Mustafa Behlül yazdı: Fitness salonunda spor yapanların bilmesi gereken altın kurallar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Spor

Mustafa Behlül yazdı: Fitness salonunda spor yapanların bilmesi gereken altın kurallar

Mustafa Behlül yazdı: Fitness salonunda spor yapanların bilmesi gereken altın kurallar


– Salonda hangi kardiyo aleti ile kardiyo yapmalıyım diye çok soru geliyor. Sizlerden gelen bu soruların yanıtı aslında amacımızla doğru orantılı eksik bölgelerimize göre de kardiyo aletleri tercih edebiliriz özellikle kalça ve arka bacak; bölgekerinde eksikliğiniz varsa koşu bandında yokuş çıkmak bizim için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Yine bununla birlikte ön bacaklarımızda kütlesel bir eksiklik söz konusuyla bisiklet bizim için en iyi alternatiflerden biri olacaktır. Eğer amaç kalça kalf yüklenmesi ise özelikle kalçalara ağırlık verilmesi amaçlanıyorsa eliptik bizim için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

– Definasyon veya kuruma dönemi iki tane temel aşamadan meydana gelir, birincisi vücutta yağ yakımının sağlanması yağ oranının azaltılmasıdır. İkinci aşama ise yağ oranı iyice azaldıktan sonra artan karbonhidrat miktarı. İyi su, tuz dengesinin kurulması ve alerjenlerden uzak durulmasıyla birlikte suyun vücuttan uzaklaştırılması olacaktır.

– Tatlandırıcıların vücuttaki etkileri nelerdir? Genel olarak beslenmemizde kullandığımız kahvelerimizi tatlandırdığımız tatlandırıcılar çoğu zaman ince bağırsaktan sindirilemez sindirilemediği gibi ince bağırsaktaki sindirim düzenini bozabilir ya da kimi zaman ishal ya da kabızlık gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Eğer böyle bir durumunuz varsa tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durmanız en iyi seçenek olacaktır.

– Sigara ve nargile gibi ürünler vücuttan su atımını sağlar mı? En çok tartışılan konulardan biri aslında, evet su atımını artırırlar. Sağlıklı bir yol mu? Hayır. Kandaki azalan oksijen seviyesi kalbin atım sayısının artmasına, atım sayısının artması da vücuttaki artıal natrıüretik pebdıt seviyesinin artmasına buna bağlı olarak da vücuttan sodyumun uzaklaştırılmasına sebebiyet verir ancak bu sağlıklı bir yol değildir.

– Hızlı verdiren diyetlerde yaşayacağınız sorunlar nelerdir? Çok düşük kaloriler alındığında bazal metabolizmanın yavaşlamasına vücudumuzun kendini korumaya almasına ve daha sonrasında kilo verme işleminin zorlaşmasına neden olabilmektedir. Bu tür diyetler yerine dalgalı karbonhidrat ya da geçişli karbonhidrat tarzı kullanılan diyetler daha çok etkili sonuçlar verecektir.

– Antrenman programları ne sıklıkla değiştirilmesi gerekir? Açıkcası benim antrenman programı değiştirme sıklığım çok uzun sürelerde değişmiyor ben çok uzun süredir aynı rutin yaptığımı söyleyebilirim, tabii ki içerisindeki hareketler değişiklik gösterebiliyor ama antrenman döngüm genel olarak her zaman aynıdır. Bazı bölgelerde benzerdir ancak normalde farklı antrenman tekniklerinin görülebilmesi açısından da bence dört hafta, altı hafta aralığında antrenman programlarının değiştirilmesi uygun olduğunu söyleyebiliriz.

– Antrenmanlarda bir bölgeyi haftada kaç set çalışmalıyız? diye gelen sorularda ise bununla ilgili bende kesin yanıtı yok ama genel olarak sorulacak olursa, bence küçük bölgeler için on iki set diyebiliriz. Pazı ya da arka kol çalışıyorsanız bence oniki şer set yeterli ,kaç tekrar olur iki hareket olur, üç hareket olur. Şöyle bir durum var tabii büyük kaslar beş, altı hareket çalışılıyor. Küçük hareketler iki üç hareket çalışılıyor. Ben bunlara inanan biri değilim o yüzden mümkün olduğunca kasta etkiyi hissetmek önemli olduğunu baz aldığımızda bana göre genel

doğru küçük kaslar için 12 şer set büyük kaslar için 20-24 set aralığı normal bir sedanter birey için uygundur.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Behlül

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar