KıbrısManşet

Sağanak ve dolu, kırdı geçirdiPazar günü bazı bölgelerde etkili olan sağanak ve dolu, Balıkesir’de önüne geleni kırdı döktü
Eniz ORAKCIOĞLU

Birçok bölgeyi, hafta sonu etkisi altına alan sağanak, dolu ve rüzgar vatandaşlara zor saatler yaşatırken, bazı yollar trafiğe kapandı. Birçok bölgede evleri su bastı, araçlar, evler ve mandıralar zarar gördü. Pazar günü mevsimin ilk yağmuru Balıkesir’de de maddi zarara yol açtı. Ani bastıran yağmur neticesinde köydeki bazı evleri su bastı, dolu yağışı ise birçok araca zarar verdi. Öte yandan rüzgar bazı mandıraların damını yerle bir ederken, bir evin damı yoğun yağıştan dolayı çöktü.Balıkesir de en çok etkilenen yerleşim yerlerinden

Pazar günü yurdun bazı bölgelerinde etkili olan yağmur Başkent Lefkoşa’nın yanında Balıkesir’de de zarara yol açtı. Lefkoşa’da araçlara kapatılan trafik, yayaların yaşadığı zor anlar, bazı evleri suların basması, devrilen ağaçlar ve zarar gören arabaların yanında Balıkesir’de de tablo olumsuzdu. Balıkesir’de ise göllenen yollar, su baskınına uğrayan evler, zarar gören araçlar, yıkılan mandıra ve ev çatıları yağmur sonrası ortaya çıkan manzara oldu.

Balıkesir’de bazı mandıraların çatısı, fırtına sebebi ile yıkıldı
Mandıralarda büyük zarar

Havadis olarak Balıkesir’de yaptığımız incelemelerde bazı mandıraların damlarının yaşanan şiddetli rüzgardan yıkıldığını fotoğrafladık. Rüzgar ve yağmur sonrası vatandaşın zararının büyük olduğu afet yerlerinde yapılan incelemelerden sonra polisin raporlarına da yansıdı. mandıra sahipleri Havadise konuştu, “Zararımız büyük, yemlerimiz balalarımız sağanak yağıştan ıslandı, mandıralarımız rüzgardan zarar gördü, mağduruz” dedi

Evin damı çöktü

Köyde prefabrik bir evin damı sağanak yağmurla birlikte yağan ceviz büyüklüğündeki doludan zarar görerek çöktü. Evin içi su doldu eşyalar telef oldu. Evde yaşayan 3 çocuklu 5 kişilik aile akşamı arabada geçirmek zorunda kaldı. Yaptığımız gözlemlerde Değirmenlik Belediye’sinin bu aileye el uzatarak evlerinin damını tamir ettiğini gördük.

Arabalar doludan zarar gördü

Sağanak yağmur, dolu ve fırtınanın verdiği zarar bu kadarla kalmadı, dolu yağışı köyde etkili oldu ve birçok araca zarar verdi. arabaların damlarında yer yer çökmeler meydana geldi. Bazı evleri ve mandıraları yağmur suyu bastı.

Prefabrik evin çatısı, sağanak yağış ve dolu sebebi ile çöktü
Ahmet Solakay: Zararımız büyük

“Benim mandıram dahil birkaç mandıra daha Pazar günkü yağış ve rüzgarlardan etkilendi. Köyde bir evin çatısı zarar gördü. Benim mandıradaki sündürmelerin çatısı yıkıldı. Zararımız büyük. Bunların yanında köyde yaşayan birçok vatandaşın arabaları da yağan ceviz büyüklüğündeki doludan zarar gördü. Arabaların damarlı çöktü. Köyde bazı ağaçlar devrildi. Bazı tarla ve mandıraları su bastı. Muhtar köyde incelemelerde bulunarak, kaymakamlığı aradı. Kaymakamlık da zararın fotoğraflanmasını istedi. Ek olarak Polis ise gelip zarar ziyanı raporladı. Öte yandan Ercan yolunun üzerinde yeni yapılan elektrik kablosu yıldırım sonrası koparak düştü. Birkaç saatliğine yol kapandı.”

Aydın Karartıcıoğlu: Geceyi 5 kişi arabada geçirdik

“Evimiz kalbura döndü. Yağan kocaman dolular damı çökmesine neden oldu, tüm yağmur suyu ve dolular evin içine yağdı. Eşyalarımız mundar oldu. Evin içi tanınmaz hal aldı. Pazar akşamını 3 çocuğum ve eşimle birlikte arabada geçirdik. 5 kişi arabada uyumaya çalıştık. Yaşanan felaketin ardından Değirmenlik Belediyesi’ni ardım. Sağ olsun Değirmenlik Belediye Başkanı hemen olaya müdahale etti ve bize yardımcı oldu. Evimizin damının tamiri için adamlarını gönderdi.

Yıkılan ve uçan çatıların altında korunmasız kalan hayvan yemleri, yağmurdan kullanılmaz hale geldi
Hasan Erbek: Yemlerim ve balalarım çöp oldu

“18 ayak boyundaki mandıramın sündürme damı rüzgardan dolayı uçtu ve 100-200 metre öteye savruldu. Öte yandan yağan yağmur suyu damın uçması sebebi ile sündürme içerisine yağdı, 30 torba hayvan yemi ve balaların çöp olduğunu, zararım büyük. Polisin rapor tutmasını bekliyoruz. Polisin raporuna göre kaymakamlığa gidip müracaat edeceğim. Mağduruz.”

Başa dön tuşu