

Uber’in teknoloji müdürü Eric Meyhofer, geçtiğimiz hafta yaptığı bir basın açıklamasıyla, sürücüsüz araçlarının tekrar kamuya çıkmaya başlayacağınıduyurdu. Şirket, bu hafta başlarında Pennsylvania Eyaleti’nden otonom otomobilleri test etme iznini aldı.

Uber’in şirket sözcüsü, basının sorduğu güvenlik soruları için “Uber, her bir deneme aracının acil durumlarda kontrolünü ele almak içini iki sürücüye sahip olacak ve sürücülerin 4 saatlik vardiyalarla çalışması için gerekli planlar yapılacak. Daha önce, bu operatörler 8 ila 10 saatlik vardiya çalıştı. Dikkati dağınık sürücüleri tespit ettiğinde sesli uyarı veren ve bunları bir monitör ekibine bildiren kameralar eklediğini de belirtmek isterim. Son olarak ise, bu arabaların yolcu almasına izin verilmeyecek. Güven konusunda şüpheniz olmasın.” dedi.Başa dön tuşu