Mustafa Behlül yazdı: Spor Yasası’na göre 3 yılda bir yapılması gerekirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mart 20, 2023
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Spor Yasası’na göre 3 yılda bir yapılması gerekirdi

Mustafa Behlül yazdı: Spor Yasası’na göre 3 yılda bir yapılması gerekirdi


Spor Şurası tüzüğünün de dediği gibi, ülke gençlerine uygun bir şekil vermek, sporun yaygınlaşması, kalkınması ve gelişmesi için önerilerde bulunmak amacını gütmekte olan spor şuraları ne yazıktır ki en son 2018 yılı Ocak ayı içerisinde gerçekleşti ve üzerinden tam beş yıl geçti. Geçti geçmesine de bu beş yılda neler oldu neler ? Dünyanın ön göremediği sağlık başta olmak üzere covid 19 ile tanıştık. Bunun yanında tüm spor branşları uzun süre tamamen durdu ve son bir yıldır normal yaşamımıza dönebildik.

XII. Spor Şurasında konuştuğumuz, dünya bizim gençlerimizi tanıyacak ve tanınacağız, ambargoları kırmak, gençlerimizi dünya arenalarına taşımak için planlar yaptığımız son şurada düşündüğümüz planladığımız herşey boşa gitti. Tam aksine dünya bizi tanımak yerine tamamen unuttu….

Biz bu kriz üzerine ne mi yaptık?

-Hızlı bir şekilde kriz masası oluşturup yeni önlemler almadık.

– Hızlı bir şekilde XIII. Spor Şurasını toplamadık.

– Hızlı bir şekilde Federasyonlarımızı, Kulüplerimiz, Ferdi Milli sporcularımızı toplamadık.

Kısacası koskoca hiçbirşey yapmadık… Üzülerek yazıyorum ama hiçbirşey yapmadık…

Sporcularımızın uluslararası organizasyonlarda yer almalarında çok ciddi engeller mevcuttur. Bizlerin hızlı bir şekilde, ülkenin can damarı olan sporu, sporcuyu geri kazanabilmek, tanınırlık yolunda bir adım atabilmek için yeni stratejiler geliştirmemiz ve yoğun bir mesai harcamamız gerekmektedir.

Yetenek seçimi ile keşfedilen sporcularımız ve hali hazırda bu şartlarda antrenmanlarını bile aksatmayan sporcularımızın uluslararası müsabakalarda başarı sağlayacak seviyeye gelebilmeleri için onlara olanaklar ve destekler sağlamalıyız. Bunları yapabilmemiz için bizim öncelikle XIII. Spor Şurasını gündeme getirmemiz gerekmektedir. Ülkemizde başarılı birçok sporcumuz var, bu sporcularımızı destekleyecek, ödüllendirecek ve

yeni başarılar kazanmaları için teşvik etmemiz gerekmektedir.

Bir de böyle bakalım KKTC Spor Politikasını günümüz şartlarına göre belirleyebildik mi?

Sadece birkaç maddeyi yazarak kendimize soralım……

– Spor, kurum ve kuruluşlarının günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırılıp planlanmasını sağlamak,

-Spor fonunun daha verimli kaynaklara aktarılması,

-Sporun yönetimsel olarak kurumsal bir yapıya kavuşturulması, başarılı sporcuyu teşvik etme,

– Sporun önünde engel olan konuların, komisyonlar oluşturularak çalışmalarını yürütmesi,

gibi birçok maddeden oluşan sor politikamız içerisinde biz neler yaptık yada neler yapmak için bu son beş yılda harekete geçtik. Soruyorum…..

Görülüyor ki son yıllarda sporun içerisindeki gelişen ve değişen güncellemeleri ve yenilikleri takip etmedik, bununla birlikte spor yönetim ve organizasyonların sürdürülebilir bir yapıya kavuşması ve daha iyi bir hale getirilebilmesi için çalışmalar gerçekleştirmedik. Ne yazık ki Dünyadaki Spor Politikası ile ülkemizdeki Spor Politikası arasında uçurumlar oluşmasına göz yumduk ve yummaya da devam ediyoruz. Spor Şuralarında alınan kararların çoğunlukla uygulanmaması, harcanan emek ve maddi kaynakların karşılığını bulamaması, son iki şurada alınan kararların çoğunluğunun sadece kağıt üzerinde kalması ve ne yazık ki yaptığımız geçmiş şuralardan hiçbir kazanım sağlayamamıza neden olmuştur.

XIII. Spor Şurasını ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

Yrd. Doç. Dr. Mustafa BEHLÜL

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar