KıbrısManşet

Sucuoğlu: Sterlin 12 TL’ye sabitlenecek, Sterlin faizi yüzde 4 olacak
Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Havadis’in geleneksel yemeğine konuk oldu, çarpıcı açıklamalar yaptı:
SABİT: Başbakan Faiz Sucuoğlu, Havadis yazarlarına, döviz kriziyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sucuoğlu, döviz krizinin vatandaşı ezdiğini ve borcunun taksitlerini dahi ödeyecek durumda olmadığını belirtti ve “bankalarla görüşüyoruz, Sterlini 12 Türk Lirası olarak sabitleme konusunda epeyce yol aldık” dedi
OY BİRLİĞİ: Mağusa, Yeniboğaziçi, İskele İmar Planıyla ilgili sivil toplum örgütlerinin şikayetlerini anlamaya çalıştığını kaydeden Başbakan Sucuoğlu “ama unutulmamalıdır ki İmar Planı oy birliği ile geçti” dedi. İmar planında yapılan değişikliklerin mağdur olacak vatandaşlara yönelik olduğunu belirtti
KRİZ OLMASAYDI: Vatandaşın Ulusal Birlik Partisi’ne büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Sucuoğlu, döviz krizine rağmen ilginin sürdüğünü savundu. Sucuoğlu “Sayın Erhürman 5 kişiyle geziyor. Biz salonlara sığmayan toplantılar yapıyoruz. En hareketli parti UBP’dir. Boykot çalışmaları bize zarar vermez” şeklinde konuştu

 Faiz Sucuoğlu, UBP, Havadis

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu “bankalarla görüşüyoruz, Sterlini 12 Türk Lirası’na sabitleme gibi bir çalışmamız var. Sterlin faizi de yüzde 4 olabilir. Epeyce yol aldık” dedi.

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu ile birlikte Havadis’in geleneksel yemeğine konuk olan ve Havadis yazarlarının sorularını yanıtlayan Başbakan Sucuoğlu “UBP tek başına iktidar olacak” sözünün arkasında olduğunu yineledi ve “Sayın Erhürman 5 kişiyle geziyor. Biz salonlara sığmayan toplantılar yapıyoruz. En hareketli parti UBP’dir” dedi.

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, Havadis’in geleneksel yemeğine konuk oldu, çarpıcı açıklamalar yaptı:

Faiz Sucuoğlu, sorulara şu yanıtları verdi:

Ekonomi ile ilgili almayı planladığınız tedbirler var mı?

Bankalar ile görüşüyoruz, bir çalışmamız var. Zaman herkesin elini taşın altına koymasını gerektirdiği bir zamandır. 4 maddelik bir çalışmamız var. Küçümsenecek bir çalışma değil bana göre, 150 milyon TL’lik bir açılım sağladık, yüzde 13 faizle 6 ay ödemesiz,100 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağladık özel sektöre. Kira bedellerinde Sterlini 12’de sabitledik. Özellikle devlet kısmı tamamen uyguluyor bunu. Stopajı artırdık sterlinde, TL’yi ayni tuttuk. Sterlini 12 Türk Lirası’na  sabitlemeyi planlıyoruz ama bunun çalışması halen daha yapılıyor.  Sterlin faizi yüzde 4’e sabitlenebilir. Vatandaşı rahatlatacak ve bankalar dahil herkesin çıkarına olacak bir formül bulacağız.
CTP’nin önerisi Başka bir para birimine  veya Euro’ya geçme konusunun da altı boş olduğunu düşünüyorum.

UBP’nin tek başına iktidar olacağını dillendiriyorsunuz.
Bu konuda iddialı mısınız ? Son dönemde yapılan boykot
çağrılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz ?

Şuan iddialıyız. Diğer partileri görmedim ama sayın Tufan Erhürman beş kişiyle geziyor. Biz salonlar dolu etkinlik yapıyoruz. UBP’de bu kadar ilgili ve bu kadar heyecana ilk defa tanık oluyorum. Döviz olmasaydı bu bundan da daha çok olurdu. İnsanlar farkındadır çabaladığımızı. İlk defa 1975’ten bu yana bu oyla partinin başına gelen başkan var. UBP lideriyle yürüyen bir partidir. Boykot çağrılarını da izliyorum. Bu kişiler biz de değil ama boykot  bize zarar vermez.

Faiz Sucuoğlu, UBP, Havadis

Eğitimde hedefiniz nedir?

Bizim eğitimde yaşadığımız sıkıntıyı tüm dünya yaşıyor. Online sistemde de arzu edilenin alınamadığı da bir gerçek. Benim hayalim teknik okulların çoğalmasıdır. Avrupa ülkelerinde orta okulu bitiren çocukların yüzde 85’i teknik okula gider, yüzde 15’i liseye gider. Ara elamanın iyi kazancı var. Bana  göre bizim en büyük sıkıntımız bu. İşsizliğin de en büyük nedeni bu. Bu ülkede bu kadar işsiz öğretmen, üniversite mezunu varsa bizim en büyük sorunumuzun ülke olarak bu olduğunu düşünürüm. Ara elemana ihtiyacımız var ama gençlerimiz bu konulara yönelmiyor. Askerlikte bu konu da büyük etken ama profesyonel askerliğinde bir maliyeti var.

Faiz Sucuoğlu, UBP, Havadis

Faiz Sucuoğlu’nun çevre politikası nedir?
Geçirilen İmar Planı ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Bu konuyla ilgili odalar ve şehircilikle  yaklaşık 4 saatlik bir toplantı yaptım. İlgili belediyelerle de görüştüm. Bu plan oy birliğiyle geçti. Yalnız biz bir fark yaptık, yasada bir tadil yapıp mağduriyet yaşayan vatandaşın mağduriyetini hemen gidermesinin yolunu açtık. Güney Kıbrıs’ta ertesi gün gazetelerde haberler çıktı bu konuyla ilgili. Çevreye hassasiyetim benim çoktur siz de bilirsiniz.

Başa dön tuşu