Ne bitmez hastaneymiş bu hastane! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Köşe Yazarları

Ne bitmez hastaneymiş bu hastane!

Herkes konuşmadan duramaz ya! Her gördükleri mikrofona mutlaka konuşma derdinde siyasilerimiz. Sanki de halk konuşulana çok bakıyormuş gibi. Biz demeç değil! Biz sonuç istiyoruz. Sonuç!

Dün sabah gazeteleri okurken aklımdan neler geçti neler! Eve gidince, aklımdan geçenleri buldum. Daha gerilere uzansam başkalarını da bulurdum. Ama daha fazla sinir olmak istemedim. Bu kadar yetmez mi?


8 Eylül 2016, KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu; “Lefkoşa’da yeni bir devlet hastanesi yapımı için çalışmalar başladı.”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, temeli 2017 yılının ilk çeyreğinde atılacak yeni hastane projesinin yaklaşık 350 milyon TL’ye mal olmasının beklendiğini ifade etti.

Tapu Dairesi ekipleri, hastane projesinin inşa edileceği arazideki teknik çalışmaları dün başlattı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da Lefkoşa’ya inşa edilecek yeni hastane binasının yer alacağı arazide incelemelerde bulunarak, hastane yapım çalışmalarının başladığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Sucuoğlu, Tapu Dairesi Müdürlüğü ile görüştükleri ve tapu memurlarının dün itibarıyla yeni hastanenin yapılacağı BRTK tesisleri arkasındaki arazide çalışmalara başladığını duyurdu.

Tapu Dairesi memurlarının yeni hastane projesiyle ilgili ölçümleri yaptığı araziye giden Sucuoğlu, tapu memurlarından bilgi aldı; yeni hastane ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkede sağlık sistemi ve hastanelerin eski olmasından kaynaklanan bazı sorunlar olduğunu ifade eden Sucuoğlu, sorunların sırayla çözümlenmeye başladığı ve yakın zamanda tüm sağlık sisteminin baştan aşağı yenileneceğini vurguladı.

Yeni hastanenin 700 yatak kapasiteli olmasının düşünüldüğünü de belirten Sucuoğlu, KKTC halkının tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek modern bir hastane planlandığını ifade etti (https://haberkibris.com/lefkosaya-yeni-hastane-mujdesi–2016-09-08.html)

29 Ağustos 2017, Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ:           Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi konusunda da açıklama yapan, hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akdağ, “Bu hastanenin yapımının üzerinden yarım asır geçti. İhtiyaçlar, talepler değişti. Projeler yapıldıktan sonra kesin konuşabiliriz ama bizim KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alan itibarıyla büyüklüğü 200 bin metrekare civarında olacak. Evet, bu küçük bir kasabadır” dedi.

Türkiye’de yaptıkları hastanelerin böyle olduğunu belirten Akdağ, “Burada Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu kadar çile çekmiş bir halkın elbette buna hakkı var” ifadesine yer verdi (https://www.iha.com.tr/haber-kktcye-yeni-hastane-668842/)

8 Kasım 2017, KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu: “Bu konularda Türkiye ile yapmış olduğum ziyaretler var. Türkiye’den geçen haftalarda gelen 7 kişilik teknik heyetler bu bölgeleri gezdi. Bize gelen bilgi 2018 yılında, Kıbrıs projeleri kapsamında 4 hastanenin mali portresinin TC-Kıbrıs projeleri bütçesine konacağı ve bu hastanelerin 2018’de yapımına başlanacağı yönünde” dedi.

Güzelyurt Hastanesi’nin karkasının Aralık ayı sonunda kendilerine teslim edileceğini ifade eden Bakan Sucuoğlu, TC’den verilen bilginin Güzelyurt, Cengiz Topel ve Karpaz Bölgesine yapılacak hastanenin ortalama bir buçuk yılda biteceği, diğer büyük hastanenin ise ortalama 2 yılda teslim edileceğini yönünde olduğunu aktardı (http://www.kibrispostasi.com/sucuoglu-brtk-arkasindaki-270-donumluk-arazide-saglik-komple)

21 Mayıs 2018, Sağlık Bakanı Filiz Besim: “Hükümet kesinlikle Lefkoşa’ya yeni bir devlet hastanesi yapma kararlılığındadır. Bununla ilgili sayın Bakan Recep Akdağ ile de olumlu toplantılar yaptık. Akdağ, bir önceki gelişinde bize bir protokol taslağı önermişti. Şimdi teknik heyetlerin de katıldığı bir toplantıda, nasıl bir sözleşme olabileceği yönünde konuştuk, bu yönde bir çalışma yapılacak. Şimdi o aşamadayız. Hiçbir şekilde olumsuz durum reddetme yoktur. Aksine işbirliği vardır (http://www.yeniduzen.com/saglik-bakani-filiz-besim-yeni-bir-hastane-icin-kararliyiz-102572h.htm)

13 Ocak 2019, Sağlık Bakanı Filiz Besim: “2018’in sonunda T.C. Sağlık Bakanı ile yaptığımız görüşmede 2019’un ilk yarısında kısa bir süre içerisinde temelleri atacağız diye birbirimize bir söz vermiştik. O umarım gerçekleşir.

BRT’nin yanında 300 dönüme yakın çok güzel bir yer var. Oradan geçecek çevre yolu projesi de var. Hatta Devlet Laboratuvarı da oraya yapılacak. Bize uygun, hasta yapımıza uygun, çağdaş ve istendiği zaman büyüyecek bir devlet hastanesi için biz kolları sıvadık.” diyor (http://www.yeniduzen.com/yeni-hastane-icin-ankarada-calisma-110867h.htm)

Herkes ayrı alemde! Bahsedilen hastane aynı hastane… Görüşülmüş, konuşulmuş, protokol taslağı bile oluşturulmuş… 700 kapasiteli olacağı bile belirlenmiş… Kamunun mu olacak, özelin mi? O bile konuşulmuş… Gidip arazide resimler çekilmiş… Şovlar yapılmış… Parayı verip düdüğü çalacak olan da söz vermiş üstelik! Sonuç? Bir başka yıl, bir başka bakan yine demeç verecek… Biz de okuyup, vay be ne güzel, diyeceğiz!

Siz de öyle zannedin!

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar