“Milleti temsil ettiğini zanneden vekillerin tavrı kabul edilemezdir” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
KıbrısManşet

“Milleti temsil ettiğini zanneden vekillerin tavrı kabul edilemezdir”

Bertan Zaroğlu

KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, KTAMS, Türk-Sen, Basın-Sen, Dev-İş, El-Sen, BES, HTSK, Çağ-Sen, Güç-Sen, Koop-Sen, Tel-Sen, TES ortak basın açıklaması yayımlayarak YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu’nu geçen gün kendi adına olduğunu savunduğu kiralık araca ceza yazmaya çalışan Polis Memuruna karşı tutumundan dolayı elestirdi. Açıklama şöyle:

Milleti temsil ettiğini sanan vekillerin kendilerini yasaların ve toplumumuzun üzerinde gören tavırları kabul edilemezdir. Özellikle Kıbrıslı – Türkiyeli ayrımcılığı üzerinden beslenen bu zihniyetin sürekli bir şekilde etnik köken ayrımı üzerinden yarattığı çatışma ortamı adanın kuzeyinde yaşayan insanlarımızı huzursuz etmektedir.


Şu net olarak bilinmelidir ki, anayasaya göre her bir birey yasalar ve kanunlar önünde eşittir. Herhangi bir makama sahip olmanız sizin yasaların üzerinde olduğunuzu göstermez. Henüz daha milletvekili unvanı ile kendisini yasaların ve toplumumuzun üzerinde gören bu şahısların daha yüksek bir makama gelmesi durumunda nasıl bir tavır halince olacağını hayal bile edemiyoruz. Görevini laiki ile yapan polis memuruna karşı dahi tahammülü olmayan ve kişisel sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın yaparak polis emekçisini taciz edip faşist kesimlerin hedef tahtası haline getiren vekil sıfatlı bir şahsın bu tavrı kabul edilemezdir.

Demokrasi, farklılıklara hoşgörü ve saygı gibi değerlerden haberi olmayan, en önemlisi de etnik köken çatışması üzerinden beslenen bu zihniyete asla geçit vermeyeceğiz. Bu topraklarda yaşayan her bir birey bu toplumun kültürüne ve değerlerine saygı duymak zorundadır. Haddini aşıp bu toplumun kültürüne saldıran kişiler şunu net olarak bilmelidirler ki, demokrasi kültürüne sahip bu toplum bireyleri atılan her şiddet, faşizm, ayrımcılık, bölücülük ve baskı gibi anti demokratik adımlar karşısında dimdik duracaklar ve ülkelerine, kültürlerine, değerlerine sahip çıkacaklardır.

Vatandaşlığı dahi tartışmalı olan ve ayrımcılıkla beslenenlerin ülkemizde yaratmaya çalıştığı kaos ortamı, etnik köken ayırmaksızın bu topraklarda yaşayan ve bu toprakları vatan bellemiş insanlarımızın tepkisi ile karşılanacağından ve gerekli hesabı bu zihniyetten soracağından en ufak bir şüphemiz yoktur.

Buradan meclisteki tüm siyasi partilere çağrımız, toplumumuzda infial yaratan bu olay karşısında gereğini yerine getirmeleri ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırarak yasadışı vatandaşlık konusunun ivedilik ve samimiyetle üzerine gitmeleridir.

Saygılarımızla,

Sendikal Platform (a)
Ali Kişmir
Basın-Sen Başkanı
KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, KTAMS, Türk-Sen, Basın-Sen, Dev-İş, El-Sen, BES, HTSK, Çağ-Sen, Güç-Sen, Koop-Sen, Tel-Sen, TES

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar