Güney KıbrısKıbrısManşet

Rumların hedefi sınır kapılarını kapatmak

Sınır kapılarının açılmasını karşı olan bazı Rumlar, dünden başlayarak belirli tarihlerde günde 3'er saat "sınır kapılarını kapatma eylemi" kararı aldı.


Sınır kapılarının açılmasını karşı olan bazı Rumlar, dünden başlayarak belirli tarihlerde günde 3’er saat “sınır kapılarını kapatma eylemi” kararı aldı. Protestocular, eylemlerine dün Derinya Sınır Kapısı’nı üç saatliğine kapatmakla başladı.
Kendilerini “herhangi bir parti şapkası olmadan, partiler üstü” olarak niteleyen protestocuların sınır kapılarının kapatılmasına yönelik eylemleri, önceden belirledikleri ve kamuoyuna duyurdukları program çerçevesinde yapılacak.Protestocular 2 Aralık’ta Akyar (Strovilya), 9 Aralık’ta Beyarmudu, 16 Aralık’ta Lokmacı (Ledra Caddesi), 23 Aralık’ta Ledra Palace, 30 Aralık’ta Metehan (Ay.Demet)), 6 Ocak 2019’da Bostancı (Astromerit), 13 Ocak’ta Yeşilırmak (Pirgo), 20 Ocak’ta ise Derinya sınır kapısınıda eylem gerçekleştirecek.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre protestocular, yaptıkları açıklamada, bölünmüşlük ve “istilacının” finanse edilmesinden kaçınılması amacıyla ve toplumu, uyuşturucu gibi tehlikelerden korumak istediklerinden dolayı sınır kapılarını kapatacaklarını ifade etti.  Protestocular, özellikle Derinya sınır kapısına vurgu yaparak, yerel işletmelerin etkileneceğini de savundu.

Başa dön tuşu