EğitimKıbrısManşet

“Onlara var bize yine yok”


Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu bugün yayınladığı bir basın açıklaması ile Eğitim Bakanlığı’nın “Öğrenci uçak biletlerine yüzde 15’lik indirim” açıklamasını “Bakanlığımız bizleri adada eğitim gören yabancı öğrencilerden daha mı önemsiz görmektedir?” diyerek eleştirdi.

Açıklama şöyle:

Bugün Sayın Milli Eğitim ve Kültür Bakanımız Nazım Çavuşoğlu’nun Havadis Gazetesi’nde “Öğrenci uçak biletlerine yüzde 15’lik indirim” başlığıyla okuduğumuz açıklamasını hayretler içerisinde karşıladık.

“Bakanlığımızın 17 Temmuz 2019 tarihinde yapmış olduğu girişimler doğrultusunda” şeklinde başlayan duyuruda bizler gibi yurt dışında eğitim gören gençler için bir girişim beklerken bakanlığımızın adada eğitim gören ve büyük çoğunluğu yabancı uyruklu olan öğrencilere yönelik yaptığı bu indirim çalışması bizim açımızdan bir fiyaskodur. Sayısı kıyas kaldırmayacak şekilde az olan yurt dışında okuyan öğrenciler olarak böyle bir çalışmanın içerisine neden dâhil edilmediğimizi merak etmekteyiz.

Ekonomik bir sektör olarak yabancı öğrencilerin adada okumayı daha cazip görmesi için adımlar atılmasında bir sorun görmüyoruz. Buna karşın böylesine bir çalışma yapılırken her geçen gün yükselen döviz ve uçak bileti fiyatları ile zor durumda olan, kökü bu topraklarda olup Türkiye ve İngiltere başta olmak üzere Amerika’dan Avusturalya’ya birçok ülkede eğitim görmekte olan gençlerimize böyle bir çalışmada yer verilmemesi bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Bakanlığımız bizleri adada eğitim gören yabancı öğrencilerden daha mı önemsiz görmektedir?

Yeni görevine başlayalı çok olmayan Sayın Bakan’dan önceki dönemlerin hatalarını tekrarlayarak biz yurt dışında yaşayan öğrencilere sırtını dönmemesini ve uçak biletleri ile burslardan başlayarak bizleri ekonomik ve sosyal olarak zor durumda bırakan tüm meseleleri yeniden gözden geçirmesini önemle rica ederiz.

Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı
Mustafa Özbilgehan

Öğrenci uçak biletlerine yüzde 15’lik indirim

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı